تاریخ: ۱۰ خرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۰۹:۱۱
کد خبر: ۲۱۲۹۲۹
‌می‌متالز - دنیای ارز‌های دیجیتال روز به روز بزرگتر و عمومی‌تر می‌شود و به همین دلیل در راستای درک بهتر و آسان‌تر لازم است تا با اصطلاحات و نماد‌های مهم این حوزه آشنا شوید.

به گزارش می‌متالز، چه در بازار فارکس به فعالیت مشغول باشید و چه در دنیای کریپتو، بار‌ها با اصطلاحات خرس و گاو برخورد خواهید کرد. در واقع تمامی کسانی که در بازار‌های ارزی کار می‌کنند با این دو اصطلاح آشنایی کامل دارند. این دو واژه نشانه دو روند کاملا مخالف یکدیگر هستند؛ یکی روند صعودی و دیگری روند نزولی. اما علاوه بر این‌ها نماد‌های دیگری مانند نهنگ، خوک و گوسفند هم وجود دارد که تحلیل گران اعتقاد دارند گاو‌ها و خرس‌ها سود کسب می‌کنند، اما گوسفندان و خوک‌ها قربانی می‌شوند.

نماد گاو

Bullish از ریشه کلمه bull به معنی گاو نر می‌آید و با توجه به جهت شاخ‌های گاو به سمت بالا و روند صعودی بازار را نشان می‌دهد و نشان دهنده بازاری است که در آن اعتماد سرمایه گذاران افزایش می‌یابد و به امید افزایش قیمت در آینده (سود در سرمایه گذاری) به افزایش سرمایه گذاری می‌پردازند. این بازار عمدتا قدرت خریداران در کنترل بازار را نشان می‌دهد.

گاو‌های نر نماد سرمایه گذارانی هستند که معتقدند قیمت سهام با رشد مواجه خواهد شد. گاو‌ها نماد سرمایه گذاران موفق و امیدوار است و در واقع این دسته از سرمایه گذاران ریسک پذیرتر هستند هرچند ممکن است که همیشه موفق عمل نکنند. اصطلاح بازار گاوی یا Bullish Market را زمانی برای بازار ارز‌های دیجیتال به کار می‌برند که بازار صعودی و روبه رشد بوده و روند قیمت ارز‌های دیجیتال صعودی و افزایشی باشد.

نماد خرس

bearish که از ریشه کلمه bear به معنی خرس است و نشان از وضعیت ایستایی خرس به سمت پایین دارد و روند نزولی بازار را نشان می‌دهد و نشان دهنده ترس، بدبینی و بی اعتمادی سرمایه گذاران به روند کنونی بازار است (ضرر در سرمایه گذاری) در این نوع بازار فروشندگان، قدرت و کنترل بازار را در اختیار دارند.

اصطلاح خرس برای فروشندگان ارز‌های دیجیتالی به کار می‌رود که روند‌های نزولی بازار را به خوبی تشخیص می‌دهند و در این روند‌ها با فروش ارز‌های دیجیتال خود از ریزش قیمت‌ها هم به سود خوبی می‌رسند. بازار خرسی یا Bearish Market به بازار‌های نزولی و کاهشی اطلاق می‌شود که روند قیمت ارز‌های دیجیتال در حال کاهش است.

نماد خوک

خوک‌ها به نوعی نماد طمع و طمع کاران هستند و در واقع معامله گرانی شناخته می‌شوند که آنقدر طماع هستند که معاملاتی را به طمع کسب سود بیشتر انجام می‌دهند، اما شکست خورده و قربانی می‌شوند. خوک‌ها معمولا دو نوع رفتار از خود نشان می‌دهند؛ یا خرید‌های با حجم بالا نسبت به میزان کل سرمایه شان انجام می‌دهند که این‌ها با یک نوسان کوچک کل سرمایه شان را از دست می‌دهند و امکان فعالیت مجدد ندارند.

یا اینکه در معاملات سودده به مدت طولانی به طمع سود بیشتر می‌مانند و آنقدر در این حالت می‌مانند که بازار عوض شده و باز ضرر می‌کنند. این افراد یا هیچ سودی نمی‌کنند و حتی سرمایه خود را از دست می‌دهند یا سود‌های بسیار ناچیزی نصیبشان می‌شود.

نماد گوسفند

در بازار ارز‌های دیجیتال این اصطلاح برای افرادی به کار برده می‌شود که بدون داشتن علم و دانش و آگاهی صرفا از عملکرد دیگران پیروی می‌کنند؛ افراد ترسویی که بدون داشتن برنامه تنها چشم به رفتار سایر معامله گران دوخته و کورکورانه تقلید می‌کنند.

این دسته از سرمایه گذاران که تقریبا اکثریت بازار ارز‌های دیجیتال را تشخیص می‌دهند؛ گاهی مانند گاو‌ها شاخ می‌زنند، گاهی مثل خرس مبارزه می‌کنند، گاهی به طماعی یک خوک می‌شوند و وقتی بازار ارز‌های دیجیتال خراب و نوسان بازار زیاد می‌شود هیچ راهکار و استراتژی نداشته و فقط ناله می‌کنند.

نماد نهنگ

نهنگ‌ها در بازار ارز‌های دیجیتال آنقدر قدرتمند و سرمایه دار هستند که می‌توانند قیمت ارز‌های همچون بیت کوین و سایر ارز‌های دیجیتال را به نفع خود دستکاری کنند. این کار خصوصا در مورد ارز‌های دیجیتال که هیچ محدودیت و کنترلی ندارند کاملا امکان پذیر است.

نهنگ‌های بازار ارز دیجیتال به صورت تکی یا دسته جمعی شروع به خرید‌های بزرگ می‌کنند و با این کار قیمت آن ارز را بالا می‌برند و یکی از موثرترین گروه‌ها هستند.

منبع: شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران (ایبنا)