تاریخ: ۲۱ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۴:۱۹
کد خبر: ۲۱۷۸۸۳
رئیس سازمان صمت گیلان خبر داد:
‌می‌متالز - رئیس سازمان صمت گیلان گفت: در گذشته مجوز‌هایی در بهره‌برداری از مواد معدنی صادر شده که مبانی علمی و فنی نداشته است و به همین دلیل در برخی از آن‌ها شاهد خسارات هستیم.

به گزارش می‌متالز، فرهاد دلق پوش در جلسه شورای معادن گیلان گفت: بهره‌برداری اصولی و فنی از مواد معدنی باید اولویت اول بهره برداران معادن باشد و عدم رعایت اصول فنی در معادن باعث سلب صلاحیت معدنکار خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه سازمان نظام مهندسی معدن توسط مسوولین فنی حسب قانون بر معادن نظارت خواهند داشت، افزود: این موضوع نافع مسئولیت حفاظت فنی و برداشت اصولی بهره برداران معادن نخواهد بود و همواره باید به طور دقیق روند فنی برداشت مواد معدنی را رعایت نموده و به سازمان گزارش کنند.

دلق پوش با تاکید بر انجام وظایف نظارتی سازمان نظام مهندسی معدن بر معادن استان گیلان، خاطرنشان کرد: نظام مهندسی معدن همچون نظام مهندسی ساختمان باید به تکالیف خود به طور کامل عمل کند تا شاهد مخاطرات در فعالیت‌های معدنی نباشیم.

دلق پوش با اشاره به اینکه که در گذشته مجوز‌هایی صادر شده که مبانی علمی و فنی نداشته است، گفت: بازنگری و رصد فعالیت‌های برخی از معادن نشانگر این است که صدور برخی از آن‌ها بر مبنای سهل‌الوصول بودن و تشخیص ظاهری بوده و نکات فنی و اصول علمی به نحو مطلوب در آن‌ها دیده نشده است که در برخی از آن‌ها شاهد خسارات هستیم.

رئیس سازمان صمت گیلان با بیان اینکه در چند سال اخیر ساماندهی و سلب صلاحیت برخی از معادن مشکل‌دار و راکد یکی از اولویت‌های سازمان صمت گیلان بوده، عنوان کرد: در صدور مجوز‌های جدید بیشترین حساسیت را داریم و برای صدور مجوز از ۱۵ مرجع رسمی و دستگاه مرتبط استعلام به عمل می‌آوریم و بعد از آن برای بهره‌بردار اجازه فعالیت صادر می‌شود.

منبع: ایسنا