تاریخ: ۱۹ تير ۱۳۹۸ ، ساعت ۱۴:۱۲
کد خبر: ۴۴۲۹۹
می متالز - مدیرعامل یک شرکت فولادی بورسی با انتقاد از صادرات بی‌رویه سنگ‌آهن، کنسانتره و گندله گفت: اگر جلوی آن گرفته نشود، تبدیل به بحرانی طی یک تا دو سال آینده برای شرکت‌های فولادساز داخلی خواهد شد.
صادرات بی‌رویه سنگ‌آهن به ضرر صنعت فولاد کشور است

به گزارش می متالز، منصور یزدی‌زاده گفت: سهامداران نقش بسزایی در رشد و تأمین مالی بنگاه‌ها دارند و حمایت و ورود آن‌ها به سهام شرکت‌ها می‌تواند کمک بزرگی را برای بهبود وضعیت شرکت‌ها داشته باشد.
مدیرعامل شرکت ذوب‌ آهن اصفهان با بیان اینکه تولید فولاد خام در جهان در سال ۲۰۱۸ برابر با یک میلیارد و ۸۰۸ میلیون تن بوده که در مقایسه با سال ۲۰۱۷ از رشد ۴.۵ درصدی برخوردار است، گفت: این در حالی است که ایران نیز با ۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تن رتبه ۱۱ جهان را از نظر میزان فولاد تولیدی در میان کشورهای دنیا از آن خود کرده است. این در حالی است که شرکت ذوب‌آهن هم سهم ۹.۲ درصدی را از تولید فولاد خام کشور در سال ۹۷ داشته است.
وی که در مجمع سالانه شرکت ذوب‌ آهن اصفهان صحبت می‌کرد، با اشاره به بازدهی ۲۲۰ درصدی سهام این شرکت در سال ۹۷ گفت: این در حالی است که گروه فلزات اساسی نیز در این مدت ۱۲۳ درصد بازدهی را نصیب سرمایه‌گذاران بورسی کرده است.
مدیرعامل این شرکت بورسی درخصوص مشکلات و موانع سال گذشته هم گفت: محدودیت شدید در تأمین مواد اولیه آهن‌دار از جمله سنگ‌آهن یکی از این چالش‌ها است که با عمومیت آن، سایر شرکت‌ها از جمله فولاد مبارکه هم در این مورد دچار مشکل خواهند شد و دلایل آن به صادرات سنگ‌آهن، کنسانتره و گندله برمی‌گردد که اگر جلوی آن گرفته نشود، تبدیل به بحرانی طی یک تا دو سال آینده خواهد شد.
وی با بیان اینکه ذوب‌ آهن سهمیه گندله ندارد، ادامه داد: اعمال تحریم‌ها بر واردات و صادرات زغال و کک شرکت‌های فولادی، بالا بودن هزینه‌های تولید به روش کوره بلندی در مقایسه با قوس الکتریکی، عدم توازن در توزیع منابع زنجیره ارزش تولید، عدم پوشش تولید ۴ میلیون تن چدن مذاب، بروز خشکسالی و تأثیر بر میزان تولید، تحمیل بخشی از کسری منابع صندوق بازنشستگی فولاد به شرکت، اعتصاب کامیون داران و توقف حمل مواد اولیه و افزایش هزینه حمل، مشکل ترخیص مواد اولیه وارداتی از طرف گمرک، منفی بودن سرمایه در گردش و وجود زیان انباشته، تحمیل هزینه مابه تفاوت ارز به میزان ۱۱۰ میلیارد تومان که از طریق بانک رفاه در حال پیگیری است نیز از دیگر چالش‌های موجود طی سال گذشته بوده است.
یزدی‌زاده در ادامه درخصوص ذخیره روزانه مواد اولیه اصلی از اخذ مجوز ترک تشریفات از هیات دولت برای ورود یک میلیون و ۷۵۰ هزار تن سنگ‌آهن از چاه گز و سنگان خبر داد و گفت: در اجرای این مصوبه، تشریفاتی وجود دارد که در صورت اجرا، بخشی از کمبود سنگ‌آهن امسال را جبران خواهد کرد اما برای اجرا، چند شرط گذاشته شده که اگر سال ۹۸ حاصل شود، می‌تواند تا ۵ سال ادامه داشته باشد.
مدیرعامل ذوب‌آهن درباره میانگین نرخ فروش محصولات اصلی گفت: در سه ماهه اول سال گذشته نرخ فروش ۲۳۶۳۵ ریال، سه ماهه دوم ۳۲۱۵۵ ریال، سه ماهه سوم ۳۷۵۶۷ ریال و سه ماهه چهارم ۳۴۵۳۱ ریال بوده است.موازنه ارزی ذوب منفی است و این بدان معنا است که هرچقدر صادرات انجام شده باز هم به میزان ۶۰ تا ۷۰ میلیون نیازمند دریافت ارز از شبکه بانکی هستیم در نتیجه نرخ تسعیر ارز در سیستم مالی باید به شکلی در نظر گرفته می‌شود که موازنه آن منفی نشود.
یزدی زاده گفت: بیش از ۵۰ درصد نرخ فروش از صادرات حاصل شده که از دو اتفاق کاهش نرخ صادراتی در بازار جهانی و نرخ تسعیر ارز تأثیر پذیرفته است. اگر نرخ تسعیر ارز بر اساس نرخ ارز در دسترس گذاشته شود مطمئناً از ۳۷۰۰ تومان بالا می‌زند و به تبع هزینه‌ها هم افزایش می‌یابد چراکه دوگانه نمی‌توانیم عمل کنیم یعنی در درآمد نرخ تسعیر را بر اساس نرخ در دسترس در نظر بگیریم اما در هزینه بر اساس نرخ نیما.
وی با بیان اینکه اتفاق بدی که امسال افتاده کنترل و پایش قیمت‌های فولاد است، افزود: در این رابطه کاهش نرخ محصول در بازار در حال پیگیری است یعنی با ضرایبی که برای سنگ‌آهن، کنسانتره و گندله قائل شدند دیگر کسی حاضر نیست به ذوب‌آهن گندله بدهـد و با اعمال ضریب‌ها پول کمتری عاید می‌شود. این مورد نیز در جلسه هفته گذشته با وزیر صنعت مطرح شد که وعده داده شد به این موضوع رسیدگی شود.
یزدی زاده در پاسخ به اینکه چرا نرخ سهام این شرکت در ماه‌های گذشته رشدی در بورس نداشته است، گفت: قبول داریم که نرخ سهم باید بیشتر از این اعداد فعلی(۱۷۰ تومان) باشد اما با توجه به زیان انباشته ۱۲۸۰ میلیارد تومانی امید می‌رود از زیان خارج شده و وارد تابلوی اول شویم.علاوه بر اینکه انتظار داریم شستا از سهم حمایت کند از شرکت پویش بازرگان هم خواستاریم در این مورد حمایت‌های لازم رو صورت دهد.