تاریخ: ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۲:۴۴
کد خبر: ۲۰۸۳۴۶
در نامه به استانداران
‌می‌متالز - وزیر نیرو طی نامه‌هایی جداگانه به استانداران سراسر کشور وضعیت کنونی برق را تشریح و تنگنا‌های تولید را تشریح کرد.

به گزارش می‌متالز، وزیر نیرو طی نامه‌هایی جداگانه به استانداران سراسر کشور وضعیت کنونی برق را تشریح و تنگنا‌های تولید را مورد اشاره قرار داد و اعلام کرد: اختیار نحوه اختصاص پاداش‌های در نظر گرفته شده برای مشترکانی که در هر استان با برنامه‌های مدیریت بار همکاری کنند، به استانداران واگذار شده است.

رضا اردکانیان با ارسال نامه‌هایی جداگانه به استانداران سراسر کشور، ضمن تشریح آخرین وضعیت صنعت برق، به تراز منفی تولید و مصرف برق اشاره کرد و خاطرنشان کرد: به منظور پیشگیری از بروز خاموشی در سال جاری، ۳۲۰۰ مگاوات بیشتر از سال گذشته نیازمند اجرای برنامه‌های مدیریت بار هستیم.

در این نامه آمده است: افزایش قابل ملاحظه و زودهنگام دمای هوا سبب افزایش بی سابقه مصرف برق به میزان ۲۲ درصد در فروردین ماه سال جاری در مقایسه با سال گذشته شده و این در شرایطی است که کم بارشی نیز موجب کاهش ۳۴ درصدی حجم آب مخازن نیروگاه‌های برق آبی و متناسب با آن، کاهش ظرفیت تولید برق این نیروگاه‌ها و ایجاد عدم توازن تولید و مصرف برق در کشور شده است.

طبق گفته‌های وزیر نیرو وزارت نیرو با هدف تأمین برق پایدار، در طی یک سال گذشته به احداث واحد‌های جدید نیروگا هی و شبکه‌های مورد نیاز اقدام و برای اجرای برنامه‌های مدیریت مصرف با همکاری مشترکان برنامه ریزی لازم را به عمل آورده است. اما با عنایت به کاهش تولید نیروگاه‌های برق آبی، برای جلوگیری از بروز خاموشی نیاز به اعمال برنامه‌های مدیریت مصرف به میزان ۳۲۰۰ مگاوات بیشتر از سال گذشته خواهـد بود.

طبق اعلام توانیر، در این نامه‌ها سقف مصرف هر استان در ماه‌های اردیبهشت، خرداد و سه ماه تابستان تعیین و راهکار‌های مدیریت مصرف در بخش‌های مختلف نیز به استان‌های مذکور به صورت جداگانه، ارائه شده است.

منبع: پایگاه خبری اتاق ایران

مطالب مرتبط