تاریخ: ۱۰ خرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۲:۲۰
کد خبر: ۲۱۲۸۷۱
بابک اسماعیلی بیان کرد؛
‌می‌متالز - مدیرعامل سبدگردان فراز معتقد است که موضوع مالیات بر عایدی سرمایه پایانی برای رفتار سوداگرانه در بازار‌های مختلف است و منجر به انتقال نقدینگی به بازار‌های مولد می‌شود.

به گزارش می‌متالز، بابک اسماعیلی در خصوص تصویب مالیات بر عایدی سرمایه در مجلس شورای اسلامی گفت: این موضوع تجربه موفقی در سایر کشور‌ها است که نشان داده از این طریق می‌توان دست سوداگران را از بازار‌های مختلف کوتاه کرد. لایحه مالیات بر عایدی سرمایه باعث می‌شود تا نقدینگی از بازار‌هایی که دلالان حرف اول آن را می‌زنند به بازار‌های مولد تغییر مسیر دهد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: با توجه به تجربه سوداگرانه‌ای که در بازار‌های موازی طلا، سکه و ارز، مسکن و خوردو وجود دارد، این موضوع تاثیر مثبتی در جهت اصلاح معاملات آن بازار‌ها خواهد بود. تفاوتی که میان کشور ما با سایر کشور‌ها درباره اجرای مالیات بر عایدی سرمایه وجود دارد، ضعف زیر ساخت لازم در این خصوص است، در حال حاضر تنها بازار مسکن است که زیر ساخت مورد نیاز را در اختیار دارد و می‌تواند این لایحه را اجرا کند.

مدیرعامل سبدگردان فراز با انتقاد از اینکه معاملات در بازار‌ها به منظور مصرف انجام نمی‌شود و معمولا جنبه کسب سرمایه دارد، گفت: روند بازار‌ها به گونه‌ای رقم خورده است که بر مبنای چارچوب اصلی خود فعالیتی ندارند، به جرات می‌توان گفت بیش از ۷۰ درصد از این معاملات جنبه مصرفی ندارد و در دست افراد تاثیر گذار است، بنابراین می‌توان گفت این لایحه عاملی برای کنترل رفتار هیجانی در بازار‌ها عنوان شده است.

وی با تاکید بر اینکه اگر زیر ساخت‌های لازم ایجاد شود، قطعا تاثیر مثبتی در اقتصاد خواهد داشت، گفت: تجربه نشان داده که هر جا قوانین سختگیرانه برای مقابله با دلالان ایجاد شود نظم بر آن بازار حاکم می‌شود، بنابراین مالیات بر عایدی سرمایه نه تنها یک اهرم مقابله‌ای و منظم است، بلکه باعث می‌شود تا پول‌های سرگردان راهی بازار‌های سرمایه و بانک شوند.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: مالیات بر عایدی سرمایه یعنی تقویت تولید و انتقال سرمایه به بازار‌های مولد، بنابراین با اجرای آن نوسان قیمت هم به حد قابل توجهی کاهش می‌یابد. از آنجایی که بازار سرمایه بازاری شفاف است، بنابراین نقدینگی پارک شده سرمایه گذاران در سایر بازار‌ها نیز به بازار سرمایه منتقل می‌شود که در نهایت به نفع اقتصاد است، چرا که این روند سبب کاهش تورم و توزیع عادلانه درآمد می‌شود.

اسماعیلی با اشاره به روند بازار سرمایه و تاثیر مصوبه اخیر بر آن، گفت: طی چند ماه اخیر بازار سرمایه با فراز و نشیب‌های زیادی مواجه بوده است که باعث شد مولفه‌های تاثیر گذار بر بازار تغییر کند و عملا محرک‌هایی که برای بازگشت آرامش و تعادل به بازار سرمایه به کار گرفته شدند بی تاثیر ماندند، اما در حال حاضر شاهد هستیم که ابهامات و مشکلات رو به پایان هستند، به طوریکه پیش بینی می‌شود بازار سهام به زودی روند رو به رشدی در پیش بگیرد.

منبع: پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)

مطالب مرتبط