خبر
اقتصاد  
موسوی‌لارگانی:

تک نرخی شدن ارز راهی برای حل مشکلات است / رانت، حاصل چند نرخی بودن قیمت ارز است

می متالز - عضو هیات رئیسه مجلس گفت: برای حل مشکل نرخ ارز در کشور باید نهایتا دو قیمت دولتی و آزاد وجود داشته باشد و حتی اگر بتوان ارز را تک نرخی کرد، بسیاری از مشکلات کشور حل می‌شود زیرا دو نرخی بودن رانت ایجاد می‌کند، همانگونه که عده‌ای طی دو سال قبل طوری سوءاستفاده کردند که صدای دولتی‌ها هم درآمد.

سیدناصر موسوی لارگانی

به گزارش می متالز، سید ناصر موسوی‌لارگانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، با بیان اینکه سال‌هاست شعار و وعده تک نرخی شدن ارز در کشور داده می‌شود، گفت: حتی اعلام ارز 4200 تومانی جهانگیری هم برای واردات و خریدها حداکثر سه ماه تداوم داشت و بعد رها شد.

عضو هیات رئیسه مجلس ادامه داد: دولتی که نسبت به نوسانات و افزایش قیمت ارز در دولت قبلی معترض بود، دو سامانه دیگر علاوه بر سامانه نیمایی برای ارائه ارز ایجاد کرد که این اقدام بسیاری را بیچاره کرده و هنوز هم آقای جهانگیری اعلام می‌کند، تصمیم برای تعیین ارز 4200 تومانی بسیار درست بود و باید وجود داشته باشد در حالی که این ارز برای عده‌ای خاص ایجاد رانت و درآمدهای چند ده میلیاردی کرده است.

وی ضمن تاکید براینکه برای حل مشکل نرخ ارز در کشور باید نهایتا دو قیمت دولتی و آزاد وجود داشته باشد، اظهار کرد: اگر بتوان ارز را تک نرخی کرد، بسیاری از مشکلات کشور حل خواهد شد زیرا دو نرخی بودن قیمت ارز موجب رانت می‌شود همانگونه که عده‌ای طی دو سال قبل طوری سوءاستفاده کردند که حتی صدای دولتی‌ها هم درآمد.

 

بخشنامه‌هایی که موجب ورشکستگی واردکنندگان شده است!

موسوی‌لارگانی با اشاره به اعتراض برخی افراد به بانک مرکزی به دلیل خرید ارز از سامانه‌های وابسته به این بانک و ورشکسته شدنشان گفت: افرادی به طور مثال در سال 90 با دریافت ارز، کالایی را وارد کرده و بعد آن را با قیمت تنظیم بازار فروخته‌اند و در زمان مقرر هم بدهی خود را با بانک مرکزی تسویه کردند اما بعد بانک مرکزی با صدور بخشنامه‌ای موجب ورشکستگی این شخص شده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: بانک مرکزی به طور مثال اعلام کرده، افرادی که تا ساعت دوازه روز فُلان بدهی ارزی خود را تسویه کرده‌اند، شامل پرداخت مابه التفاوت نمی‌شوند و همین بخشنامه عده‌ای را نابود کرد یا شخصی کالایی مانند کاغذ را وارد کرده و به قیمت ستاد تنظیم بازار عرضه کرده است و اگر اکنون بخواهد مابه‌التفاوت را بپردازد مسلما ضرر سنگینی می‌کند.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس تاکید کرد: همچنین برخی با ارز نیمایی که زمانی 7 هزار تومان بوده و تقریبا آزاد محسوب می‌شده، کالایی را وارد کرده‌اند اما بعد یک مرتبه ارز نیمایی 12 هزار تومان شد و حالا به وی می‌گویند، باید مابه‌التفاوت را پرداخت کند که همین موضوع موجب اعتراض و ناراحتی برخی واردکنندگان شده است و بانک مرکزی باید به این مسایل دقت کند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 تحلیلگر اقتصادی اعلام کرد:

دلایل رشد دلار به کانال ۲۲ هزار تومانی و راهکاری برای مهار

می متالز - تحلیلگر اقتصادی با اشاره به دلایل نوسانات اخیر بازار ارز گفت: برای مهار بازار و جلوگیری از افزایش پایه پولی، فروش سهام شرکت‌های دولتی در بورس،‌ راهکاری مناسب به نظر می‌رسد.
 

۳.۵ میلیارد یورو در سامانه نیما فروخته شد

می متالز - بررسی عملکرد سامانه نیما نشان می‌دهد که از ابتدای فروردین امسال تا پایان روز ۱۵ تیرماه رقمی معادل ۳.۵ میلیارد یورو در این سامانه به فروش رفته است.
 بانک مرکزی اعلام کرد:

نرخ پوند افزایش و یورو کاهش یافت

می متالز - بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۱۰ ارز افزایش و ۲۴ ارز کاهش یافت. نرخ دلار و ۱۲ ارز دیگر نیز ثابت ماند.
 رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران خبر داد:

مساعدت به صادرکنندگان در جهت ایفای تعهدات ارزی

می متالز - رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، با صادرکنندگانی که به هر دلیل موفق به بازگشت ارز خود به چرخه اقتصادی کشور نشده‌اند، جلساتی برگزار می‌شود.
 

افزایش نرخ ارز، برخی صنایع را به آستانه مرگ نزدیک می‌کند

می متالز - یک کارشناس معدن در خصوص تاثیرات ناشی از افزایش نرخ ارز گفت: نباید اجازه داد نرخ ارز یکباره جهشی بالا برود بلکه باید متناسب با نرخ تورم آن را افزایش داد؛ چرا که این افزایش ناگهانی نرخ ارز منجر به افزایش هزینه ها برای صنایع و معادن شده و ادامه فعالیت آنها را متوقف کرده و حتی به آستانه مرگ نزدیک می‌کند.
 فتاح خبر داد:

اعلام آمادگی بنیاد مستضعفان برای حل مشکل مسکن محرومان

می متالز - رییس بنیاد مستضعفان گفت: بنیاد مستضعفان می تواند زمین، سیمان، میلگرد و کاشی رایگان برای ساخت مسکن در اختیار دولت قرار دهد تا بار دولت در تولید مسکن تا حدودی کاهش یابد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما