خبر
اقتصاد   علوم  

اقتصادبورس خرید و فروش ارز دیجیتال «اتریوم» قانونی است!؟

می متالز - رئیس اداره بازرگانی داخلی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌رضوی درباره عرضه ارز دیجیتال اتریوم در صرافی‌ها می‌گوید: اگر کسی بخواهد در زمینه ماینینگ و استخراج رمزارز‌ها کار کند، نیازمند صدور مجوز استخراج از رمزهاست که مسوول قانونی آن به استناد مصوبه هیئت وزیران، سازمان‌های صنعت و معدن هستند و درخواست جواز تأسیس برای استخراج رمز ارز را می‌دهند، حال اتریوم باشد یا بیت‌کوین فرقی نمی‌کند.

به گزارش می متالز، حمیدرضا رجوعی با اشاره به اینکه جواز تأسیس ضوابطی دارد، گفت: واحدی که می‌خواهد استخراج رمزارز را انجام دهد، باید در شهرک‌های صنعتی مستقر باشد و در این میان تعرفه برق استخراج رمزارز جداگانه محاسبه می‌شود که شرکت برق عددی متفاوت از هزینه برق مسکونی را برای آن در نظر گرفته است.

خرید و فروش رمزارز‌ها هم قانونی است

او افزود: بر این اساس در شرایطی که صدور مجوز استخراج رمزارز قانونی تعریف شده و این کار در حال انجام است، خرید و فروش رمزارز‌ها هم دارای وجاهت است و فعالیت صرافی‌ها برای استخراج رمزارز‌ها زیر نظر بانک مرکزی و با تأیید سازمان صنعت انجام می‌شود.

رجوعی در عین حال اضافه کرد: درباره اینکه آیا بانک مرکزی برای خرید و فروش رمزارز مجوز جداگانه‌ای صادر می‌کند یا هر صرافی‌ای که در زمینه استخراج رمزارز فعالیت می‌کند، امکان خرید و فروش آن را هم دارد یا خیر، اطلاعی ندارم؟!

بیشتر بخوانید: « اتریوم » با جذابیت‌های جنسی و اقتصادی نوجوانان را نشانه رفته است!؟

فعالیت هرمی تخلف است

رئیس اداره بازرگانی داخلی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌رضوی در واکنش به فعالیت هرمی برای خرید ارز دیجیتال اتریوم نیز گفت: فعالیت هرمی به هر شکلی، محدودیت و ممنوعیت دارد و مصداق تخلف است، چه رمزارزی باشد که از مسیر قانونی خرید و فروش شده باشد و چه شکل‌های دیگر رمزارزها. ولی این ۲ مبحث را باید از هم جدا کرد.

او ادامه داد: وقتی برای استخراج رمزارز‌ها مجوز می‌دهیم، نمی‌توان گفت که خرید و فروش آن غیرقانونی است و اگر کسی در این مسیر مال‌باخته شود، بابت فعالیت هرمی خود گرفتار شده است و ارتباطی به اصل استخراج رمزارز ندارد.

رجوعی اضافه کرد: چه کسانی که بستر واگذاری رمزارز را به شکل شبکه‌ای و هرمی فراهم کرده و چه کسانی که به عنوان بازاریاب در این مسیر فعالیت کرده‌اند، مرتکب تخلف شده‌اند و مسوولیت و عواقب این کارشان هم بر عهده خودشان است.

اتریوم مانند بیت‌کوین رمزارزی است که بر پایه بستر‌های اینترنتی نسبت به استخراج آن با دستگاه‌های خاص اقدام می‌شود و ارزش و اعتبار آن به ارزش ذاتی آن است که در خرید و فروش‌های بین‌المللی انجام می‌شود و امکان جایگزینی دلار و هر واحد پولی دیگر را دارد.

ارزش هر بیت‌کوین اکنون به ۹۲۰۰ دلار افزایش یافته است و مانند دلار، ارزش ارز دیجیتال بیت‌کوین یا اتریوم هم بالا و پایین می‌شود.

۳۱ تیر ۹۸، وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که با به رسمیت شناختن ارز‌های دیجیتال به عنوان یک صنعت، این وزارتخانه مسئول صدور مجوز ماینینگ شده است.

