خبر
آهن و فولاد   مس   بورس کالا  
نگاهی به روند معاملات کاتد در بورس کالا نشان داد

عرضه کافی؛ مانع رقابت قیمتی مس

می متالز - برخلاف التهابات بازار شمش فولاد در رینگ معاملاتی بورس کالا ظرف روزهای گذشته، کاتد مس در این بازار بدون رقابت و با قیمت پایه معامله شد.

به گزارش می متالز، تفاوت معاملات در فولاد و مس درحالی که هر دو بازار از افزایش نرخ ارز تاثیر می‌پذیرند نمایانگر آن است که نسبت دادن هر افزایش بهای محصول به رشد نرخ دلار نادیده گرفتن سایر عوامل تاثیرگذار در بازار است. اگرچه از سویی رشد نرخ ارز به‌صورت مستقیم با افزایش قیمت‌های پایه به افزایش بهای کالاهای فلزی منجر می‌شود و از طرف دیگر این افزایش نرخ؛ ورود نقدینگی به بازارهای کالایی را درپی دارد اما نباید از تاثیر نسبت عرضه در مقایسه با تقاضا بر بازارها غفلت کرد. استمرار عرضه متناسب با تقاضا در رینگ معاملاتی کاتد مس باعث ایجاد ثبات در این بازار شده اما ضعف نسبی عرضه شمش فولاد در رینگ معاملاتی زمینه رقابت قابل ملاحظه برای این محصول میان خریداران و التهاب در این بازار را فراهم کرده است.

 

معامله بدون رقابت کاتد مس

درحالی که در روز یکشنبه ۱۵ تیر، نرخ دلار آزاد به کانال ۲۱ هزار تومان نیز وارد شد و همین موضوع انتظار افزایش بهای تمام کالاها از جمله محصولات عرضه شده در بورس کالا را فراهم کرده بود اما کاتد مس عرضه شده در رینگ معاملاتی بورس کالا بدون رقابت و با قیمت پایه معامله شد. شرکت ملی صنایع مس ایران ۴ هزار تن کاتد مس را در رینگ معاملاتی بورس کالا با قیمت پایه ۹۹ هزار و ۵۰۰ تومان به‌ازای هر کیلوگرم عرضه کرد؛ میزان تقاضای به ثبت رسیده برای این محصول ۳ هزار و ۸۰۰ تن بود و در نهایت نیز این محصول با قیمت پایه و بدون رقابت معامله شد.

البته نرخ پایه عرضه کاتد مس در روز یکشنبه نسبت به نرخ پایه در معاملات هفته قبل افزایش ۵ درصدی داشته است، این افزایش نرخ پایه از سویی به علت رشد بهای جهانی مس ظرف یک هفته اخیر و از سوی دیگر به علت افزایش نرخ دلار نیمایی قابل توجیه است.  وجود متقاضیان مشخص برای کاتد مس و عرضه مستمر این محصول از سوی تولیدکنندگان عامل کنترل این بازار با وجود افزایش نرخ دلار در هفته‌های گذشته بوده است. اتفاقی که در زمینه شمش فولاد صورت نگرفته و همزمانی کاهش عرضه این محصول در بورس کالا و رشد نرخ ارز باعث شدت گرفتن رقابت میان خریداران این محصول شده که در نهایت اوج‌گیری قیمت‌ها را درپی داشته است. افزایش بهای شمش فولاد به‌عنوان محصول میانی خود عاملی برای رشد قیمت محصولات پایانی به‌شمار می‌رود و از آنجا که خرید محصولات پایانی فولاد در رینگ معاملاتی بورس کالا برای تجار نیز آزاد است، صف خریداران زیاد شده که درنهایت به رقابت بیشتر و افزایش بهای محصولات منجر می‌شود.

درحالی رقابت برای کاتد مس در رینگ معاملاتی بورس کالای کشور محدود است که بهای جهانی این محصول در بورس فلزات لندن روند افزایشی دارد و قیمت کاتد مس، پس از ۶ ماه در روزهای ابتدایی ماه جولای مجددا به کانال ۶ هزار دلار به ازای هر تن وارد شده است. همچنین میزان تقاضا برای این محصول در این بازار افزایش پیدا کرده که همین موضوع کاهش موجودی انبارهای مس بورس فلزات لندن را درپی داشته است.

22

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 یک کارشناس بازار قیر و فرآورده های نفتی مطرح کرد:

شفافیت آمار و اطلاعات صنعت قیر به واسطه بورس کالا

می متالز - محسن ورزشکار با اشاره به اینکه بستر معاملاتی بورس کالا، نقش بسیار کلیدی در ایجاد آمار و اطلاعات لازم و شفاف صنعت قیر دارد، گفت: یکی از عوامل اثرگذار بر ایجاد امکان برنامه‌ریزی‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت در هر صنعت، دسترسی به آمار و اطلاعات پایه‌ای آن صنعت است به‌طوری که در صورت تولید و انتشار این داده‌ها، هم سیاستگذار و هم فعالان صنعت می‌توانند به نحو بهینه چشم‌اندازهای خود را طراحی کرده و برای رسیدن به آنها تلاش کنند.
 اموز انجام می شود:

عرضه ۳۵ هزار تن فرآورده های نفتی و پتروشیمی در بورس کالا

می متالز - تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران امروز شنبه ۲۵ مردادماه میزبان عرضه ۳۵ هزار و ۴۸۱ تن مواد پلیمری، مواد شیمیایی، قیر، وکیوم باتوم، لوب کات و روغن پایه است.
 گزارش هفتگی؛

ثبت معاملات ۵۰ هزار میلیارد ریالی در بورس کالا/ رشد حجم و ارزش معاملات

می متالز - در هفته منتهی به ۲۳ مرداد ماه، ۶۱۷ هزار و ۴۷۹ تن انواع کالا به ارزش بیش از ۵۰ هزار میلیارد ریال در بورس کالای ایران مورد دادوستد قرار گرفت که نسبت به هفته ماقبل به ترتیب رشد ۷ و ۴ درصدی را در حجم و ارزش معاملات تجربه کرد.
 یک کارشناس بازار قیر و فرآورده های نفتی مطرح کرد:

شفافیت آمار و اطلاعات صنعت قیر به واسطه بورس کالا

می متالز - یک کارشناس بازار قیر و فرآورده های نفتی با اشاره به اینکه بستر معاملاتی بورس کالا، نقش بسیار کلیدی در ایجاد آمار و اطلاعات لازم و شفاف صنعت قیر دارد، گفت: یکی از عوامل اثرگذار بر ایجاد امکان برنامه‌ریزی‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت در هر صنعت، دسترسی به آمار و اطلاعات پایه‌ای آن صنعت است به‌طوری که در صورت تولید و انتشار این داده‌ها، هم سیاستگذار و هم فعالان صنعت می‌توانند به نحو بهینه چشم‌اندازهای خود را طراحی کرده و برای رسیدن به آنها تلاش کنند.
 

عرضه ۳۵ هزار تن فرآورده های نفتی و پتروشیمی در بورس کالا

می متالز - تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران امروز شنبه ۲۵ مردادماه میزبان عرضه ۳۵ هزار و ۴۸۱ تن مواد پلیمری، مواد شیمیایی، قیر، وکیوم باتوم، لوب کات و روغن پایه است.
 

نگاهی به عملکرد فولاد خوزستان در بورس کالا

می متالز - "فخوز" ۲۲.۵۰۰ تن شمش بلوم را در بورس کالا عرضه کرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما