تاریخ: ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۲:۵۰
کد خبر: ۲۱۳۷۲۶
پاسخگویی ناشران به سوالات اهالی بازار قبل از عرضه اولیه
‌می‌متالز - رئیس اداره نظارت بر ناشران گروه مالی و خدماتی سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به مصوبه جدید سازمان بورس گفت: با توجه به ضرورت پاسخگویی به سوالات یا ابهامات فعالان بازار در مورد شرکت‌هایی که در آستانه عرضه اولیه قرار دارند، از این پس، بعد از تکمیل اطلاع رسانی ناشر در سامانه کدال و تهیه گزارش ارزشگذاری ناشر، باید کنفرانس اطلاع‌رسانی (عرضه اولیه) توسط شرکت‌های بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس انجام شود.

به گزارش می‌متالز، وحید روشن قلب، رئیس اداره نظارت بر ناشران گروه مالی و خدماتی سازمان بورس و اوراق بهادار  در مورد تغییرات صورت گرفته در فرآیند عرضه اولیه سهام شرکت‌ها گفت: مطابق با ابلاغیه سازمان بورس و اوراق بهادار به شرکت‌های بورس و فرابورس مقرر شد؛ شرکت‌هایی که در آستانه عرضه اولیه قرار دارند؛ باید پس از تکمیل اطلاع رسانی ناشر در سامانه کدال و تهیه گزارش ارزش‌گذاری ناشر؛ حداقل پنج روز کاری قبل از تاریخ تعیین شده عرضه اولیه، اطلاعیه کنفرانس خبری خود را منتشر کنند.
وی در ادامه افزود: پس از انتشار اطلاعیه مذکور، سه روز کاری فرصت در اختیار فعالان بازار جهت طرح سؤالات و ابهامات در سامانه «تدان» وجود دارد و ناشر دو روز کاری فرصت پاسخگویی به سوالات مطرح شده را دارد.
به گفته روشن قلب در صورت عدم پاسخگویی کامل و مناسب ناشر به سوالات مطرح شده؛ عرضه اولیه سهام توسط بورس مربوطه لغو می‌شود.
رئیس اداره نظارت بر ناشران گروه مالی و خدماتی سازمان بورس و اوراق بهادار تصریح کرد: با توجه به فراهم آمدن زیر ساخت‌های لازم جهت ارسال سوالات و ابهامات؛ از فعالان بازار که مجاز به ارسال نظرات در سامانه «تدان» هستند دعوت می‌شود که در مهلت مقرر نسبت به ارسال سوالات خود در خصوص اطلاعات و گزارش ارزشگذاری شرکت در سامانه تدان اقدام کنند.

یادآور می‌شود که در روز جاری، نخستین اطلاعیه ضرورت برگزاری کنفرانس اطلاع رسانی عرضه اولیه در خصوص شرکت گروه مدیریت ارزش سرمایه صندوق بازنشستگی کشوری در سامانه کدال منتشر شده است.

منبع: پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)