خبر
پتروشیمی  

تنها ۲۰ درصد متقاضیان محصولات پتروشیمی واقعی هستند

می متالز - معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت از کاهش تقاضای کاذب محصولات پتروشیمی خبر داد و گفت: در بخش استانی ۱۸۴ هزار تن سهمیه‌های محصولات پتروشیمی را کاهش دادیم.

به گزارش می متالز، مهدی صادقی نیارکی  گفت: در سال ۹۶، پنج میلیون و ۷۲۷ هزار تن در سال ۹۷ معادل ۵ میلیون و ۶۶۴ هزار تن و در سال ۹۸ معادل ۶ میلیون و ۵۴۳ هزار تن محصولات پتروشیمی به بازار عرضه شده است.

وی گفت:​ بر اساس اصلاحات در سامانه بهین یاب با هدف مدیریت تقاضا، در سال ۹۸، شش میلیون و صد هزار تن تقاضای محصولات پتروشیمی در این سامانه ثبت شد. در حالی که در سال ۹۶ معادل ۷ میلیون و ۲۲۲ هزار تن و در سال ۹۷ معادل ۱۲ میلیون و ۹۶۹ هزار تن تقاضای این محصولات ثبت شده بود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در سال ۹۸ برای نخستین بار میزان تقاضا از میزان عرضه محصولات پتروشیمی کمتر شد.

صادقی نیارکی گفت: میانگین قیمت محصولات پلیمری در سال ۹۷ معادل ۱۲ هزار و ۷۰۰ و در سال ۹۸ معادل ۱۵ هزار و ۳۰۰ بوده است و دلیل افزایش نیافتن قیمت این محصولات با توجه به افزایش قیمت دلار مدیریت بازار تقاضاست.

وی افزود: برای مدیریت تقاضای کاذب محصولات پتروشیمی ۲۰ درصد متقاضیانی که ۸۰ درصد محصولات پتروشیمی را می‌خریدند، شناسایی کردیم.

معاون وزیر صمت گفت: در دی سال گذشته تقاضای پی‌وی‌سی، ۷۳ هزار تن، در بهمن، ۸۵ هزار تن، در اسفند ۷۰ هزار تن، فروردین امسال ۳۸ هزار تن، ​ در اردیبهشت ۹۰ هزار تن و در خرداد ۷۰ هزار تن بوده است در حالی که به جز فروردین در ماه‌های دیگر ۵۰ هزار تن عرضه داشته‌ایم.

صادقی نیارکی افزود: در سال ۹۷ معادل ۵۷۴ هزار تن و در سال ۹۸ معادل ۵۷۸ هزار تن پی‌وی‌سی تولید و ۱۸۰ هزار تن صادر کرده‌ایم و ۵۰ هزار تن نیز واردات داشته‌ایم. با قرار دادن عوارض بر صادرات و مدیریت عرضه و تقاضا می‌توانیم بازار را کنترل کنیم.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: زمانی که نرخ ارز زیاد می‌شود تمایل ذخیره‌سازی حتی برای مصرف‌کنندگان واقعی نیز زیاد می‌شود.

وی افزود: اکنون قیمت پی‌وی‌سی در بورس ۳۰ درصد بیشتر از قیمت خوب خلیج‌فارس معامله می‌شود.

رشد تقاضای کاذب خرید پی‌وی‌سی در بازار

حسین دٌر، رئیس اتحادیه تعاونی‌های صنایع پایین دستی پتروشیمی نیز گفت: کشور سالانه ۶۰۰ هزار تن پی‌وی‌سی تولید می‌کند که میزان نیاز داخلی ۴۵۰ تا ۴۶۰ هزار تن است، اما صنایع پایین دستی پتروشیمی، پی‌وی‌سی و مواد اولیه را با قیمت جهانی ضرب در ارز آزاد خریداری می‌کند.

وی افزود: حدود ۱۳ هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی و صنفی در صنایع پایین دستی پتروشیمی فعال‌اند که حدود ۱۰ هزار واحد در سامانه بهین یاب نام‌نویسی کرده‌اند و ۶ هزار واحد از این تعداد به بورس کالا معرفی شده‌اند و ۴ هزار واحد امکان خرید دارند، اما واحد‌هایی که مستمر خرید می‌کنند ۲ هزار واحد هستند و این ۲ هزار واحد بقیه نیاز صنایع را تامین می‌کند.

دٌر گفت: در یک ماه و نیم گذشته ۹ درصد تقاضای پی‌وی‌سی در بازار افزایش داشته که تقاضای کاذب است و باید مشخص شود چه کسی برای متقاضیان غیر واقعی مجوز صادر می‌کند.

رئیس اتحادیه تعاونی‌های صنایع پایین دستی پتروشیمی افزود: در انتهای سال ۹۸ ظرفیت تولید پی‌وی‌سی در صنایع پایین دستی پتروشیمی ۸۵ هزار تن در ماه بود و حتی با توجه به شرایط کرونا ظرفیت تولید ۹ درصد افزایش داشته، اما در سامانه بهین یاب ۶۵۴ تن در ماه به یک واحد در سه شیفت سهمیه اختصاص یافته است که این رقم باید ماهی ۷۰ تا ۸۰ تن باشد.

