تاریخ: ۲۳ تير ۱۳۹۸ ، ساعت ۲۳:۳۲
کد خبر: ۴۴۹۹۳
می متالز - مدیر عامل بورس تهران عنوان کرد: برای پذیرش و عرضه اولیه سهام شرکت‌ها سختگیری می‌کنیم تا رسالت خود را به نحو احسن انجام دهیم.
سخت‌گیری در عرضه اولیه سهام شرکت‌ها

به گزارش می متالز، علی صحرائی در خصوص روند عرضه‌های اولیه در بازار پس از پتروشیمی نوری گفت: هر شرکتی برای عرضه اولیه در بورس تهران آماده باشد از طریق بخش بازار اطلاعیه مربوط به آن را منتشر می‌کنیم تا عموم مردم در جریان قرار بگیرند. شرکت‌های متعددی در صف عرضه اولیه قرار دارند، اما هنوز اطلاعات لازم و کافی را برای عرضه در اختیار بورس تهران قرار نداده اند. لذا، به محض نهایی شدن این اطلاعات، بخش بازار شرکت بورس در خصوص عرضه‌های اولیه اطلاع رسانی خواهد کرد.

مدیر عامل بورس تهران گفت: سرمایه‌گذاران و مردم از ما انتظار دارند که سهامی در بازار سرمایه پذیرش کنیم که هیچ گونه ابهامی نداشته باشد به همین دلیل برای پذیرش و عرضه اولیه سهام شرکت‌ها سخت گیری می‌کنیم تا رسالت خود را به نحو احسن انجام دهیم.

مدیرعامل بورس تهران ادامه داد: همانطور که دوست داریم عرضه‌های اولیه در بازار جاری شود تا شور و اشتیاق جدیدی در میان سهامداران ایجاد شود، متعهد هم هستیم اطلاعات لازم در این خصوص از طریق شرکت‌ها ارائه شود تا شرکت‌ها با شفافیت کافی و عمل به استاندارد‌های هیات پذیرش ثبت شوند و بتوانیم با آسودگی خیال، سهام این شرکت‌ها را در بورس تهران عرضه کرده و نسبت به معرفی آن‌ها به عموم مردم خیالی آسوده داشته باشیم.

این مقام مسئول در خصوص روند تامین مالی از بازار سرمایه گفت: به طور کلی تامین منابع مالی در ایران ۸۵ درصد از طریق تسهیلات بانکی، ۱۱ تا ۱۲ درصد بازار سرمایه و ۶ درصد هم مربوط به بازار بدهی است. این ارقام نشان دهنده این است که بازار سرمایه ظرفیت‌های لازم را برای تامین مالی دارد، اما هنوز اقتصاد ما بانک محور بوده و باید با ارتقای دانش و سواد مالی به سوی بازارسرمایه محور شدن گام بردارد.

وی با اشاره به سهم بازار سرمایه از تولید ناخالص داخلی کشور تصریح کرد: ارزش بازار بورس تهران و فرابورس ایران نزدیک به هزار میلیارد تومان است و یک سوم GDP کشور را شامل می‌شود. این آمار و اطلاعات نشان می‌دهد سهم بازار سرمایه در اقتصاد کشور بسیار ارزنده است.