تاریخ: ۱۴ فروردين ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۸:۳۳
کد خبر: ۲۰۳۲۰۲
‌می‌متالز - مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی از اجرای عملیات اکتشاف سنگ آهن در سه گستره بزرگ معدنی اصفهان برای رفع نیاز واحد‌های فولادی این خطه خبر داد.

به گزارش می‌متالز، رضا جدیدی با بیان اینکه اکتشاف سنگ آهن برای رفع نیاز و تأمین مواد اولیه صنایع فولادی استان اصفهان در قالب یک طرح و قرارداد مشارکتی در حال اجراست، اظهار داشت: این سازمان به اکتشاف سنگ آهن در سه گستره معدنی به وسعت ۱۵۰ هزار کیلومتر مربع در اصفهان برای مجتمع‌های فولادی این استان پرداخته است که به نتایج خوبی در ۶ ماه اخیر در این زمینه دست یافتیم و امید است دستاورد‌های آن تا پایان سال ارائه شود.

وی با اشاره به اینکه یکی از این گستره‌ها حدود ۱۱۰ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد، افزود: مطالعات اولیه درباره این گستره‌ها در قرارداد با مجتمع‌های فولادی اصفهان انجام شده است.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور خاطرنشان کرد: این قرارداد که هم اکنون تنها برای اکتشاف سنگ آهن است، روش جدیدی در جهت اجرای طرح‌های مشترک و حفظ منابع بنگاه‌های اقتصادی است.

جدیدی ادامه داد: این ذخایر اکتشافی تا به مرحله بهره‌برداری برسد به بازه زمانی دو تا پنج سال نیاز دارد.

وی با تاکید بر اینکه سازمان زمین‌‎شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در منطقه خاورمیانه، قطب علمی بشمار می‌آید و همکاری خوبی با دنیا دارد، اضافه کرد: این سازمان در جهت بومی‌شناسی و ارتقای علمی زمین‌شناسی برنامه‌های ترویجی را در همکاری با دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های خصوصی در دستور کار دارد.

جدیدی همچنین از تعریف پروژه مدیریت و پایش ذخایر معدنی کشور برای برخی مواد معدنی با هدف آینده‌نگری و برنامه‌ریزی اکتشاف تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها خبر داد و گفت: بررسی و پایش ذخایر سنگ‌آهن کشور در زمره یکی از این مواد معدنی است که در سال جاری اجرایی خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر