تاریخ: ۰۲ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۱:۴۶
کد خبر: ۲۱۵۳۷۷
‌می‌متالز - درحالی اخیرا اعلام شد پایه پولی در پایان اردیبهشت ماه رشد ۶ درصدی داشته و نقدینگی نیز از ۳۶۰۰ هزار میلیارد تومان عبور کرده است، وزارت اقتصاد همچنان در خصوص جزئیات و میزان پرداخت حقوق کارمندان از تنخواه بانک مرکزی سکوت کرده است.

به گزارش می‌متالز، گزارش شاخص قیمت مصرف کننده (کل کشور) مرکز آمار ایران در خرداد ماه ۱۴۰۰ حاکی از افزایش دوباره نرخ تورم ماهانه است.

بررسی گزارش مرکز آمار نشان میدهد، نرخ تورم ماهانه در خرداد ماه ۱۴۰۰ معادل ۲/۵ درصد بوده است (نرخ تورم ماهانه اردیبهشت ۱۴۰۰ معادل ۰/۷ درصد). نرخ تورم نقطه‌ای در خرداد ماه ۱۴۰۰ معادل ۴۷/۶ درصد (نرخ تورم نقطه‌ای در اردیبهشت ۱۴۰۰ معادل ۴۶/۹ درصد). در نهایت اینکه نرخ تورم ۱۲ ماهه در خرداد ماه ۱۴۰۰ به حدود ۴۳ رسیده است.

لازم به ذکر است، افزایش تورم در گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها کاملاً واضح است. نرخ تورم ماهانه این گروه از منفی ۰/۸ درصد در اردیبهشت به ۳/۲ درصد در خرداد رسیده است.

گفتنی است، حجم نقدینگی در اردیبهشت ماه سال جاری به ۳ هزار و ۶۰۱ هزار میلیارد تومان رسیده است، همچنین رشد ماهانه این متغیر تورم ساز در اردیبهشت ۳.۲ درصد اعلام شده که معادل افزایشی به ارزش ۱۱۲ هزار میلیارد تومان است. نکته مهم دیگر در گزارش اخیر بانک مرکزی، رشد ۶ درصدی پایه پولی آنهم فقط در یک ماه است؛ پایه پولی در پایان اردیبهشت با ۶ درصد افزایش نسبت به فروردین، به حجم بالغ بر ۴۸۹ هزار میلیارد تومان رسیده است. یعنی در ماه مذکور بالغ بر ۲۸ هزار میلیارد تومان پول توسط بانک مرکزی چاپ شده است. رشد نقطه به نقطه این متغیر پولی در اردیبهشت ماه نیز حدود ۳۰.۶ درصد اعلام شده است. این رشد ماهانه در ۱۴ ماه گذشته بی سابقه بوده است!

بانک مرکزی درخصوص دلایل افزایش پایه پولی در اردیبهشت ماه اعلام کرده که این افزایش ناشی از افزایش سقف حساب تنخواه گردان خزانه بر اساس قانون بودجه سال ۱۴۰۰ بوده است.

در پایان ذکر این نکته خالی از لطف نیست که بر اساس روند‌های نرخ‌های تورمی موجود و حافظه آنها، کاهش فوری تورم در دولت جدید دور از انتظار خواهد بود؛ بنابراین بهتر است انتظارات از دولت جدید سنجیده و مبتنی بر واقعیت‌ها باشد.

منبع: خبرگزاری تسنیم