خبر
فلزات گرانبها   بانک ها  
یک کارشناس بازار سرمایه از مزایای گواهی سپرده سکه می گوید؛

فرصت طلایی بانک‌ مرکزی برای مدیریت مدرن بازار سکه

می متالز - همایون دارابی کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بانک ها نقش خزانه را در بازار گواهی سپرده سکه ایفا می کنند، گفت: در حوزه معاملات گواهی سپرده سکه طلا باید تلاش کنیم تا ظرفیت خزانه‌ها بالاتر برود و بانک مرکزی باید از این موضوع استقبال کند که می‌تواند سکه فیزیکی را با گواهی سکه عوض کند و بدون ضرب سکه بازار را تنظیم کند؛ همین کار می‌تواند نقش مهمی در حفظ ذخایر کشور داشته باشد.

دارابی

به گزارش می متالز، من پیشنهاد می‌کنم بانک مرکزی یک خزانه بسیار بزرگ ایجاد کند و سکه‌ها را به‌صورت گواهی دربیاورد تا افراد بتوانند بر اساس این گواهی‌ها از بانک‌ها وام بگیرند؛ قطعاً این وثیقه بسیار معتبر خواهد بود چون پشتوانه آن طلا و سکه است و می‌تواند نقش مهمی در به چرخش درآمدن سرمایه‌های راکد داشته باشد.

بالا رفتن قیمت سکه در هفته‌های اخیر باعث شده تا نگاه برخی از سرمایه‌گذاران به سمت معاملات گواهی سپرده سکه طلا معطوف شود؛ در این میان افرادی که سود آنها در غیرشفاف ماندن بازارهاست، به دنبال ارایه آدرس‌های غلط و انحراف ذهن مسوولان بانک مرکزی به سمت معاملات سکه بورسی هستند به طوریکه این افراد بعضا رشد قیمت‌های سکه را به فعالیت بانک‌ها در معاملات گواهی سکه نسبت می‌دهند. اتفاقی که به گفته همایون دارابی، کارشناس بازارسرمایه و عضو انجمن توسعه سرمایه‌گذاری حرفه‌ای، هیچ ارتباطی به بانک‌ها و معاملات گواهی سپرده سکه در بورس ندارد.

 

بانک‌ها صرفا خزانه‌دار هستند

دارابی در ابتدا با بیان اینکه بانک‌ها هیچ نقشی در افزایش قیمت سکه ندارند به ایرنا گفت: بانک‌ها در معاملات گواهی سپرده سکه تنها به عنوان خزانه عمل کرده و در قیمت‌گذاری دخالتی ندارند، آن‌ها برای نگه‌داشتن هر قطعه سکه تنها روزی ۷۰ تومان از مشتری دریافت می‌کنند که با توجه به ضریب امنیتی بانک و همچنین مسائل ایمنی، این رقم بسیار ناچیز است.

وی افزود: از سوی دیگر هم اینکه بانک‌ها بتوانند سکه‌های مردم را از پستوی خانه‌ها جدا کرده و آن را وارد خزانه خود کنند، اتفاقی مهم است.

دارابی خاطرنشان کرد: بانک‌ها نفع چندانی از این کار نمی‌برند، زیرا کارمزد بسیار کمی می‌گیرند که به چشم نمی‌آید، از سوی دیگر، اگر بانک‌ها بتوانند مردم را ترغیب کنند که سکه‌ها را در نزد خزانه بانک‌ها نگه‌داری کنند، یک خزانه بزرگ از گواهی سپرده سکه تشکیل خواهد شد که به موقع بانک مرکزی می‌تواند با استفاده از آن، بازار سکه را در زمان‌های التهاب و نوسان را آرام کند.

 وی‌ تاکید کرد: در بازار گواهی سپرده سکه، بانک‌هایی هستند که گواهی سکه صادر می‌کنند یعنی شما سکه را به آن‌ها تحویل می‌دهید و به‌ جای آن گواهی دریافت می‌کنید که در بورس کالا قابل معامله است. این کار مزیت‌های زیادی دارد؛ اول اینکه امنیت سرمایه شما برقرار بوده و دیگر نگرانی در این زمینه وجود ندارد. دوم اینکه خریدوفروش در بورس کالا هزینه خیلی کمی دارد، یعنی وقتی در بیرون بورس، معامله تا ۳ درصد بین خریدوفروش اختلاف دارد اما در بورس هزینه خریدوفروش بسیار اندک است.

دارابی گفت: همچنین در بورس کالا چون سپرده‌گذاری صورت می‌گیرد پرداخت‌ها نیز تضمین‌شده است، در این میان طبیعی است که گواهی سکه گران‌تر از سکه فیزیکی باشد چون مزیت‌های زیادی به نسبت معاملات نقدی از جمله نبود ریسک حمل و نقل، امنیت بالا، هزینه کم، معامله آنلاین و لحظه‌ای و پرداخت تضمین‌شده دارد.

 

لزوم افزایش سطح آشنایی

این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این پرسش که مدتی است قیمت سکه افزایش پیدا کرده و در این میان، برخی، معاملات گواهی سپرده سکه را دلیل این گرانی می‌دانند، اظهار داشت: افزایش قیمت سکه، هیچ ارتباطی به معاملات سکه در بورس ندارد، چون بورس نه فروشنده است و نه می‌تواند خریدار باشد. اکنون مساله اساسی این است که بعضی افراد تازه‌کار وجود دارند که نسبت به برخی ابزارها مثل «گواهی سپرده سکه» و «صندوق‌های درآمد ثابت» آشنایی ندارند و متأسفانه چون آموزش کمی دیده‌اند اقدام به خریدهای خارج از ارزش واقعی می‌کنند. مثلاً دیده‌شده که صندوق با درآمد ثابت را با ۲۵ درصد بالاتر از قیمت خریداری می‌کنند یا یک صندوق طلا را تا ۱۰۰ درصد بالای قیمت واقعی خریداری می‌کنند اما این موضوع ارتباطی به بستر معاملات یعنی بورس ندارد.

 

یک پیشنهاد به بانک مرکزی

دارابی با بیان اینکه محدود بودن موجودی خزانه‌ها از سکه در برابر افزایش تقاضا یکی از مواردی است که باید به آن توجه شود، تصریح کرد: این مساله نهایتا با افزایش موجودی خزانه‌ها و هم با ورود بانک مرکزی، قابل حل است، به بیان دیگر باید تلاش کنیم تا ظرفیت خزانه‌ها بالا برود و بانک مرکزی باید از این موضوع استقبال کند که می‌تواند سکه فیزیکی را با سکه کاغذی عوض کند و بدون ضرب سکه بازار را تنظیم کند؛ همین کار می‌تواند نقش مهمی در حفظ ذخایر کشور داشته باشد.

وی افزود: این کار باعث خواهد شد که پول از بازار خارج نشود و تورم را مهار خواهد کرد. من پیشنهاد می‌کنم بانک مرکزی یک خزانه بسیار بزرگ ایجاد کند و سکه‌ها را به‌صورت گواهی دربیاورد تا افراد بتوانند بر اساس این گواهی‌ها از بانک‌ها وام بگیرند. قطعاً این وثیقه بسیار معتبر خواهد بود چون پشتوانه آن طلا و سکه است و می‌تواند نقش مهمی در به چرخش درآمدن سرمایه‌های راکد داشته باشد. بانک‌ها نیز می‌توانند با این وثیقه‌ها، طلا خریداری کرده و در اختیار بانک مرکزی قرار دهند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 یادداشت بهزاد رنجبر، روزنامه‌نگار و تحلیلگر بورس:

بازگشت به اصول اقتصاد؛ راه نجات بورس

می متالز - بهزاد رنجبر، روزنامه‌نگار و تحلیلگر بورس در یادداشت خود ضمن تشریح چالش‌های اساسی بازار سهام ایران، در تلاش است مؤثرترین راهکار برای نجات بازار سرمایه را معرفی کند. به عقیده او، نجات بورس فقط از یک راه امکان‌پذیر است؛ از راه بازگشت به اصول اقتصاد.
 ساعت پنج و نیم عصر:

آن ۱۲ نور چشمی ...

می متالز - گزارش پنج و نیم امروز نیم نگاهی دارد به دیوار بلند حاشای دلواپسان و ۱۲ نور چشمی هلدینگ بورسی و ...
 عملکرد ۶ ماهه بورس؛

از بازدهی ۲۱۳ درصدی تا آزادسازی سهام عدالت

می متالز - بورس که در نیمه نخست سال به دلیل حمایت‌های مکرر دولت و اقدام‌های تاثیرگذار مانند عرضه شستا در این بازار و آزادسازی سهام عدالت، روزهای رؤیایی را برای سهامداران به ارمغان آورد، اکنون روند معاملات به دلیل اصلاح آن در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته و سرمایه‌گذاران را مردد برای تدام سرمایه‌گذاری در این بازار کرده است. با این حال بورس در ۶ ماه اول سال ۹۹،‌بیش از ۲۱۳ درصد رشد را تجربه کرده است.
 در سال جاری رخ داد؛

عرضه دومین شرکت نیروگاهی در فرابورس

می متالز - مدیرعامل شرکت برق و انرژی پیوند گستر پارس گفت: روند ورود نیروگاه‌ها به بازار سرمایه شتاب بیشتری گرفته که از آن جمله می توان به دو نیروگاه آبادان و گیلان عرضه اولیه شده‌اند، اشاره کرد.
 بانک اقتصاد نوین منتشر کرد:

آغاز فروش املاک مازاد "ونوین" در بورس کالا

می متالز - بانک اقتصاد نوین به فروش املاک مازاد خود از طریق بورس کالا اقدام کرد.
 

حمایت های متناقض | شاخص دوباره افتاد!

می متالز - با ادامه فعال بودن سمت عرضه شاخص بورس دوباره نزدیک 40 هزار واحد افت کرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما