تاریخ: ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۷:۴۰
کد خبر: ۲۱۳۷۵۴
‌می‌متالز - سرپرست اداره حفاظت محیط زیست دشتستان گفت: کارخانه سیمان دشتستان تا یازدهم خردادماه جاری مشکل زیست محیطی نداشته، اما طی چند روز اخیر آلایندگی شدید داشته که ۲ بار اخطار گرفته است.

به گزارش می‌متالز، طاهره موسوی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران افزود: اگر فیلتراسیون سیمان دشتستان اصلاح نشد کارخانه، آلاینده شناخته می‌شود.

وی با اشاره به اینکه طی یکسال گذشته دو مورد شکایت از صنایع دشتستان انجام شده افزود: در بسیاری از موارد با اخطاریه اقداماتی از جمله توسعه فضای سبز، لوله کشی و تجهیز فیلتراسیون رفع شده است.

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست دشتستان در خصوص صنایع نیز اظهارداشت: سنگ شکن، سیمان، گچ و ماسه از صنایعی موجود در این شهرستان هستند که بالقوه استعداد آلایندگی دارند و با توجه به میزان استفاده از فیلتر می‌توان آن‌ها را دسته بندی کرد.

وی تصریح کرد: در حوزه پسماند با شهرداری‌ها و دهیاری‌ها جلسه گرفته شده و از دهیاری دهقاید و شهرداری آبپخش شکایت داشته ایم که ساماندهی شده است.

این مسوول افزود: در خصوص شهر‌های وحدتیه، دالکی و برازجان همچنان پرونده باز بوده، محل دفن زباله در دالکی در نزدیک رودخانه و مرغداری است، در محل دفن پسماند وحدتیه نیز آتش سوزی انجام شده و شرایط مطلوبی ندارد.

سرپرست حفاظت محیط زیست دشتستان اضافه کرد: از شهرداری برازجان نیز به خاطر سلول دفن پسماند عفونی شکایت شده است و راهکار آن نیز احداث سیستم تصفیه فاضلاب شهری توسط اداره آب است.

وی گفت: فعالیت ۱۱ سازمان مردم نهاد محیط زیست در این شهرستان نشانه افزایش اقبال عمومی و مشارکت فراگیر و خودجوش جوامع محلی به حفظ و نگهداری از محیط زیست است.

موسوی یادآورشد: در سال‌های اخیر ارتقای سطح آگاهی مردم و جوامع محلی جهت حفظ طبیعت، موجب افزایش مشارکت عمومی شده و به همت همیاران محیط زیست با کمک محیط بانان در امر افزایش احداث و رسیدگی به آبشخورها، گشت زنی و آموزش جوامع محلی، دامداران و روستاییان با گفتگو، تولید کلیپ‌های آموزشی و برگزاری برنامه‌های فرهنگی و آموزشی اقدامات خوبی در این زمینه صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه پارسال ۵ تابلوی شکار ممنوع در مناطق گیسکان، سنابن سنا، خیرک و شکرک، سوک و باغتاج نصب شده اظهارداشت: در حوزه صید و شکار ارتباط خوبی با دهیاری‌ها و انجمن برقرارشد و نتیجه خوبی حاصل شده است.

موسوی اضافه کرد: از بین رفتن زیستگاه‌های حیات وحش گونه‌های مهمی از جمله پلنگ، کل و بز، قوچ و میش و انواع پرندگان بومی در سال‌های اخیر تهدید جدی برای این گونه‌ها است که ضرورت مشارکت علاقه‌مندان به حفظ محیط زیست را دوچندان کرده است.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) بوشهر