تاریخ: ۱۹ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۹:۰۳
کد خبر: ۲۱۷۵۴۸
‌می‌متالز - سخنگوی صنعت برق با بیان "روز‌های بسیار گرمی در پیش داریم که نیازمند مدیریت مصرف برق توسط مشترکان هستیم"، گفت: پیش‌بینی‌های لازم برای جلوگیری از و مقابله با حملات سایبری نیز صورت گرفته است.

به گزارش می‌متالز، مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق با تقدیر از همه مشترکان کشور، صنایع، کشاورزان و مراکز مجاز استخراج رمزارز که در این دوره سخت با خاموش کردن دستگاه‌های خود، صنعت برق را یاری کرده‌اند، در خصوص مراکز غیرمجاز استخراج رمزارز اظهار داشت: برق مراکز یا مکان‌هایی که به‌صورت غیرمجاز به استخراج رمزارز مشغول هستند، هرجا که باشند پس از کشف و ضبط، قطع خواهد شد.

رجبی مشهدی با بیان این که تاکنون نزدیک به ۲۰۰ هزار دستگاه استخراج رمزارز از مراکز غیرمجاز با همکاری نیروی انتظامی و قوه قضائیه، کشف و ضبط شده است، گفت: این تعداد دستگاه استخراج کشف‌شده بیش از ۵۷۰ مگاوات برق مصرف می‌کردند که برای تولید این میزان برق و رساندن آن به محل مصرف باید نیروگاهی به‌بزرگی ۷۵۰ مگاوات احداث شود.

سخنگوی صنعت برق همچنین با اشاره به حادثه‌ای که هفته پیش در پست تهران‌پارس رخ داد، احتمال خرابکاری را در این پست رد کرد و افزود: تاکنون هیچ گزارشی در این خصوص وجود نداشته است.

وی یادآور شد: خوشبختانه پیش‌بینی‌های لازم برای جلوگیری از و مقابله با حملات سایبری نیز صورت گرفته است.

سخنگوی صنعت برق با بیان این‌که در برنامه ششم توسعه باید ۲۵ هزار مگاوات نیروگاه احداث می‌شد، اضافه کرد: از این میان تاکنون ۱۰ هزار و ۸۰۰ مگاوات نیروگاه احداث شده است، اما در صورتی که موانع ناشی از محدودیت‌های اعتباری و بودجه‌ای کشور و تحریم‌های بین‌المللی وجود نداشت، ۱۵ هزار مگاوات دیگر نیز به‌موقع ساخته و احداث شده بود.

رجبی مشهدی در عین حال خاطرنشان کرد: خوشبختانه ۱۰ هزار و ۸۰۰ مگاوات نیروگاه احداث‌شده، از محل تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی به ظرفیت کشور اضافه شده‌اند که هیچ سوختی را مصرف نمی‌کنند.

وی درباره افزایش ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر نیز گفت: در زمان حاضر نزدیک به یک‌هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در کشور وجود دارد، اما با توجه به منابع و راهکار‌های دیده‌شده در قانون بودجه امسال، پتانسیل افزایش این میزان به ۲ هزار مگاوات وجود دارد.

وی در خصوص راهکار‌های صرفه‌جویی در بخش‌های تجاری نیز گفت: برخی از مراکز تجاری مانند لوسترفروشی‌ها، تابلو‌های تبلیغاتی، نما‌های ساختمان‌ها و... می‌توانند با خاموش کردن روشنایی‌های اضافه خود باعث صرفه‌جویی بسیاری در مصرف برق شوند.

رجبی مشهدی خروج نیمی از نیروگاه‌های برق‌آبی از مدار تولید را برای شبکه برق بسیار سنگین توصیف کرد و افزود: جبران این میزان کمبود برق تنها با صرفه‌جویی امکان‌پذیر است.

سخنگوی صنعت برق تصریح کرد: روز‌های بسیار گرمی در پیش داریم که نیازمند مدیریت مصرف برق توسط مشترکان هستیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم