تاریخ: ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۱:۲۶
کد خبر: ۲۱۲۹۴۰
‌می‌متالز - با امید به افزایش تقاضای نفت و در آستانه نشست اوپک پلاس، نفت برنت به ۷۰ دلار در هر بشکه نزدیک شد.

به گزارش می‌متالز، روز سه شنبه پیش از نشست اوپک پلاس و با خوش بینی به افزایش تقاضای سوخت در ماه‌های آینده و همزمان با شروع فصل رانندگی و تابستان در ایالات متحده، بزرگترین مصرف کننده نفت در جهان، قیمت نفت افزایش یافت. معاملات آتی نفت خام برنت در ماه آگوست ۵۶ سنت یا ۰.۸ درصد افزایش یافت و به ۶۹.۸۸ دلار در هر بشکه رسید. نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا در ماه جولای ۶۷.۳۳ دلار در هر بشکه بود که ۱.۰۱ دلار یا ۱.۵ درصد نسبت به قیمت جمعه رشد داشت.

روز سه شنبه تحلیل گران در یادداشتی گفتند: اگرچه نگرانی‌هایی درباره محدودیت‌های بیشتر COVID-۱۹ در سراسر آسیا وجود دارد، اما به نظر می‌رسد این بازار بیشتر بر تقاضای مثبت از ایالات متحده و بخش‌هایی از اروپا متمرکز باشد.

در ایالات متحده، فصل رانندگی تابستانی فرا می‌رسد و ما در این زمان از سال با روند نزولی موجودی بنزین که از پایین‌ترین سطح ۵ ساله، چندان دور نیست، مواجهیم. گفته می‌شود که تقاضای بنزین روز یکشنبه در ایالات متحده ۹.۶ درصد بالاتر از میانگین چهار یکشنبه قبلی بوده که بالاترین تقاضای یکشنبه از تابستان ۲۰۱۹ به شمار می‌رود. با این وجود با ورود تولید بیشتر به بازار، افزایش قیمت محدود شده انتظار می‌رود.

منابع اوپک گفتند: در جلسه روز سه شنبه اوپک پلاس احتمالاً به روند کاهش تدریجی محدودیت‌های عرضه نفت پایبند خواهد بود، در حالی که تولیدکنندگان انتظار بهبود تقاضا را در برابر افزایش احتمالی عرضه ایران متعادل می‌کنند.

اوپک پلاس در ماه آوریل تصمیم گرفت عرضه خود را از ماه می‌تا جولای به میزان ۲.۱ میلیون بشکه در روز به بازار بازگرداند، در حالی که پیش بینی می‌کرد با وجود افزایش ویروس کرونا در هند، سومین مصرف کننده بزرگ نفت جهان، تقاضای جهانی افزایش یابد. تحلیل گران افزودند: معتقدیم که این بازار از پس این عرضه اضافی برمی آید، بنابراین انتظار داریم این گروه تأیید کند که تولید خود را طبق برنامه ریزی، طی دو ماه آینده افزایش می‌دهد.

منبع: شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران (ایبنا)