تاریخ: ۰۱ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۴:۱۵
کد خبر: ۲۱۵۲۲۴
‌می‌متالز - مدیرکل امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی از تامین نیاز بنادر کشور به تجهیزات تخلیه و بارگیری کالای اساسی خبر داد.

به گزارش می‌متالز، روانبخش بهزادیان اظهار کرد: کمبود منابع آبی باعث شده تا هر سال بخشی از نیاز کشور به کالا‌های اساسی از جمله گندم، ذرت، جو، سویا، دانه‌های روغنی، برنج، شکر و روغن خوراکی از طریق واردات و حمل و نقل دریایی تامین شود.

وی ادامه داد: از طرفی با توجه به نیاز روزانه کشور به مصرف کالا‌های اساسی، ضرورت دارد تا اینگونه کالا‌ها پس از ورود به بنادر کشور، سریعا مراحل ترخیص خود را طی کرده تا از بنادر خارج و به قسمت‌های مختلف کشور ارسال شوند.

مدیرکل امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه متاسفانه مشکلات متعددی از جمله تامین و تخصیص ارز، مشکلات مرتبط با دستگاه‌های صادر کننده مجوز و مسوول در امر ترخیص و خروج کالا از بنادر، مشکل کمبود کامیون و... در راستای خروج کالا‌های اساسی از بنادر باعث شده تا حجم قابل توجه‌ای از این کالا‌ها در بنادر کشور و به خصوص در بندر امام خمینی (ره) دپو شود، گفت: بنابراین سازمان بنادر و دریانوردی در زمینه ترخیص به موقع کالا‌های اساسی از بنادر اقدامات مهمی را در دستور کار خود قرار داده است.

بهزادیان در رابطه با اقدامات مهم سازمان بنادر و دریانوردی در راستای خروج هرچه سریع‌تر کالا‌های اساسی از بنادر کشور، گفت: علاوه بر ارائه خدمات سریع، بدون توقف و شبانه روزی به کشتی‌های حامل کالای اساسی به جهت جلوگیری از پرداخت خسارت دیرکرد به کشتی‌ها (دموراژ) از اهمیت خاصی برخوردار است، سازمان بنادر و دریانوردی پروژه‌ای تحت عنوان «طراحی مدل تأمین تجهیزات تخلیه و بارگیری در بنادر کشور» با هدف استفاده بهینه از تجهیزات موجود در بنادر کشور را مدنظر قرار داد که بر اساس آن، تجهیزات بندری کم کارکرد در یک بندر به بندر دیگری انتقال می‌یابد.

وی بیان کرد: خوشبختانه بر اساس این طرح توانستیم نیاز اکثر بنادر به تجهیزات تخلیه کالا‌های اساسی را برطرف کرده و شاهد نرم‌های بالایی در امر تخلیه کالا‌ها باشیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم