تاریخ: ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۳:۵۶
کد خبر: ۲۱۳۶۶۶
‌می‌متالز- همزمان با با کاهش سرعت شیوع کرونا، نرخ تورم دومین اقتصاد بزرگ جهان از یک درصد عبور کرد.

به گزارش می‌متالز، نرخ تورم چین در ١٢ ماه منتهی به می‌به مثبت ۱.۳ درصد رسید. این نرخ تورم که ۰.۴ درصد بیشتر از تورم ماه قبل و ۰.۲ درصد بیشتر از نرخ پیش‌بینی شده توسط کارشناسان بوده، بیش از همه تحت تأثیر افزایش تورم بخش حمل و نقل قرار گرفته که تورم آن به مثبت ۵.۵ درصد افزایش پیدا کرده است. این بالاترین تورم ثبت شده ۱۰ ماه اخیر در چین بوده است.

لباس با تورم ۰.۴ درصدی و آب و برق با تورم ۰.۷ درصدی از بخش‌های مهم کاهنده تورم بوده اند. در بین سایر بخش‌های تورمی، تورم بخش مواد غذایی ۰.۳ درصد و مراقبت‌های درمانی ۰.۸ درصد اندازه گیری شده است.

هسته تورمی که تورم بخش انرژی و مواد غذایی را به دلیل نوسانات بالای قیمت در آن‌ها در نظر نمی‌گیرد، در این ماه به ۰.۵ درصد رسیده که در مقایسه با ماه قبل ۰.۱ درصد بیشتر شده است. متوسط نرخ تورم چین در بازه زمانی ۱۹۸۶ تا ۲۰۲۱ معادل ۴.۹۵ درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به فوریه ۱۹۸۹ با ۲۸.۴۰ درصد و کمترین تورم نیز مربوط به آوریل ۱۹۹۹ با منفی ۲.۲ درصد بوده است.

بر مبنای ماهانه، نرخ تورم چین در ماه می‌به منفی ۰.۲ درصد رسیده است که ۰.۱ درصد بیشتر از تورم ماهانه ثبت شده این کشور برای ماه قبل به حساب می‌رود.

با کاهش سرعت شیوع کرونا، روند بازگشایی کسب و کار‌ها در چین شدت یافته است. یی گانگ- رئیس بانک مرکزی چین با برشمردن برخی از اقدامات این بانک برای ثبات بخشی به بازار‌های مالی این کشور گفته است که تلاش‌ها برای حمایت بیشتر از بخش‌های مختلف اقتصادی ادامه خواهد یافت هر چند که به لطف زیرساخت‌های نیرومند، اقتصاد این کشور با وجود شیوع گسترده کرونا آسیب زیادی ندیده است.

منبع: شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران (ایبنا)