تاریخ: ۱۶ فروردين ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۹:۵۰
کد خبر: ۲۰۳۸۱۷
‌می‌متالز - مسوول امور معادن اداره صنعت، معدن و تجارت مهاباد گفت: سال گذشته ۸۳۲ هزار و ۲۵۴ تُن انواع مواد معدنی از معادن فعال این شهرستان استخراج شد که نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن با افزایش ۲.۵ برابری همراه بود.

به گزارش می‌متالز، آکو جوانمردی روز دوشنبه با اشاره به اینکه ۱۲ نوع ماده معدنی در این شهرستان استحصال می‌شود، افزود: مهمترین و بیشترین سنگ‌های استخراج شده به ترتیب شامل سنگ لاشه آهکی، سنگ آهن، باریت و سنگ سیلیس است.

وی مهاباد را یکی از قطب‌های اصلی استخراج سنگ "باریت" در کشور دانست و بیان کرد: پارسال بیش از ۵۰ هزار تن سنگ باریت که ماده موثر در صنعت نفت به شمار می‌آید از معادن این شهرستان استخراج شد.

مسوول امور معادن مهاباد بیان کرد: از سنگ باریت در خنک و روان کردن مته‌های حفاری، پوشش درونی چاه‌های نفت، انتقال مواد ناشی از حفاری به داخل زمین و کنترل فشار‌های غیرعادی درون چاه‌های نفت و گاز استفاده می‌شود.

جوانمردی شمار معادن دارای پروانه معتبر مهاباد را ۷۶ مورد عنوان کرد و گفت: ظرفیت استخراج سالیانه معادن این شهرستان بیش از ۹۸۷ هزار تن است و و هم اکنون ۱۴ هزار و ۸۴۸ تن ذخیر معدنی در سطح شهرستان برآورد شده است.

وی اضافه کرد: پارسال همچنین سه پروانه استخراج ماده معدنی در مهاباد صادر شد.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون ۱۸ واحد فناوری مواد معدنی در این شهرستان فعال است، گفت: در زمان حاضر ۴۰ درصد کل مواد استخراجی در این شهرستان فرآوری و بقیه به علت کمبود ماشین‌آلات به تبریز و اصفهان ارسال می‌شود.

برخی از فرآورده‌های معدنی این شهرستان از جمله سنگ‌های تزئینی، تراورتن، مرمریت و گرانیت نیز به کشور‌های همسایه مثل ترکیه، افغانستان، عراق و جمهوری آذربایجان صادر می‌شود.

۵۱ نوع از ۶۸ نوع ماده معدنی شناسایی شده کشور در آذربایجان‌غربی وجود دارد؛ هم‌اکنون ۴۶۸ معدن در استان فعال است و پنج هزار و ۱۲۲ نفر به صورت مستقیم در معادن این استان مشغول فعالیت هستند.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) آذربایجان غربی