خبر
آهن و فولاد   بورس و سهام   پتروشیمی  
پیش گشایش؛

مخفی سازی وزن مثبت‌ها زیر فرمول شاخص

می متالز - برای بازار امروز نیز ادامه روند افزایشی عرضه‌ها انتظار می‌رود.

آنچه در بازار دیروز گذشت:

به گزارش می متالز، روز گذشته شاهد ادامه روند منفی در کلیت بازار سرمایه بودیم. شاخص کل با افت در حدود یک درصدی به ۴۰۶ هزار و ۸ واحد رسید. با این حال شاخص هم وزن برخلاف شاخص کل روند مثبتی داشت و با افزایش یک درصدی رکورد جدیدی را ثبت کرد و به رقم ۱۲۹ هزار و ۴۲۰ واحد رسید.

همان طور که پیش‌بینی می‌شود گروه پالایشگاهی روند منفی سنگینی داشت و دو نماد "شپنا" و "شبندر" از جمله نماد‌های با اثر منفی در شاخص کل بودند. از دیگر نماد‌های با اثر منفی سنگین بر شاخص کل می‌توان به "فارس"، "اخابر" و "فولاد" اشاره کرد.

ارزش کل معاملات بورس و فرابورس به بیش از ۵۶ هزار میلیارد ریال رسید تا همچنان شاهد حضور نقدینگی در سطح بازار باشیم.

اقتصاد کلان و صنایع

در حوزه کلان اقتصادی شاهد انتشار جدیدترین آمار‌ها از نرخ تورم در کشور بودیم. نرخ تورم سالانه دی ماه ١٣٩٨ برای خانوار‌های کشور به ٣٨,٦ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ١.٤ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد. نرخ تورم نقطه‌ای دی ماه ١٣٩٨ در مقایسه با ماه قبل ١,٥ واحد درصد کاهش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با کاهش ٤.٠ واحد درصدی به ٢٤.٠ درصد و گروه «کالا‌های غیر خوراکی و خدمات» با کاهش ٠.٣ واحد درصدی به ٢٧.٤ درصد رسیده است.

در خبری از صنعت فلزات، طی ۹ ماهه سال جاری ۱۵ میلیون و ۳۹۸ هزار تن شمش فولاد در کشور تولید شد. طی ۹ماهه سال جاری ۱۵ میلیون و ۳۹۸ هزار و ۳۷۰ تن شمش فولاد (بلوم، بیلت و اسلب) در کشور به تولید رسید که بیشترین میزان تولید در این بخش به اسلب اختصاص داشت. طبق آمار مربوط به تولید شمش فولاد در ۹ ماهه امسال، در این مدت ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار و ۲۱۳ تن بلوم، ۳ میلیون و ۶۳۲ هزار و ۳۱۲ تن بیلت و ۷ میلیون و ۹۶۵ هزار و ۸۴۵ تن اسلب در کشور به تولید رسید.

در بازار سرمایه همچنان شاهد انتشار عملکرد ۹ماهه شرکت‌ها هستیم. همچنین برخی گزارش‌های عملکرد ماهیانه شرکت‌ها نیز منتشر شده است. شرکت پتروشیمی آبادان در سه ماهه سوم سال با رشد زیان مواجه شده است. از دیگر گزارش‌ها می‌توان به گزارش فروش ماهیانه آبسال اشاره کرد که با کاهش بیش از ۴۰ درصدی درآمد‌های عملیاتی در دی ماه نسبت به آذر ماه مواجه بوده است. ماشین سازی اراک در دوره سه ماهه منتهی به پایان آذر ماه سال جاری روند زیان خود را مجددا در پیش گرفته و در این مدت زیان خالص ۶۸ میلیارد ریالی را محقق شده است.

بازار امروز

برای بازار امروز نیز ادامه روند افزایشی عرضه‌ها انتظار می‌رود پیش‌بینی می‌شود که در شرایط فعلی و با توجه به افت سودآوری شرکت‌ها در فصل پاییز، شاهد کمرنگ شدن سمت تقاضا و افزایش عرضه‌ها باشیم.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

لیست 5 عرضه بلوکی تا پایان امسال | جزییات واگذاری + متن

می متالز - با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال حالا شرکت ها طبق عرف همه ساله در بازار سهام عرضه های بلوکی را شدت می بخشند. در تازه ترین آمار بورس تهران، 5 عرضه بلوکی اعلام شد.
 

افزایش سرمایه دو خودرو ساز مقدمه نهایی‌ شدن واگذاری آن‌ هاست

می متالز - رشد و بازدهی بازار سرمایه از بازارهای رقیب که رکود در آن‌ها حکم‌ فرماست، بسیار مطلوب‌ تر بوده است.
 

کاهش تولید آلومینای چین در ماه ژانویه

می متالز - در ماه ژانویه سال جاری، چین 5.81 میلیون تن آلومینا تولید نمود که از این میزان تولید، 5.56 میلیون تن آلومینای متالورژیکی و مابقی آلومینای شیمیایی بوده است. براساس این گزارش، تولید روزانه آلومینیوم متالورژیکی در ژانویه به 179 هزار تن رسید که 9.36 درصد کمتر از ژانویه 2018 و 1.12 درصد کمتر از ماه قبل از آن یعنی دسامبر 2018 بوده است. علت این کاهش تولید، کاهش ظرفیت در منطقه گوانزی زینفا (Guangxi Xinfa) بوده که این کاهش ظرفیت، 2-1.8 میلیون تن تخمین زده می‌شود.
 

توقف رشد شاخص بورس

می متالز - شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش 4 هزار و 692 واحد روبه‌رو شد.
 در بورس انرژی رقم خورد:

افتتاح بازار گواهی ظرفیت برق با لیدری «کویر»!

می متالز - امروز براي اولين بار اوراق گواهي ظرفيت برق در بورس انرژي عرضه شد كه شركت بورسي فولاد كوير خريدار اين گواهي به ارزش ٧٧٧ ميليارد ريال از طريق كارگزاري آگاه بود.
 

بهین یاب چگونه به دلالان ورق فولاد مجوز می‌دهد؟/ حضور دلالان در اقتصادهای دستوری، باعث رشد حباب گونه قیمت‌ها می‌شود

می متالز - سودجویان و رانت خواران با شروع نوسانات ارزی و تغییر قیمت‌های جهانی محصولات فولادی دوباره به میدان آمده و فریاد گرانی قیمت محصولات فولادی مجتمع فولاد مبارکه اصفهان سر داده و از رشد قیمتی ورق‌های فولادی گلایه کرده‌اند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما