تاریخ: ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۶:۴۰
کد خبر: ۲۱۳۲۷۸
‌می‌متالز - رکود بازار فولاد و کاهش فعالیت در بازار سنگ آهن قیمت این ماده اولیه را کاهش داده است. آخرین قیمت سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد ۲۰۸.۳۵ دلار هر تن خشک سی اف ار ثبت شده که ۲.۸۵ دلار افت داشت. آخرین قیمت قرارداد فیوچرز سنگ آهن ۶۲ درصد نیز ۲.۱ دلار افت داشته ۱۹۹.۰۵ دلار شد.

به گزارش می‌متالز، افت حاشبه سود فولادسازی در چین فعالیت بازار سنگ آهن را کاهش داده و تردید خریداران برای معامله بیشتر از حد نیاز خود، بازار را در سکوت فرو برده است. فصل رکود تقاضای فولاد در چین آغاز شده و فعالان بازار معتقدند تقاضای فولاد چین کمتر می‌شود.

قابل ذکر است تولید فولاد چین در آوریل به رکورد ۹۷.۸۵ میلیون تن رسید که نسبت به ماه مارس ۴.۱ درصد رشد داشت و حدود ۱۵ درصد بیشتر از ۸۵.۰۳ میلیون تن آوریل ۲۰۲۰ بوده است. تا زمانی که تقاضا در سطح جهانی قوی باشد بعید است مقامات چینی بتوانند قیمت‌ها را به صورت پایدار تحت فشار قرار دهند. پیش بینی شده قیمت سنگ آهن امسال به طور متوسط ۱۷۲.۲ دلار در هر تن باشد و سال آینده به ۱۴۳.۸ دلار برسد.

به طور کلی، آنچه روند اخیر قیمت سنگ آهن نشان می‌دهد این است که با چنین اقداماتی که برای کاهش تولید فولاد ناچیز است چین فقط می‌تواند موفقیت محدود و کوتاه مدتی برای پایین آوردن قیمت‌ها انتظار داشته باشد.

منبع: ایفنا