تاریخ: ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۸:۲۳
کد خبر: ۲۱۲۹۸۲
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار عنوان کرد:
‌می‌متالز - رونمایی از محیط آزمون تنظیم‌گری (سندباکس) سرآغاز فصل جدیدی از نوآوری‌ها در بازار سرمایه است؛ بازاری که نیروی پیش‌برنده آن «نوآوری» و به‌کارگیری ایده‌های جدید است.

به گزارش می‌متالز، دکتر محمدعلی دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در مراسم رونمایی از محیط آزمون تنظیم‌گری (سندباکس) بازار سرمایه که در وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد، ابراز داشت: سازمان‌ها همواره با طیف وسیعی از پیشنهادات و ایده‌های متنوع برای اجرا روبه‌رو هستند که برخی از آن‌ها در نگاه اول قابل اجرا و بعضی دیگر غیرقابل اجرا به نظر می‌رسند.

وی با اشاره به اینکه در میان ایده‌های قابل اجرا و غیرقابل اجرا، ایده‌های متنوعی با درجات مختلف ریسک نیز وجود دارند، افزود: محیط آزمون یا همان سندباکس فرصتی را فراهم می‌کند که پیشنهادات قبل ازآنکه رد شوند، در یک محیط تحت نظارت و بدون قوانین دست و پاگیر آزمایش شود.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ضمن تشکر از همراهی وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص پیاده سازی طرح‌ها و پروژه‌های اقتصاد هوشمند، گفت: طرح‌ها و ایده‌ها در فضای سندباکس آزمایش شده و در محیط آزمون ایده‌ها به خوبی و به دور از محدودیت‌ها فرصت بروز و ظهور می‌یابند و اشکالات آن‌ها مشخص و رفع می‌شود. در عین حال مشخص می‌شود که به طراحی چه مقرراتی برای مواجه شدن با مشکلات ایده‌ها نیازمندیم.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه سندباکس از نظرعملکرد تفاوتی با دنیای واقعی ندارد، ادامه داد: البته در محیط آزمون، مقررات، محدودیت‌ها و قید و بند‌ها را کنار می‌گذاریم و ایده‌ها در محیط تحت نظارت به اجرا گذاشته می‌شوند؛ بنابراین مطلوب است که در چنین محیطی، به نهاد‌های مختلف اجازه بررسی دهیم تا مشخص شود که آیا می‌توانند وارد بازار سرمایه شوند یا خیر.

دکتر دهقان با بیان اینکه نقش دولت‌ها تنظیم گری است و باید از تصدی گری به دور بمانند، تاکید کرد: هم اکنون وارد فضای جدیدتری در تنظیم گری شده ایم. دیگر دولت یا سازمان‌ها بدون مشارکت ذینفعان امکان تنظیم گری ندارند. باید کنش‌ها و واکنش‌ها بررسی شوند و در محیطی آزمون شده و واکنش‌ها نسبت به ابزار جدید دیده شود. در این شرایط نتیجه و خروجی این است که قوانینی وضع می‌شود که مشارکت ذینفعان در این تنظیم گری نقش داشته است و به نسخه بهینه رسیده ایم.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: در بازار سرمایه در این مسیر حرکت کرده ایم. امیدواریم در ماه‌های آینده گزارش ابزار‌ها و نهاد‌های مالی جدید را بدهیم که در سندباکس بازار سرمایه تست شدند و مقرراتشان تست شد و هم اکنون کار خود را در بازار سرمایه ادامه می‌دهند.

منبع: پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)