رضا رحمانی با اشاره به اینکه ایران در برابر فناوری‌های جدید همیشه مقاومت داشته است، گفت: تجربه‌های گذشته نشان می‌دهد در این حوزه باید به یک اشتراک نظر دست یافت و بر این اساس در دولت این بحث مطرح شد که در حوزه فناوری‌ها و کسب‌وکار‌های جدید باید اقداماتی صورت گیرد تا در آینده این موضوعات به اقتصاد کشور تحمیل نشود و اگر در برابر فناوری جدید به صورت مدیریت شده تصمیم‌گیری نشود، مانند یک سیل ممکن است ویرانگر باشد.

به گفته او، تولید رمزارز‌ها مانند تولید یک کالا هستند که الزامات خود را دارد و بر این اساس کمیسیون اقتصادی دولت رمزارز‌ها را به عنوان یک صنعت به رسمیت شناخته که تولید آن نیز باید به عنوان یک کالا محسوب شود.

هشدار پلیس به خریداران ارز دیجیتال

این اظهارات در حالی است که رئیس پلیس پیشگیری با مجرمانه خواندن فعالیت در شبکه ارز خارجی با عنوان «اتریوم» از برخورد با صرافی‌هایی خبر داد که این فعالیت‌های غیرقانونی را تسهیل می‌کنند و فروشنده ارز این شرکت هرمی هستند.

سرهنگ محمد بوستانی، با تأکید بر اینکه سرمایه‌گذاری در زمینه ارز دیجیتال خارجی هیچ تضمینی ندارد، توصیه کرد: شهروندان به این قبیل کار‌های اقتصادی وارد نشوند و خودشان را گرفتار نکنند، زیرا پول را به حسابی واریز می‌کنید که تأییدشده نیست و شناختی نسبت به صاحبان آن حساب‌ها در خارج از کشور ندارید! در نتیجه اگر اتفاقی بیفتد، به چه کسی می‌توان متوسل شد و از کدام کانال امکان پیگیری هست؟! می‌بینیم که در عمل هیچ دسترسی‌ای وجود ندارد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

احیای 1500 واحد راکد شهرک‌های صنعتی کشور/ فعال‌سازی معادن مولد غیرفعال تا آخر سال

می متالز - معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزیر کشور از برنامه‌ریزی برای احیای 1500 واحد تولیدی راکد در شهرک‌های صنعتی کشور و فعال‌سازی معادن مولد و غیرفعال کشور به‌عنوان دو ماموریت مهم و مشترک دو وزارتخانه کشور و صنعت و معدن در سال جهش تولید نام برد.
 

بلاتکلیفی وزارت صمت صدای تولیدکنندگان را درآورد!

می متالز - وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) بیش از چهار ماه است که با سرپرست اداره می‌شود و این موضوع باعث انتقاد خانه صنعت، معدن و تجارت ایران شده، به‌طوری‌که هیات رئیسه این تشکل طی بیانیه‌ای از رئیس جمهور خواسته معرفی وزیر صمت را به عنوان اولین دغدغه و اولویت کاری خود تلقی کند.
 مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اعلام کرد:

فعال بودن عملیات اجرایی ۳۵ هزار طرح صنعتی در کشور

می متالز - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ۳۵ هزار طرح صنعتی در کشور در مراحل مختلف اجرا قرار دارد که ۱۷ درصد این طرح‌ها دارای پیشرفت فیزیکی بالای ۸۰ درصد است.
 مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی تشریح کرد

موانع پیش روی واحدهای تولیدی مستقر در شهرک‌های صنعتی؛ از تامین سرمایه در گردش تا مالیات

می متالز - مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی تامین سرمایه در گردش، مشکلات بیمه و مالیات و... را موانع پیش روی واحدهای تولیدی مستقر در شهرک‌های صنعتی برشمرد.
 

فراخوان ثبت‌نام در فرایند انتخاب صادرکنندگان برگزیده استانی در سال ۱۳۹۹

می متالز - معاونت کسب‌وکار اتاق ایران از آغاز ثبت‌نام متقاضیان حضور در فرایند انتخاب صادرکنندگان برگزیده استانی خبر داد.
 معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران مطرح کرد:

تقویت زیست بوم فناوری بنگاه های کوچک و متوسط/ بهره برداری از 6 شهرک فناوری تخصصی در استانهای مختلف و ایجاد بیش از 5 مرکز نوآوری توسعه خوشه های کسب و کار

می متالز - معاون صنایع کوچک و عضو هیأت مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران بر نقش این سازمان در تقویت زیست بوم فناوری بنگاه های کوچک و متوسط تأکید کرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما