تاریخ: ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۰۱:۱۰
کد خبر: ۲۱۳۷۳۲
‌می‌متالز - کاهش شدید حاشیه‌های سود پالایشگاه‌های آسیا که حتی به صفر هم رسیده، منجر به افت ۳ درصدی واردات نفت چین شد.

به گزارش می‌متالز، واردات نفت چین در پی تلاش دولت برای پایین آوردن تولید سوخت ۳ درصد کاهش یافت. پکن ذخایر مازاد سوخت در اختیار دارد و از شرکت نفت دولتی پتروچاینا خواسته، تجارت نفت با پالایشگاه‌های مستقل را متوقف کند.

بر اساس این گزارش، تلاش برای کاهش تولید سوخت از آنجا ناشی می‌شود که حاشیه‌های سود پالایشگاهی نه تنها در چین بلکه در سایر نقاط آسیا هم تقریباً تا صفر کاهش یافته و از ۱.۵۶ دلار در هر بشکه در ماه آوریل (فروردین) تا ۰.۰۳ دلار در هر بشکه در ماه می (اردیبهشت) افت کرده است.

البته انتظار می‌رود در نیمه دوم سال جاری با گسترش بیشتر واکسیناسیون کرونا و بهبود دورنمای تقاضا برای سوخت، افزایش داشته باشد.

پکن کنترل سهمیه‌های واردات نفت را سخت‌تر کرده است. ماه گذشته با صدور اطلاعیه‌ای فوری از شرکت‌های سینوپک، شرکت ملی نفت دریایی چین (CNOOC)، سینوکم، چم چاینا و شرکت صنایع شمال چین خواست اطلاعات درباره نحوه مصرف نفت وارداتی را در اختیار کمیسیون ملی توسعه و اصلاحات قرار دهند و مشخص کنند آیا این نفت را به سایر شرکت‌ها داخلی فروخته‌اند یا خیر.

خرید سالانه نفت توسط شرکت‌های دولتی چین ۱۲ تا ۱۶ میلیون تن کاهش یافته که معادل ۲۴۰ تا ۳۲۰ هزار بشکه در روز است.

دولت چین مساله تولید آلاینده‌های کربن را بسیار جدی گرفته و واردات فراوان نفت و صادرات سوخت پالایش شده را موقتی پیش‌بینی می‌کند.

منبع: بورس پرس