تاریخ: ۰۲ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۰:۵۵
کد خبر: ۲۱۵۳۷۳
‌می‌متالز - عضو اتاق مشترک ایران و سوریه با اشاره به نقش ویژه حمل و نقل دریایی در توسعه مناسبات دو کشور، گفت:توسعه همکاری‌ها، نیازمند افزایش سرمایه گذاری‌ها در حوزه زیرساخت بندری است.

به گزارش می‌متالز، عموری با اشاره به ضرورت توسعه همکارى هاى دریایى و بندرى بین ایران و کشورهاى منطقه، اظهار کرد: ظرفیت‌های مناسبی در بنادر کشور به ویژه در جنوب ایران برای انجام همکاری و توسعه حمل و نقل دریایی با دیگر کشور‌های منطقه وجود دارد، اما این موضوع نیازمند مشوق‌های مناسب تری است که باید از سوی سازمان بنادر و دریانوردی مدنظر قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه باید توازن لازم در اختصاص مشوق‌های قابل ارائه در بنادر با محوریت جنوب کشور ایجاد شود، گفت: لازم است ظرفیت‌های کانتینری جهت صادرات انواع کالا‌ها در بنادر جنوبی مانند خرمشهر بیش از پیش افزایش پیدا کند.

عضو اتاق مشترک ایران و سوریه افزود: مقیاس کالا عامل استقبال شرکت‌های کشتیرانی برای مشارکت در حمل کالا‌های صادراتی از بنادر ایران محسوب می‌شود و قطعا بنادر خوزستان و دیگر بنادر کشور ظرفیت‌های صادراتی بسیار خوبی دارند که همین موضوع عامل «اقتصاد مقیاس» را در حمل و نقل دریایی از توجیه مناسبی برخوردار خواهد کرد.

وی ادامه داد: باید توجه داشت مشارکت سازمان بنادر و دریانوردی در اختصاص یارانه‌های حمل به صادرکنندگان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که در نهایت باعث رونق فعالیت‌ها و مبادلات تجاری از طریق حمل و نقل دریایی می‌شود.

عموری گفت: شرایط موجود نشان می‌دهد محوریت همکاری‌های ایران با سوریه در حوزه دریایی و بندری روبه رشد است و شرکت‌های حمل و نقل متعددی با ظرفیت‌های مختلفی در این زمینه حضور پیدا کرده اند.

وی افزود: عمده صادرات کالا‌های ایرانی از بندرعباس به سمت بندر لاذقیه در سوریه انجام می‌شود و عمده این محصولات شامل قیر، مواد پتروشیمی، فرآورده‌های سوختی، مصالح ساختمانی، سیمان، میلگرد، سنگ، کاشی و سرامیک است. ه

وی بیان کرد: همکاری بندری و دریایی میان ایران و سوریه طی سال‌های اخیر رو به افزایش است که با ایجاد خواهرخواندگی بین بندر امام (ره) و بندر لاذقیه گام‌های اساسی تری را در مسیر توسعه‌ای روابط ایجاد می‌کند و در این بین باید توجه داشت که توسعه این همکاری‌ها نیازمند تداوم تعاملات و افزایش سرمایه گذاری‌های مرتبط در حوزه زیرساخت‌های بندری به منظور فعالیت شرکت‌های کشتیرانی است.

عموری ادامه داد: کشور سوریه در مرحله بازسازی قرار دارد و قطعا بازار بسیار مناسبی برای کالا‌های ایرانی محسوب می‌شود و مهمترین دستاورد دیدار اخیر هیات‌های ایران و سوریه می‌تواند به توسعه مناسبات تجاری هر دو کشور منجر شود، بنابراین حمل و نقل دریایی در توسعه این مناسبات از نقش تاثیرگذاری برخوردار است و باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم