تاریخ: ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۳:۰۶
کد خبر: ۲۱۲۹۴۹
‌می‌متالز - کمیته فنی مشترک ائتلاف اوپک پلاس در گزارشی اعلام کرد که کشور‌های شرکت کننده در توافق این ائتلاف موفق شدند ۷.۸ میلیون بشکه از تولید خود را به جای ۶.۹ میلیون بشکه در روز کاهش دهند.

به گزارش می‌متالز، کمیته فنی مشترک ائتلاف اوپک پلاس در گزارشی اعلام کرد که توافق صورت گرفته توسط این ائتلاف به منظور محدود کردن تولید نفت از برنامه خود جلوتر است و میزان اجرای آن به ۱۱۳ درصد رسیده است.

بر اساس گزارش این کمیته، کشور‌های شرکت کننده در این توافق موفق شدند ۷.۸ میلیون بشکه از تولید خود را به جای ۶.۹ میلیون بشکه در روز کاهش دهند.

عملکرد کشور‌های عضو اوپک در ماه آوریل در اجرای شرایط این توافق ۱۲۴ درصد بود در حالی که درصد اجرای کشور‌های غیر اوپک ۹۱ درصد گزارش شد.

چنین نتیجه‌ای به دلیل کاهش داوطلبانه تولید نفت از سوی عربستان سعودی به میزان ۱ میلیون بشکه در روز علاوه بر توافق صورت گرفته حاصل شد.

تولید نفت توسط همه کشور‌ها مطابق با سهمیه آن‌ها کاهش نیافته است. مازاد تولید کل نفت از ماه مه سال ۲۰۲۰ در کشور‌های عضو اوپک پلاس از آوریل ۲۰۲۱ بالغ بر ۳.۶۸ میلیون بشکه در روز بود.

کمیته مشترک فنی اوپک در گزارش خود همچنین تاکید کرد که کمبود موجودی تجاری در اقتصاد‌های سازمان همکاری و توسعه اقتصادی OECD از سه ماهه سوم سال جاری میلادی آغاز می‌شود.

سناریوی اصلی پیش بینی می‌کند که مازاد موجودی نفت خام OECD فقط ۱ میلیون بشکه بالاتر از سطح متوسط سال‌های ۲۰۱۵-۲۰۱۹ خواهد بود.

کمبود آن‌ها از سه ماهه سوم سال جاری ۷۱ میلیون بشکه خواهد بود و در سه ماهه آخر سال ۲۰۲۱ به ۱۰۹ میلیون بشکه می‌رسد.

کشور‌های OECD بیشترین میزان ذخیره جهانی نفت خام را دارند و ۳۵ درصد از کل موجودی جهان را تشکیل می‌دهند و پس از آن موجودی کشور‌های در حال توسعه (۳۲ درصد) است.

این گزارش مبنای نتیجه گیری کمیته مشترک نظارت وزیران اوپک پلاس است. نشست این وزیران قرار است در تاریخ ۱ ژوئن برگزار شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم