خبر
آهن و فولاد   بورس کالا  
مدیر بازرگانی "فنورد" تاکید کرد:

خروج فولاد از بورس‌کالا، اتفاق مثبتی است اگر...

می متالز - قطعا بدون مداخله دولت در بازارها، روند عرضه و تقاضا و قیمت‌گذاری، منطقی‌تر خواهد شد.

به گزارش می متالز، اگرچه بحث خروج فولاد از بورس کالا تکذیب شده بود؛ اما معاون مسکن وزارت راه و شهرسازی در گفت‌وگویی که با شبکه خبر داشته به صراحت اعلام کرده به منظور کاهش قیمت مسکن و حمایت از طرح مسکن حمایتی، رئیس جمهور طرح خروج فولاد از بورس کالا را بررسی کرده است.

در این طرح پیشنهاد شده فولاد از بورس کالا خارج شده و با ۲۰ درصد افزایش نسبت به قیمت سال ۹۸ عرضه گردد.

محسن خراسانی مدیر بازرگانی شرکت نورد و قطعات فولادی در این خصوص بیان کرد: موضوع خروج از بورس‌کالا، چند روز پیش مطرح شد و بعد هم تکذیب شد. خبری از صحت و سقم این خبر ندارم اما؛ در مجموع محصولات فولادی در بورس‌کالا بر اساس رقابت خریداران و فروشندگان در این بازار، قیمت گذاری معامله می شوند و خود بورس کالا هم بر روند معاملات و عرضه و تقاضای این بازار، نظارت می کند.

وی افزود: در صورت خروج فولاد از بورس کالا، حتما شرط و شروطی برای عرضه این محصول در بازار تعیین خواهد شد. فعلا نمی توان در مورد تاثیر خروج احتمالی محصولات فولادی از بورس کالا اظهار نظر کرد؛ چرا که معمولا در کشور ما اگر هم سیاست جدیدی اتخاذ شود، ابتدا دستورالعملی ابلاغ می شود و بعد با هیاهوی برخی اشخاص ذیربط و ذینفع، تبصره هایی اضافه خواهد شد و...

خراسانی تصریح کرد: "فنورد" محصولات خود را در بورس کالا عرضه می کند؛ ولی برای فروش محصول در این بازار، با رقیب (فولاد مبارکه) هم مواجه هستیم. به نظر می رسد خروج فولاد از بورس کالا و فروش محصولات در بازار آزاد، اتفاق بهتری باشد؛ اما نکته اینجاست که برای تامین مواد اولیه هم به بورس کالا وابسته ایم و باید دید چه تدبیری اتخاذ خواهد شد. قطعا بدون مداخله دولت در بازارها، روند عرضه و تقاضا و قیمت گذاری، منطقی تر خواهد شد و اگر قرار است رقابت به بازار آزاد منتقل شود، باید کل زنجیره از بورس کالا خارج شوند تا هم مواد اولیه از بازار آزاد خریداری شود و هم محصول نهایی در بازار آزاد عرضه گردد. در هر حال، هر سیاستی موافقان و مخالفان خاص خود را دارد و قبل از آنکه در این زمینه، دستورالعملی ابلاغ شود، نمی توان گفت ذینفعان این طرح، چه کسانی خواهند بود.

کد خبر: 120710
تاریخ: 1399/05/11 - 15:49
منبع: بورس نیوز

فولاد  بورس کالا  محسن خراسانی  فنورد 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 [گزارش تصویری]

هفدهمین نمایشگاه بین المللی متالورژی، فولاد، ریخته گری، ماشین آلات و صنایع وابسته در تبریز

می متالز - هفدهمین نمایشگاه بین المللی متالورژی، فولاد، ریخته گری، ماشین آلات و صنایع وابسته 12 الی 15 مردادماه در محل نمایشگاه های بین المللی تبریز برپاست.
 

آخرین خبرهای اقتصادی از فولاد

می متالز - سخنگوی‌ کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به بررسی وضعیت فولاد در جلسه این کمیسیون گفت که براساس گزارش ارائه شده در این جلسه در حوزه فولاد نه تنها وارداتی صورت نمی گیرد بلکه صادرکننده نیز هستیم.
 

بررسی تکنیکال ورق گرم فولاد

می متالز - روند کلی قیمت هر تن ورق گرم فولاد در بازار آمریکا، نزولی برآورد می‌شود. در چهار هفته گذشته قیمت ورق گرم فولاد با حدود ۳ درصد کاهش از محدوده ۴۸۱ دلار به محدوده ۴۶۷ دلار رسید. در چند هفته آتی قیمت ورق گرم فولاد اهداف قیمتی پایین‌تری مثل محدوده ۴۱۰ دلار را دنبال می‌کند که دو محدوده ممکن است مانع رسیدن به این هدف قیمتی شوند.
 

راه‌اندازی واحد فولادسازی شادگان در ۱۴۰۰

می متالز - شرکت صنعت فولاد شادگان به عنوان یکی از طرح‌های هشت‌گانه فولاد (البته بعدها این طرح‌ها به هفت طرح تقلیل یافت) در سال ۱۳۸۶ احداث شد. این واحد فولادی واقع در استان خوزستان، واحد احیای مستقیم به‌شمار می‌رود که آهن اسفنجی تولید می‌کند و از واحدهایی است که با فناوری پرد با ظرفیت۸۰۰ هزار تن در سال ۱۳۹۶ به صورت رسمی افتتاح و وارد مدار تولید شد.
 

آشنایی با واحد تعمیرات توزین مرکزی و کنترل بالانس شرکت فولاد خوزستان

می متالز - واحد توزین مرکزی و کنترل بالانس یکی از قسمت‌های مدیریت اتوماسیون و ابزار دقیق شرکت فولاد خوزستان است که وظیفه خطیر اندازه‌گیری وزن تمامی مواد ورودی و خروجی به شرکت را به وسیله دستگاه‌های توزین، بر عهده دارد.
 دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی خبر داد:

عرضه محصولات پتروشیمی براساس تعهد در بورس کالا

می متالز - دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی اعلام کرد که شرکت های پتروشیمی بر اساس تعهد خود اقدام به عرضه محصولات تولیدی در بورس کالا می کنند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما