تاریخ: ۱۹ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۵:۲۸
کد خبر: ۲۱۷۵۲۸
اختصاصی از مصوبه جدید برق
‌می‌متالز - اگر تخصیص میزان ۶۰۰ لیتر آب بر ثانیه حفظ شود، فعالیت نیروگاه‌های تولید برق ذوب آهن اصفهان ادامه پیدا می‌کند و به شبکه نیز می‌توانیم برق بدهیم.

به گزارش می‌متالز، ابلاغیه‌ای مبنی کاهش میزان برق به صنایع اعلام شد و بر اساس این ابلاغیه، تا ۲ هفته دیگر به واحد‌های فولادی و سیمانی تنها ۱۰ درصد سهمیه برق تعلق می‌گیرد.

سیمانی‌ها با اعتراض به این رویه از دولت درخواست حضور در تصمیماتی را دارند که آینده این صنایع را تحت الشعاع قرار می‌دهد، فولادی‌ها نیز تاثیر قطع برق بر میزان تولیدات را در ارتباط مستقیم با اجرای تعهدات بورس کالا عنوان می‌کنند و می‌گویند نباید انتظار اجرای تعهدات بورس کالایی را به طور کامل داشته باشند.


بهرام سبحانی، رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد گفت: فولاد سازان با ابلاغیه جدید توزیع برق دچار مشکل شده اند، و انجمن تولید کنندگان نیز به نمایندگی از فولاد سازان نسبت به این موضوع اعتراض دارند.


منصور یزدی زاده، مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان  اظهار کرد: موضوع کمبود برق تبدیل به یک بحران ملی شده است. در اصفهان، صنایع با کمبود آب مواجه بودند، کمبود برق امروز مزید اکنون مزید بر علت شده است.


مشکل ذوب آهن اصفهان آب است


یزدی زاده گفت: شرکت ذوب آهن اصفهان در زمینه تامین برق مشکلی ندارد و نیاز خود به این انرژی را از طریق نیروگاه برق خود تامین می‌کند. اگر آب به نیروگاه‌های ذوب آهن اصفهان نرسد، تولید برق این شرکت متوقف می‌شود و ذوب آهن اصفهانی که خود به شبکه، برق می‌دهد، خود فشاری بر روی توانیر می‌شود.

مشکل آب ما را حل کنید، مشکل برق را ما حل می‌کنیم.


مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان با بیان اینکه مشکل آب ما را حل کنید، مشکل برق را ما حل می‌کنیم، گفت: اگر تخصیص میزان ۶۰۰ لیتر آب بر ثانیه حفظ شود، فعالیت نیروگاه‌های تولید برق ذوب آهن اصفهان ادامه پیدا می‌کند و به شبکه نیز می‌توانیم برق بدهیم.


مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان بیان کرد: اگر برق مورد نیاز تامین نشود بر اساس اهمیت تولیدات درجه بندی می‌شود و تولیدات این شرکت به ترییب رده بندی، متوقف می‌شود، از صنایع پایی دستی همچون نورد توقف تولید شروع خواهد شد.


کاهش تولیدات، اجرایی شدن تعهدات عرضه فولاد در بورس کالا را کاهش می‌دهد


وی افزود: وزارت صمت باید بداند، وزارت صمت نیز باید بداند که با در نظر گرفتن ۱۰ درصد برق برای صنایع فولادی، به طور قطع تولیدات کاهش و یا متوقف می‌شود، زمانی که نتوانیم محصولات فولادی تولید کنیم، پس تعهدات برای عرضه در بورس کالای ایران، اتوماتیک وار کاهش می‌یابد. باید از طریق این وزارتخانه موضوع برق و آب پیگیری شود.


بهترین راه مدیریت بحران برق


حمیدرضا متقاعدی، مدیرعامل سیمان داراب  اظهار کرد: در زمان کمبود برق و بحران‌های این چنینی بهترین راه مشورت گرفتن و به حساب آوردن صاحبان صنایع است. اگر با صنعت سیمان برای مدیریت کمبود برق جلسه گذاشته می‌شد، سیمانی‌ها از آن جایی که حفظ صنعت را وظیفه خود می‌دانستند با دولت همراهی می‌کردند، سیمانی‌ها با یکدیگر جلسه می‌گذاشتند و به طور مثال توافق می‌کردند از ۳۰ کارخانه سیمانی، ۱۰ کارخانه برای تعمیرات تعطیل، ۸ کارخانه فعال و ۱۲ کارخانه با حداقل ظرفیت سیمان تولید کند.

منبع: صدای بورس

مطالب مرتبط