خبر
بورس و سهام   دریانوردی، بنادر و کشتیرانی  

انتقاد سهامدار حقیقی کشتیرانی از نحوه اطلاع رسانی و طرح ۴ سئوال

می متالز - یکی از سهامداران حقیقی کشتیرانی با انتقاد از نحوه اطلاع رسانی این شرکت بورسی در مورد اثر کرونا، چهار سوال مطرح کرد.

به گزارش می متالز، فرهاد شیرازی یکی از سهامداران حقیقی شرکت بورسی کشتیرانی (که از 4 خرداد به دلیل مجمع فوق‌العاده و افزایش سرمایه ۳۲ درصدی با توقف نماد مواجه است) با انتشار مطلبی با عنوان" علت عدم افشای بهنگام اطلاعات در بازار سرمایه بررسی شود" در دنیای اقتصاد اعلام کرد: طبق ماده ۴۵ قانون بازار اوراق بهادار، شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان بورس به ارائه اطلاعات مکلف شده‌اند. به‌ویژه اطلاعاتی که بر قیمت اوراق بهادار و تصمیم سرمایه‌گذاران اثر با اهمیتی دارند.

سازمان بورس در ابتدای سال ۹۹ در نامه‌ای از همه ناشران اوراق بهادار خواست تاثیر کرونا بر فعالیت‌ها را ظرف مدت سه روز اعلام و افشا کنند اما درخصوص شرکت کشتیرانی واکنشی نشان داده نشد تا اینکه پس از برگزاری مجمع فوق‌العاده و گذشت مدت زمان بسته بودن نماد و درست در زمانی که هر لحظه امکان بازگشایی نماد وجود دارد به‌طور ناگهانی این اطلاعیه روی کدال منتشر می‌شود که کرونا بر کسب‌ و کار اثر داشته و ۲۰ درصد عملیات شرکت در دوره کرونا کاهش یافته است.

سوال اساسی این است که چرا افشای این اطلاعات که طبق نظر سازمان باید ظرف مدت سه روز انجام می‌شد با این همه تاخیر انجام شده است؟ آیا مصادف شدن آن با بازگشایی بدون محدودیت دامنه نوسان، اتفاقی بوده است؟

سوال دوم اینکه، شرکت کشتیرانی در پاسخ مبهم خود صرفا بخش حمل‌ و نقل کانتینری را مدنظر قرار داده، آیا کرونا در سایر بخش‌ها تاثیری نداشته است؟ اساسا آثار مالی کاهش حمل‌ و نقل کانتینری در چه سطحی از اهمیت قرار دارد که موضوع افشا قرار گرفته است؟

سوال سوم اینکه با توجه به پروتکل‌های جهانی برای حمل‌ و نقل زمینی و هوایی به‌نظر می‌رسد حمل‌ونقل دریایی اولویت و درجه اهمیت بیشتری در دوره کرونا یافته باشد و این فرضیه افزایش فعالیت‌ها چرا مورد بررسی و بحث واقع نشده است؟

سوال چهارم اینکه، چرا این موضوع که در کنفرانس خبری ۷ اردیبهشت عینا افشا و اعلام شده بود پس از گذشت ۳۵ روز مجددا و به‌ عنوان اطلاعات جداگانه افشا می‌شود؟ با توجه به اینکه همه اطلاعات مربوط به این موضوع از ۷ اردیبهشت وجود داشته چه علتی برای تاخیر در ارائه آن به سهامداران وجود داشته یا دارد؟

بند ۲ماده ۴۹ قانون بازار اوراق بهادار نیز این عمل را به‌عنوان تخلف توصیف کرده و برای آن مجازات‌های جدی در نظر گرفته است. مسئله مهم این است که چه کسی باید بر این موضوع نظارت و به آن رسیدگی کند؟ آیا سازمان بورس و اوراق بهادار بدون در نظر گرفتن ملاحظات در دو موضوع مهم یعنی علت لغو و برگزاری مجدد مجمع و تاخیر ۳۵ روزه در افشای اطلاعات، ورود خواهد کرد و از این شرکت و مدیران آن توضیح خواهد خواست؟

کد خبر: 107861
تاریخ: 1399/03/12 - 11:25
منبع: بورس پرس

کشتیرانی  فرهاد شیرازی  افزایش سرمایه 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس عنوان کرد:

خبری از تجدیدارزیابی مبین و فجر نیست

می متالز - دستور افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار قرار ندارد.
 مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی خبرداد:

عرضه سهام "ستاره خلیج فارس" به شرط!/ شستا کماکان سورپرایز دارد

می متالز - مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی گفت: شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی برنامه‌ای بابت افزایش سرمایه ندارد.
 

تسمه نقاله سیمی ایرانی باکیفیت‌تر از محصول خارجی

می متالز - طرح تولید تسمه نقاله سیمی شرکت صنایع لاستیکی سهند، شرکت تابعه هلدینگ سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی و از شرکت‌های زیرمجموعه تاپیکو و شستا بهمن ماه سال آینده به بهره برداری خواهد رسید. شرکت صنایع لاستیکی سهند که سال‌ها این طرح را در دستور کار خود داشته و امسال در ۶۰ سالگی و سال «جهش تولید» این طرح را در راستای افزایش ظرفیت تولید خود به مرحله اجرا می‌رساند.
 

افزایش سرمایه نماد سباقر به مجمع فوق‌العاده رسید

می متالز - هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار پیشنهاد افزایش سرمایه شرکت سیمان باقران با نماد سباقر به مجمع عمومی فوق‌العاده ارائه داد.
 موافقت هیات مدیره اخذ شد:

"بترانس" مجوز افزایش سرمایه گرفت

می متالز - شرکت ایران ترانسفو به افزایش سرمایه می اندیشد.
 

شفاف‌سازی شرکت سيمان لار سبزوار درباره یک شایعه/ افزایش سرمایه قطعی است

می متالز - شرکت بورسی سیمان لار سبزوار (با نماد ذسبزوار) اعلام کرد: پیرو شایعه منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر عدم برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده (نوبت دوم) به استحضار می‌رساند هرگونه اخبار و شايعات در ارتباط با عدم برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده (نوبت دوم) شرکت سيمان لار سبزوار از سوی شرکت رد می‌شود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما