تاریخ: ۱۵ فروردين ۱۴۰۰ ، ساعت ۰۰:۵۵
کد خبر: ۲۰۳۵۳۲
‌می‌متالز - در چهار هفته گذشته قیمت فلز سرب حدود ۱۱۵ دلار کاهش داشت و از محدوده ۲ هزار و ۷۵ دلار به محدوده یک هزار و ۹۶۸ دلار رسید. روند صعودی در این مدت شکسته شد و با گذشتن قیمت از مرز ۲ هزار دلار به نظر می‌رسد شاهد ریزش قیمتی هستیم. اگرچه در کوتاه‌مدت ممکن است دوباره قیمت‌ها به محدوده‌های بیش از ۲ هزار دلار، مثلا ۲ هزار و ۵۰ دلار برسد، ولی ریزش قیمت‌ها می‌تواند تا سطوح یک هزار و ۷۵۰ دلار ادامه پیدا کند.

به گزارش می‌متالز، در مسیر سناریوی کاهشی مناطق حمایتی یک هزار و ۹۳۰ دلار، یک هزار و ۸۶۵ دلار و یک هزار و ۸۰۰ دلار قرار دارند که هر کدام به نوبه خود می‌توانند مانع کاهش بیشتر قیمت‌ها شوند. اگر چه احتمال کاهش قیمت‌ها بیش از افزایش قیمت‌ها به نظر می‌رسد، ولی سرمایه‌گذاران در این حوزه باید نیم‌نگاهی هم به افزایش قیمت‌ها داشته باشند. سرب میانگین متحرک ۵۰ روزه را نیز به سمت پایین شکسته بنابراین در صورت افزایش و با هدف رسیدن به قله قبلی یعنی سطوح ۲ هزار و ۱۷۵ دلار، این محدوده می‌تواند به عنوان مقاومت مطرح شود. علاوه بر میانگین متحرک ۵۰ روزه، سطوح ۲ هزار دلار، ۲ هزار و ۵۰ دلار و ۲ هزار و ۱۰۰ دلار به عنوان مقاومت در برابر رسیدن قیمت سرب به محدوده قله قبلی نقش بازی خواهند کرد.


بررسی سطوح مهم قیمتی

در صورت کاهش قیمت‌ها، اولین منطقه‌ای که می‌تواند مانع از کاهش بیشتر قیمت‌ها شود، محدوده یک هزار و ۹۳۰ دلار است. شکسته شدن این محدوده به سمت پایین نشانه نزولی است و مسیر را برای ریزش تا محدوده یک هزار و ۷۵۰ دلار هموار می‌کند. در صورت شکسته شدن محدوده یک هزارو ۹۳۰ دلار، سطح یک هزار و ۸۰۰ دلار مهم‌ترین محدوده حمایتی به شمار می‌آید. روند صعودی به سمت پایین شکسته شده و این کاهش قیمت با شکسته شدن محدوده ۲ هزار دلار از حالت اصلاح قیمتی خارج و به فاز ریزش قیمتی تبدیل شد. در صورت افزایش قیمت‌ها، اولین منطقه‌ای که می‌تواند مانع از افزایش بیشتر قیمت‌ها شود، محدوده ۲ هزار دلار است. شکسته شدن این محدوده به سمت بالا خصوصا با حجم زیاد نشانه صعودی نیست، ولی می‌تواند کمی امیدواری به فعالان این بازار بدهد. بعد از این محدوده، مهم‌ترین منطقه‌ای که می‌تواند از افزایش بیشتر قیمت‌ها جلوگیری کند، محدوده ۲ هزار و ۵۰ دلار است. شکسته شدن این ناحیه به سمت بالا، مسیر را برای رسیدن به هدف قیمتی ۲ هزار و ۱۷۵ دلار و فتح قله قبلی هموار می‌کند. این منطقه قیمتی برای تحلیلگران محافظه‌کار از اهمیت خاصی برخوردار است.

سمانه عاملی/ تحلیلگر بازار

منبع: دنیای اقتصاد