تاریخ: ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۰۲:۰۹
کد خبر: ۲۱۳۷۹۲
‌می‌متالز - دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو گفت: داخلی‌سازی ۹۰ درصدی در تولید خودرو‌های تجاری در داخل کشور، هرچند زمان‌بر، اما امکان‌پذیر است. مازیار بیگلو با اشاره به امضای میثاق‌نامه داخلی‌سازی و افزایش تیراژ تولید محصولات تجاری ایران‌خودرو طی نشست اعضای انجمن قطعه‌سازان با این خودروساز افزود: گروه صنعتی ایران‌خودرو در یکی دو سال گذشته توانسته شمارگان تولید خودرو‌های تجاری خود را تا چند صد درصد افزایش دهد.

به گزارش می‌متالز، به گفته این مقام صنفی، مشکل اصلی تولید خودرو‌های تجاری در گذشته، تیراژ پایین و تنوع زیاد قطعات بود و با توجه به اینکه عمده قطعات مورد نیاز از چین وارد می‌شد، اقبال چندانی به قطعه‌سازان داخلی نشان داده نمی‌شد. وی بیان کرد: اکنون که شاهد رشد تیراژ تولید در این گروه صنعتی هستیم، توجیه اقتصادی تولید قطعات افزایش یافته است، همچنین افزایش شمارگان تولید با تضمین فروش آن‌ها به شهرداری و دیگر مشتریان انجام می‌شود که اطمینان خاطر بیشتر قطعه‌سازان را به دنبال دارد. دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو، دستیابی به خودکفایی ۹۰ درصدی در این حوزه را قابل دسترسی دانست، اما گفت: این مهم مشروط به گذشت زمان است، زیرا شرکت‌های قطعه‌ساز تاکنون بیشتر تمرکزشان بر تولید خودرو‌های سواری و نه تجاری بوده و نصب و راه‌اندازی امکانات تولید خاص این خودرو‌ها از جمله قالب‌سازی و ساخت خطوط تولید زمان‌بر خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: مطابق میثاق‌نامه‌ای که امضا شده حدود ۱۵۰ قطعه‌ساز برای مشارکت در تولید خودرو‌های تجاری ایران‌خودرو اعلام آمادگی کرده‌اند. بیگلو در خاتمه، میزان مطالبات قطعه‌سازان و زنجیره تامین از خودروسازان را حدود ۳۶ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: در دو ماه گذشته به دلیل متوقف بودن فروش خودروسازان ناشی از تغییر قیمت‌گذاری‌ها، تزریق نقدینگی به قطعه‌سازان انجام نشده و به همین دلیل مطالبات روند افزایشی داشته است.

منبع: دنیای اقتصاد