تاریخ: ۲۴ فروردين ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۱:۰۲
کد خبر: ۲۰۵۱۵۱
‌می‌متالز - یک کارشناس اقتصادی گفت: اصلی‌ترین موضوعی که می‌تواند به تاب آوری اقتصادی کمک کند و قدرت معیشت مردم را بالا ببرد و به پشتیبانی از تولید و مانع‌زدایی منجر شود، هماهنگی درست در بخش اقتصادی دولت است.

به گزارش می‌متالز، محمدرضا بهزادیان کارشناس اقتصاد می‌گوید: مردم در سخت‌ترین دوران اقتصادی، شرایط را تحمل کردند و اقتصاد بی جان را تاب آور کردند و آن‌هایی که می‌خواستند ما را در فشار سخت قرار دهند تصور می‌کردند در دوره تحریم از پا در می‌آییم، اما مردم نه تنها شرایط تحریم را تحمل کردند، بلکه شرایط کرونا همراه با تحریم را نیز تحمل کردند. این‌ها نتیجه صبر و تحمل مردم و تلاشی که در مجموعه نظام شکل گرفت، بوده است.

بهزادیان درباره چگونگی تقویت قدرت معیشت مردم و جبران کسری‌ها در اقتصاد و نقش بانک مرکزی در این میان، اظهار کرد: اصلی‌ترین موضوعی که می‌تواند به تاب آوری اقتصادی کمک کند و قدرت معیشت مردم را بالا ببرد و به پشتیبانی از تولید و مانع زدایی منجر شود، هماهنگی درست در بخش اقتصادی دولت است که باید بهتر از سال گذشته و سال‌های گذشته باشد.

وی ادامه داد: هر چند بنده متوجه این هستم که دولت در پایان راه است و بسیاری افراد تغییر خواهند کرد و ...، اما به هر حال ما بر لبه پرتگاه خطرناک قرار گرفتیم که هر روز باید نهایت تلاش خود را داشته باشیم.

این کارشناس اقتصادی و عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران تاکید کرد: بدون تعارف و پرده پوشی باید گفت بانک مرکزی در مسیر بحران اقتصادی، راهی را بر اساس کمربند‌های محکم‌تر می‌رفت، اما خیلی مواقع وزارتخانه‌ها مانند صمت و... شاید قائل به این موضوع نبودند که در نتیجه شاهد هماهنگی درست نبوده ایم.

بهزادیان با اشاره به اینکه البته بانک مرکزی در برخی مواقع هم به دلیل فقدان منابع یا مشکلات دیگر نتوانسته است رسالت خود را انجام دهد، افزود:، اما باید بتوانیم این‌ها را ترمیم کنیم. وی تصریح کرد: اگرچه از نقش بخش داخلی موضوع مثلا توزیع در پشتیبانی تولید نمی‌گذرم، اما روند تامین ارز بانک مرکزی برای واردات کالا‌های اساسی مانند نهاده‌های دامی که زیربنای تولید بهتر است بی مشکل نبوده است. به هر حال هیچ تولیدی بدون مواد اولیه پا نمی‌گیرد و اگر مواد اولیه تولید نباشد، پشتیبانی هم وجود ندارد و به دنبال آن مانع زدایی هم معنی نمی‌دهد.

به گفته این کارشناس اقتصادی، بخش خصوصی همواره به دنبال ارز تک نرخی و معتقد است ارز‌های رانتی تقلب را بالا می‌برد و باعث سوءاستفاده عده‌ای خواهد شد. اما به هر حال وقتی سیاست کلان دولت یا ممکلت این است که باید ارز ارزان قیمت ارائه دهد؛ بنابراین توقع این است که به میزان مصرف و لازم هم تامین شود.

او افزود: امیدوارم روزی را ببینیم که براساس برنامه‌هایی که در گذشته مطرح می‌شد، مانند اینکه سوبسید را به معنای نرخ متفاوت ارز نداشته باشیم یا اینکه سوبسید را از مصرف به تولید منتقل و در تولید هزینه کنیم، پیش برویم. شاید لازم باشد که دوباره به این فکر کنیم که سوبسید را در هر شکل ارزی، کالایی و ریالی و ... برداریم و کاری کنیم هزینه تمام شده تولید کاهش یابد.

بهزادیان گفت: با بیان اینکه به طور قطع بانک مرکزی و سیاست‌های بانکی تاثیر به سزایی در چگونگی تقویت قدرت معیشت مردم و جبران کسری‌ها در اقتصاد خواهد داشت، تصریح کرد: سال هاست در بخش تسهیلات و تولید و نظام بانکی خلل‌های بزرگی داریم که باید اصلاح شود. متاسفانه امروز موانع بخش تولید ما یا توسعه صنعتی ما بعضا بانک‌های خصوصی هستند که سعی می‌کنند مقررات و آیین نامه تکلیفی بانک مرکزی را انجام ندهند و آن‌ها را دور بزنند و بعد به مشتری و تولید و ... فشار وارد کنند. متاسفانه در تشکل‌های بخش خصوصی نیز، نظام حمایتی که بتواند از مشتری بانک‌ها حمایت کند و حرفش را با قامت ایستاده در مقابل سیاست‌های نادرست یا خلاف آیین نامه‌های برخی بانک‌ها بگوید، نداریم.

این فعال اقتصادی در پایان گفت: امیدواریم در سال جاری بتوانیم در سیاست‌های بانکی به این سمت برویم که بانک در خدمت تولید، پشتیبانی و مانع زدایی باشد و نه اینکه متولی تولید باشد و بخش تجارتی خود را پشتیبانی کند.

منبع: شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران (ایبنا)