تاریخ: ۲۶ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۰۹:۳۹
کد خبر: ۲۱۸۵۷۷
‌می‌متالز - باتوجه به کاهش ادامه دار نرخ بهره بین بانکی، به نظر می‌رسد برای هفته پیش رو می‌توان انتظار رشد نسبی بازار را داشت.

به گزارش می‌متالز، گمانه زنی‌هایی در خصوص تعدیلات مثبت سنگین در نماد‌های گروه پالایشی وجود دارد که می‌تواند کمک بزرگی به شاخص برای گذر از این مقاومت روانی مهم کند. از طرفی هم گزارشات خوبی بخصوص در گروه‌های فلزاتی و معدنی وجود دارد که می‌تواند باعث شناسایی گروه‌های پر پتانسیل برای سرمایه گذاران و همچنین ترغیب ورود سرمایه‌های جدید به بازار شود.

مسعود مهدیان، کارشناس بازارسرمایه ضمن بیان مطلب بالا گفت: در هفته‌ای که پشت سرگذاشتیم؛ اگرچه با شکسته شدن رکورد‌های مهمی از جمله تراز سرانه معاملات پنج ماه اخیر، ارزش معاملات خرد در سال ۱۴۰۰ و همچنین خروج ادامه دار پول حقیقی از صندوق‌های بادرآمد ثابت همراه بود و در مجموع شاخص و کلیت سهام رشد نسبی را تجربه کرد، اما بازار از لحاظ تکنیکالی به مقاومت ۱۳۱۱ هزار واحدی واکنش نشان داد و بخصوص از اواسط هفته شاهد معاملات متعادل و نوسانی در سهام بزرگ و شاخص ساز بودیم که در روز پایانی معاملات هفته شاهد تغییر روند معاملات از منفی به مثبت در سهام گروه‌های خودرویی، بانکی و پالایشی بودیم.


انتظار رشد نسبی بازار


وی افزود: با توجه به مواردی که ذکر شد و همچنین کاهش ادامه دار نرخ بهره بین بانکی، به نظر می‌رسد برای هفته پیش رو می‌توان انتظار رشد نسبی بازار را داشت؛ اگرچه شاخص با مقاومت روانی مهمی روبروست و از طرفی رشد مناسب اکثریت سهم‌ها در هفته‌های اخیر می‌تواند برخی از سهامداران را ترغیب به فروش و شناسایی سود کند، اما به نظر شاخص توان عبور از این مرحله را دارد؛ بخصوص با اتکا به سهام گروه‌های بزرگ شاخص ساز از جمله پالایشی، خودرویی و بانکی با لیدری نماد‌هایی همچون خودرو و سایپا و شپنا و همچنین بانک صادرات.


گروه پالایشی به کمک بازار می‌آید


مهدیان بیان کرد: نکته مهم دیگر شایعاتی است که در خصوص گروه پالایشی وجود دارد و با توجه به سخت گیری‌های سازمان درمورد اعلام نرخ خوراک، گمانه زنی‌هایی در خصوص تعدیلات مثبت سنگین در نماد‌های این گروه وجود دارد، امری که می‌تواند کمک بزرگی به شاخص برای گذر از این مقاومت روانی مهم کند.

این کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد: نکته حائز اهمیت دیگر که در دو هفته اخیر مشهود بود، فعال شدن مجدد بازیگران در بسیاری از تک سهم‌ها و سهم‌های کوچک بازار بود که به نظر می‌آید در هفته آینده نیز ادامه دار خواهد بود. همچنین طبق تجربیات سال‌های گذشته معمولا در ابتدای روند‌های صعودی شاهد رشد سهم‌های پروژه‌ای بوده ایم؛ بنابراین حضور پر رنگ این مدل از سهامداران نیز می‌تواند نوید بخش یک روند صعودی و روبه رشد البته با شیبی ملایم و منطقی باشد.


فلزات و معدنی‌ها همچنان پیشرو


وی تصریح کرد: ضمنا با نزدیک شدن به موعد گزارشات سه ماهه شرکت‌ها که باتوجه به آمار فروش ماهانه آن‌ها به نظر شاهد گزارشات خوبی بخصوص در گروه‌های فلزاتی و معدنی باشیم که این امر هم می‌تواند باعث شناسایی گروه‌های پر پتانسیل برای سرمایه گذاران و هم چنین ترغیب ورود سرمایه‌های جدید به بازار شود.

منبع: صدای بورس

مطالب مرتبط