وی گفت: پتروشیمی‌ها دوست دارند محصولاتشان را بالاتر از قیمت بفروشند و افزایش نرخ محصولات پتروشیمی نیز در جیب آن‌ها می‌رود.

دٌر با بیان اینکه ۵۰ درصد تعاونی‌های ما نیمی از پی‌وی‌سی بازار را جمع می‌کنند، افزود: پتروشیمی‌ها هر زمان به مشکل بر می‌خورند موضوع قرارداد بلند مدت را مطرح می‌کنند.

رئیس اتحادیه تعاونی‌های صنایع پایین دستی پتروشیمی گفت: تقاضای واقعی با قرارداد‌های بلند مدت پوشش داده می‌شود و اگر پتروشیمی‌ها ارز حاصل از صادرات را ارزان می‌فروشند به این دلیل است که خوراکشان را با ۴۵ درصد نرخ ارز می‌خرند.

 ایرادات سامانه بهین یاب

حسین طوسی رئیس انجمن صنایع پروفیل یو پی‌وی‌سی ایران نیز در این برنامه گفت: مسئله ما افزایش قیمت محصولات پتروشیمی نیست بلکه نظام توزیع و مهندسی عرضه است.

وی افزود: سامانه بهین یاب وزارت صمت درست عمل نمی‌کند و ظرفیت سنجی در این سامانه واقعی نیست.

طوسی گفت: در استان‌ها ظرفیت سنجی کارشناسی برای اختصاص سهمیه محصولات پتروشیمی انجام نشده و تعداد زیادی مجوز داده شده است.

رئیس انجمن صنایع پروفیل یو پی‌وی‌سی ایران افزود: در حالی که عرضه پی‌وی‌سی محدود است چرا دائم پروانه بهره‌برداری می‌دهند که سهمیه بگیرند و در بازار توزیع کنند.

وی گفت: ۱۳، ۱۴ سال است که حرف‌ها تکرار می‌شود و هر زمان سراغ وزارت صمت می‌رویم می‌گویند دفتر توسعه صنایع پایین دستی مشکل دارد و عرضه را تعیین می‌کند، زمانی که سراغ آن‌ها می‌رویم می‌بینیم بورس مشکل دارد و به بورس که مراجعه می‌کنیم می‌گویند سازمان صنعت و همین‌طور ما را به یکدیگر پاس می‌دهند.

طوسی افزود: مدیریت عرضه و تقاضا وجود ندارد و فقط شعار است.

رئیس انجمن صنایع پروفیل یو پی‌وی‌سی ایران گفت: ​نابسامانی و آشفتگی در تقاضا و مهندسی عرضه به وسیله پتروشیمی‌ها برای حفظ و افزایش قیمت و سودشان است.

وی افزود: صنایع پتروشیمی محصولات خود را برای بازارسازی به طور سلف می‌فروشند و به طور قطع افزایش قیمت، موجب انبار و احتکار محصولات پتروشیمی می‌شود.

 بازار شیرین پی‌وی‌سی و سهمیه سودجویان

احمد مهدوی ابهری، دبیر انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی نیز گفت: ارز نیمایی پتروشیمی‌ها با دیگر صادرکنندگان تفاوت می‌کند، زیرا ما همراه دولت هستیم و می‌خواهیم به اقتصاد و تنظیم بازار ارز کمک کنیم.

وی افزود:​ هیچ کمبودی در عرضه پی‌وی‌سی نداریم و پتروشیمی‌ها برای عرضه پی‌وی‌سی در بورس و دریافت پول نقد راغب‌تر از صادرات این محصولات هستند.

مهدوی ابهری گفت: برخی افراد که تولیدکننده نیستند در سامانه بهین یاب وزارت صمت وجود دارد که به محض شیرین شدن بازار تقاضای خرید پی‌وی‌سی ثبت می‌کنند و این موجب می‌شود این محصولات به تولیدکنندگان اصلی نرسد.

دبیر انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی افزود: سال گذشته ۱۷۰ هزار تن صادرات داشته‌ایم و ۴۰۳ هزار تن حجم معامله پی‌وی‌سی بود و ۴۸۷ هزار تن نیز عرضه کرده‌ایم.

وی گفت: در خرداد سال گذشته از صنایع پایین دستی پتروشیمی و تولیدکنندگان برای خرید محصولاتمان دعوت کردیم، اما نخریدند و از پائیز که قیمت ارز افزایش داشت اقدام به خرید کردند.

مهدوی ابهری افزود: وظیفه ما تولید و عرضه است، اما باید بررسی شود چه اتفاقی افتاده که تقاضا ۵۸ درصد افزایش داشته که این افزایش تقاضا، فقط برای دلالی است.

وی تصریح کرد: در پایان سال گذشته که التهاب بازار وجود داشت به پتروشیمی‌ها برای کاهش التهاب اجازه فروش به صورت سلف داده شد، اما تولیدکنندگان هستند که رقابت ایجاد می‌کنند و قیمت را افزایش می‌دهند.

مهدوی ابهری گفت:​ اگر پتروشیمی‌ها در پی پول بودند ارزشان را ارزان نمی‌فروختند.

 پی‌وی‌سی به کالای سرمایه‌ای تبدیل شده است

رضا محتشمی پور معاون عملیات و نظارت بورس کالای ایران نیز در این برنامه گفت: امسال میانگین تقاضای برای پی‌وی‌سی هفته‌ای ۱۹ هزار تن است. در حالی که در مدت مشابه سال گذشته، تقاضا حدود ۱۰ هزار تن بود.

وی افزود: تقاضایی که روی تابلو بورس می‌آید، جمع مجوز‌هایی است که آماده خرید هستند. بر اساس این در یک ماه گذشته کاهش ثبت ظرفیت‌های تقاضا در سامانه بهین یاب را داشته‌ایم.

معاون عملیات و نظارت بورس کالای ایران گفت: اکنون شرایطی وجود دارد که خریداران پی‌وی‌سی برای دریافت سهم بیشتر حداکثر تقاضا را ثبت می‌کنند.

محتشمی پور افزود:​ البته با توجه به افزایش نرخ ارز و رونق تولید داخلی و صادرات، بخشی از این تقاضا مربوط به افزایش تولید است، اما در شرایط کنونی پی‌وی‌سی به کالای سرمایه‌ای تبدیل شده است.

وی گفت: حجم مبادلات پی‌وی‌سی دو برابر دومین کالای بورس کالا در گروه پتروشیمی است و این محصول پیش از این که سر از بازار سیاه در بیاورد، در حال انبار شدن است و تولیدی با آن انجام نمی‌شود.

معاون عملیات و نظارت بورس کالای ایران افزود:​ وزارت صمت در محاسبات خود همیشه نرخ ارز نیمایی را قرار می‌دهد در حالی که بازار هیچ‌وقت خود را با این ارز تطبیق نمی‌دهد.

محتشمی پور گفت: آنچه در تابلوی بورس ایران برای پی‌وی‌سی بوده هیچ زمانی ۳۰ درصد بالای قیمت خوب خلیج‌فارس نبوده است.

وی افزود: قیمت کالا در تابلو بورس بر اساس نرخ ارز آزاد است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 مهدی صادقی نیارکی؛

تمرکز وزارت صمت بر تولید مواد اولیه مورد نیاز صنایع

می متالز - معاون امور صنایع وزارت صمت از افزایش ۸۰ درصدی ضریب خوداتکایی صنعتی در تولید مکمل های غذایی خبر داد و گفت: سیاست اصلی وزارت صمت، بر توسعه عمق ساخت داخل در تولید مواد اولیه وارداتی مورد نیاز صنایع متمرکز شده است.
 

قیمت پایه محصولات پتروشیمی اعلام شد

می متالز - قیمت پایه محصولات پتروشیمی از سوی دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی اعلام شد.
 

نشست مشترک معاون امور صنایع وزارت صمت با اعضای اتاق بازرگانی اصفهان/ اتخاذ تمهیداتی برای مدیریت وضعیت عرضه و تقاضای ورق های فولادی

می متالز - در نشست مشترک معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت با اعضای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان اصفهان و برخی از صنعتگران برجسته این استان، مهمترین چالش ها و مسائل مرتبط با صنایع اصفهان مورد بررسی قرار گرفت‌.
 معاون وزیر صنعت:

برای تامین بخش عمده نیازهای کشور از داخل آمادگی وجود دارد

می متالز - معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: شرایط به گونه‌ای است که آمادگی داریم بخش عمده‌ای از نیازهای کشور را از محل داخل تامین کنیم و همچنین قادر به تأمین بسیاری از نیازهای کشورهای اطراف و همسایه نیز از طریق صادرات هستیم.
 با هدف جلوگیری از زیان‌ برخی شرکت ها:

وزیر نفت کاهش کف قیمت فروش اتان را ابلاغ کرد/ کاهش ۱۰ درصدی نرخ خوراک

می متالز - وزیر نفت با هدف جلوگیری از زیان‌دهی شرکت های تولیدکننده اتیلن، کف کاهش قیمت فروش اتان را ابلاغ کرد که طی آن خوراک اتان پتروشیمی‌ها حدود ۱۰ درصد ارزان شد.
 معاون امور صنایع وزارت صمت در آستانه بیست و چهارمین سالروز ملی صنعت و معدن؛

افزایش تولید محصولات مرتبط با کرونا/ تحریک تقاضا و تکمیل ظرفیت خالی واحدهای تولیدی

می متالز - معاون امور صنایع وزارت صمت با بیان اینکه برای تحقق جهش تولید، نیازمند همراهی بخش خصوصی توانمند هستیم، بیان کرد: تولید محصولات مرتبط با درمان و پیشگیری از کرونا، نمود تعامل و همکاری ارکان دولت با بخش خصوصی بوده و رکوردهای درخشانی به ثبت رسیده است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما