خبر
اقتصاد   علوم  

اقتصادبورس خرید و فروش ارز دیجیتال «اتریوم» قانونی است!؟

می متالز - رئیس اداره بازرگانی داخلی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌رضوی درباره عرضه ارز دیجیتال اتریوم در صرافی‌ها می‌گوید: اگر کسی بخواهد در زمینه ماینینگ و استخراج رمزارز‌ها کار کند، نیازمند صدور مجوز استخراج از رمزهاست که مسوول قانونی آن به استناد مصوبه هیئت وزیران، سازمان‌های صنعت و معدن هستند و درخواست جواز تأسیس برای استخراج رمز ارز را می‌دهند، حال اتریوم باشد یا بیت‌کوین فرقی نمی‌کند.

به گزارش می متالز، حمیدرضا رجوعی با اشاره به اینکه جواز تأسیس ضوابطی دارد، گفت: واحدی که می‌خواهد استخراج رمزارز را انجام دهد، باید در شهرک‌های صنعتی مستقر باشد و در این میان تعرفه برق استخراج رمزارز جداگانه محاسبه می‌شود که شرکت برق عددی متفاوت از هزینه برق مسکونی را برای آن در نظر گرفته است.

خرید و فروش رمزارز‌ها هم قانونی است

او افزود: بر این اساس در شرایطی که صدور مجوز استخراج رمزارز قانونی تعریف شده و این کار در حال انجام است، خرید و فروش رمزارز‌ها هم دارای وجاهت است و فعالیت صرافی‌ها برای استخراج رمزارز‌ها زیر نظر بانک مرکزی و با تأیید سازمان صنعت انجام می‌شود.

رجوعی در عین حال اضافه کرد: درباره اینکه آیا بانک مرکزی برای خرید و فروش رمزارز مجوز جداگانه‌ای صادر می‌کند یا هر صرافی‌ای که در زمینه استخراج رمزارز فعالیت می‌کند، امکان خرید و فروش آن را هم دارد یا خیر، اطلاعی ندارم؟!

بیشتر بخوانید: « اتریوم » با جذابیت‌های جنسی و اقتصادی نوجوانان را نشانه رفته است!؟

فعالیت هرمی تخلف است

رئیس اداره بازرگانی داخلی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌رضوی در واکنش به فعالیت هرمی برای خرید ارز دیجیتال اتریوم نیز گفت: فعالیت هرمی به هر شکلی، محدودیت و ممنوعیت دارد و مصداق تخلف است، چه رمزارزی باشد که از مسیر قانونی خرید و فروش شده باشد و چه شکل‌های دیگر رمزارزها. ولی این ۲ مبحث را باید از هم جدا کرد.

او ادامه داد: وقتی برای استخراج رمزارز‌ها مجوز می‌دهیم، نمی‌توان گفت که خرید و فروش آن غیرقانونی است و اگر کسی در این مسیر مال‌باخته شود، بابت فعالیت هرمی خود گرفتار شده است و ارتباطی به اصل استخراج رمزارز ندارد.

رجوعی اضافه کرد: چه کسانی که بستر واگذاری رمزارز را به شکل شبکه‌ای و هرمی فراهم کرده و چه کسانی که به عنوان بازاریاب در این مسیر فعالیت کرده‌اند، مرتکب تخلف شده‌اند و مسوولیت و عواقب این کارشان هم بر عهده خودشان است.

اتریوم مانند بیت‌کوین رمزارزی است که بر پایه بستر‌های اینترنتی نسبت به استخراج آن با دستگاه‌های خاص اقدام می‌شود و ارزش و اعتبار آن به ارزش ذاتی آن است که در خرید و فروش‌های بین‌المللی انجام می‌شود و امکان جایگزینی دلار و هر واحد پولی دیگر را دارد.

ارزش هر بیت‌کوین اکنون به ۹۲۰۰ دلار افزایش یافته است و مانند دلار، ارزش ارز دیجیتال بیت‌کوین یا اتریوم هم بالا و پایین می‌شود.

۳۱ تیر ۹۸، وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که با به رسمیت شناختن ارز‌های دیجیتال به عنوان یک صنعت، این وزارتخانه مسئول صدور مجوز ماینینگ شده است.

رضا رحمانی با اشاره به اینکه ایران در برابر فناوری‌های جدید همیشه مقاومت داشته است، گفت: تجربه‌های گذشته نشان می‌دهد در این حوزه باید به یک اشتراک نظر دست یافت و بر این اساس در دولت این بحث مطرح شد که در حوزه فناوری‌ها و کسب‌وکار‌های جدید باید اقداماتی صورت گیرد تا در آینده این موضوعات به اقتصاد کشور تحمیل نشود و اگر در برابر فناوری جدید به صورت مدیریت شده تصمیم‌گیری نشود، مانند یک سیل ممکن است ویرانگر باشد.

به گفته او، تولید رمزارز‌ها مانند تولید یک کالا هستند که الزامات خود را دارد و بر این اساس کمیسیون اقتصادی دولت رمزارز‌ها را به عنوان یک صنعت به رسمیت شناخته که تولید آن نیز باید به عنوان یک کالا محسوب شود.

هشدار پلیس به خریداران ارز دیجیتال

این اظهارات در حالی است که رئیس پلیس پیشگیری با مجرمانه خواندن فعالیت در شبکه ارز خارجی با عنوان «اتریوم» از برخورد با صرافی‌هایی خبر داد که این فعالیت‌های غیرقانونی را تسهیل می‌کنند و فروشنده ارز این شرکت هرمی هستند.

سرهنگ محمد بوستانی، با تأکید بر اینکه سرمایه‌گذاری در زمینه ارز دیجیتال خارجی هیچ تضمینی ندارد، توصیه کرد: شهروندان به این قبیل کار‌های اقتصادی وارد نشوند و خودشان را گرفتار نکنند، زیرا پول را به حسابی واریز می‌کنید که تأییدشده نیست و شناختی نسبت به صاحبان آن حساب‌ها در خارج از کشور ندارید! در نتیجه اگر اتفاقی بیفتد، به چه کسی می‌توان متوسل شد و از کدام کانال امکان پیگیری هست؟! می‌بینیم که در عمل هیچ دسترسی‌ای وجود ندارد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 در بررسی عملکرد وزیر پیشین صنعت، معدن و تجارت در حوزه فولاد مطرح شد:

صدور ۲۹ مصوبه و دستورالعمل بی‌اثر

می متالز - هفته گذشته شاهد برکناری رضا رحمانی از جایگاه وزارت صنعت، معدن و تجارت بودیم. این برکناری در حالی اتفاق افتاد که رحمانی، کمتر از دو سال سکان مدیریت این وزارتخانه را بر عهده داشت.
 در بررسی عملکرد وزیر پیشین صنعت، معدن و تجارت مطرح شد:

رحمانی تنها به دنبال حفظ وضع موجود معدن

می متالز - رئیس‌جمهوری روز دوشنبه، ۲۲ اردیبهشت در حکمی رضا رحمانی، وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت را برکنار و حسین مدرس خیابانی را به‌عنوان سرپرست این وزارتخانه منصوب کرد. بعد از گذشت یک هفته از این تصمیم، روزنامه صمت درباره عملکرد نخستین وزیر عزل‌شده در دولت یازدهم و دوازدهم در وزارت صنعت، معدن و تجارت گزارشی تهیه کرده که در زیر می‌خوانید.
 

نسخه نجات بازار فولاد

می متالز - برای بررسی عملکرد رضا رحمانی در مسند وزیر صنعت، معدن و تجارت باید خاطرنشان کرد: دوران فعالیت ایشان با چالش‌های بزرگ اقتصادی همراه بود و اعمال دوباره تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران در دو سال گذشته، اقتصاد کشور را درگیر کرد.
 

تولید سالانه ۶۰۰ کیلوگرم طلا و نقره در خوی

می متالز - سرپرست شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان‌غربی گفت: واحد استحصال شمش طلای خوی با ظرفیت سالانه ۳۰۰ کیلوگرم طلا و ۳۰۰ کیلوگرم نقره به مرحله تولید رسیده و سالانه ۶۰۰ کیلوگرم از این سنگ‌های زینتی استحصال می‌کند.
 نایب رئیس کمیسیون صنایع در گفتگو با بازار:

تعداد وزارتخانه‌ها کفاف اطرافیان دولت را نمی‌دهد/ مجلس بعد هم به تفکیک رای نخواهد داد

می متالز - احمدی، نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن و مسوول پیگیری ادغام در دولت احمدی‌نژاد که معتقد است با تفکیک بازرگانی و صنایع دوباره دعواهای وزارتخانه ای بالا می‌گیرد، گفت: دولت روحانی همچنان به دنبال تفکیک است اما مطمئن باشد که در مجلس بعد هم این طرح رای نخواهد آورد.
 

تقدیر بیش از 200 نفر از نمایندگان از رضا رحمانی

می متالز - بیش از 200 نفر از نمایندگان با صدور بیانیه‌ای از زحمات رضا رحمانی در وزارت صنعت، معدن و تجارت تقدیر و تشکر کردند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما