خبر
مواد معدنی   سنگ های تزئینی  
بی توجهی به گنجینه ای از سنگ های تزئینی در ایران؛

مدیریت سنتی سهم ایران از صادرات سنگ های تزئینی را به قهقرا برده است/ سایه سنگین خام فروشی بر بازار سنگ

می متالز - ایران از لحاظ داشتن معادن سنگ‌های تزیینی یکی از کشور‌های صاحب نام است که متاسفانه مدیریت های سنتی سهم کشور ما در بازار صادرات جهانی این ظرفیت خدادادی را ناچیز کرده است.

به گزارش می متالز، شهرستان قروه هم از دیرباز به قطب سنگ کشور شناخته‌ می شد و هر زمان نام ظرفیت اقتصادی در این منطقه بر زبان جاری ‌شده یکی از محتمل‌ترین گزینه‌ها در کنار این عنوان، توانایی‌های شهرستان در زمینه سنگ‌های تزیینی و ساختمانی بوده است.

قطب سنگ کردستان را همه از آن قروه می دانند چرا که بیشترین معادن سنگ و به گفته کارشناسان با کیفیت ترین سنگ کشور در این منطقه وجود دارد.

اهمیت اقتصادی

سنگ ها با توجه به جنس ماندگاری که دارند حائز اهمیت بوده و سنگ های گرانقیمتی که در شهرستان قروه تعداد آنها کم نیست می تواند منبع درآمد مناسبی برای تغییر وضعیت این شهرستان باشد.

علاوه بر فروش عمده این سنگ ها، کار بر روی ریزه سنگ های به جا مانده از تراش عمده بدنه سنگی کوه می تواند بهترین منبع درآمد و حتی ایجاد اشتغال خرد باشد، کاری که می توانستیم انجام دهیم و ندادیم و به جای ما چینی ها آنرا یادآوری کردند.

تبدیل ریزه سنگ های به جا مانده از تراش کوه سنگ، و یا در جابه جای و انتقال می تواند با کمی هنرمندی و ظرافت تبدیل به کاری زیبا و ارزشمند شود و با نام صنایع دستی قروه هم به شهرت برسد.

صادرات مواد خام معدنی همواره موضوع یکی از منازعات پردامنه در اقتصاد کردستان بوده است؛ علی رغم اینکه در نگاه نخست هیچ کس استخراج و صدور مواد معدنی را که ثروت زیرزمینی و غیرقابل بازگشت کشور بحساب می آیند، تأیید نمی کند اما به نظر می رسد در برخی مواقع و با توجه به شرایط خاص اقتصادی، مدافعان این کار نیز از ادله خوبی برخوردارند.

سایه خام فروشی بر فعالیت‌ها سنگینی می کند

احمد مولایی یکی از فعالان این عرصه تصریح کرد: فعالیت‌های سنتی بر روی سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی در ایران، ما را از سودی قابل توجه محروم ساخته و تا زمانی که این رَویه و روند در حال استمراراست همچنان شاهد سهم ناچیز ایران از تجارت خیره کننده سنگ‌های قیمتی در جهان خواهیم بود.

وی افزود: به تعبیری باید اذعان کرد: در این بخش نیز سایه خام فروشی بر فعالیت‌ها سنگینی می‌کند در صورتی که با پیشرفت و توسعه و استفاده از فناوری‌های روز قادر به سود 20 برابری و در برخی موارد 300 تا 400 برابری فعالیت در این بخش خواهیم بود اما این توفیق در صورت تکیه بر فعالیت‌های سنتی مرسوم در ایران، هیچگاه محقق نخواهد شد.

مغفول ماندن جذب سرمایه گذار در استان

شفیعی از فعالان صنعت سنگ قروه نیز عنوان کرد: استان کردستان یکی از استان های برخوردار از لحاظ مواد معدنی با غنای بالا است که در صورتی که با جذب سرمایه گذار در صنعت سنگ موفق عمل کند در آینده ای نزدیک می تواند از لحاظ اقتصادی چهره کردستان را دگرگون سازد.

وی ادامه داد: در صورتی که  مسوولین استانی در جهت جذب سرمایه گذار در بخش صنعت سنگ تلاش نمایند می توان نوید این را داد که در آینده ای بسیار نزدیک چهره استان از لحاظ اشتغالزایی جدید و ارزش افزوده ناشی از این سرمایه گذاری تغییر کند.

وی افزود: مسوولین استانی باید تمام تلاش خود را  در کردستان به کار گیرند  تا مواد معدنی به صورت خام از این استان خارج نشود و در کنار این معادن واحدهای صنعتی و صنایع پائین دستی آن نیز ایجاد شود تا در کنار توسعه معدنی، شاهد توسعه صنعتی هم باشیم.

شفیعی اضافه کرد: معادن فعال و غنی، نیروی تحصیل کرده، هم جواری استان کردستان با کشور عراق، وجود بازارچه های مرزی در کردستان از مزایا و پتانسیل های این استان است که همه این عوامل باعث می شود تا این استان نسبت به نقاط دیگر برای سرمایه گذاری جذابیت بیشتری داشته باشد.

نبود دستگاه‌های تولید محصول نهایی و ضعف در صادرات

با این تفاسیر صنعت سنگ یکی از صنعت‌های کشور است که قابلیت‌ها و ظرفیت‌های زیادی دارد که می‌تواند باعث ایجاد شغل در نقاط مختلف کشور شود.

در این بین کمبود سرمایه در گردش، نبود دستگاه‌های تولید محصول نهایی و ضعف در صادرات این محصولات، از جمله مشکلاتی است که صنعت سنگ های تزیینی با آن مواجه است که با حل این مشکلات ضمن رونق اقتصاد کشور می توان در زمینه اقتصاد بدون نفت تلاش کرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان با بیان اینکه در سنگ‌های تزئینی دارای ظرفیت مناسبی هستیم، افزود: این سنگ‌ها از چینی و کریستال تا گرانیت و انواع مرمریت را شامل می‌شوند.دره‌وزمی با اذعان به وجود بهترین نوع مرمر خاورمیانه در کردستان، تصریح کرد: اما این مواد مرغوب، استخراج و به صورت خام به خارج صادر می‌شود و چینی و کریستال نیز به دلیل از رونق افتادن اکثرا تعطیل شده‌اند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

تقویت خام‌فروشی؛ عاقبت انتصاب سرقینی در وزارت صمت/ افزایش بلاتکلیفی وزارت صمت در دوران روحانی

می متالز - انتصاب سرقینی به عنوان سرپرست وزارت صمت در حالی انجام شد که با توجه به سوابق طولانی وی در بخش معدن، گزینه مناسبی برای مدیریت بخش صنعت، معدن و تجارت کشور نیست.
 

معدن، نیازمند قوانین شفاف

می متالز - باتوجه به کاهش ارزش ریال، افزایش نرخ دلار، تحریم‌ها و کاهش درآمدهای نفتی مسوولان باور دارند که بیش از هر چیز باید به توسعه بخش معدن توجه کرد، این در حالی است که معدنکاران با مشکلات عدیده‌ای از جمله قوانین متناقض، گران شدن ماشین‌آلات و تجهیزات معدنی، رشد عوارض و موانعی برای صادرات مواد خام معدنی روبه‌رو هستند.
 به همت کمیسیون معادن اتاق بازرگانی اصفهان و با مشارکت دفاتر تجاری خارج از کشور ایمیدرو انجام شد:

تسهیل توسعه صادرات سنگ های تزئینی/ استان اصفهان پایلوت طرح حمایت ایمیدرو از صنعت سنگ

می متالز - در جلسه مجازی کمیسیون معادن اتاق بازرگانی اصفهان با رئیس هیات عامل و مدیران ارشد دفاتر خارج از کشور ایمیدرو مقرر شد؛ پتانسیل ها و امکانات دفاتر خارجی ایمیدرو در اختیار کنسرسیوم صادراتی سنگ های تزئینی اصفهان قرار گیرد.
 در جلسه ویدئو کنفرانس بررسی و رفع موانع صادراتی سنگ های تزئینی عنوان شد:

غریب پور خبر داد: اصفهان پایلوت توسعه تولید و صادرات سنگ های تزئینی می شود/ ایمیدرو، روند صادرات سنگ های تزئینی را تسهیل می کند

می متالز - رییس هیات عامل ایمیدرو خبر داد: اصفهان پایگاه توسعه صنعت سنگ های تزئینی برای تولید و صادرات می شود.
 

حمایت کنندگان از صادرات سنگ آهن چه هدفی را دنبال می کنند؟

می متالز - امسال با کسری موجود در مواد اولیه آهن دار سال سختی در بالانس تولید و مصرف کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی در پیش است لذا صادرات مواد آهن دار جز با کاهش تولید فولاد در سال ۹۹ میسر نخواهد بود.
 

جبران کاهش درآمدهای نفتی با افزایش صادرات فلزات

می متالز - مجموعه‌های دولتی و خصوصی کشور باید فرصت‌ها و ظرفیت‌های تولید و صادرات سنگ‌آهن کشور را غنیمت شمرده و تدابیری برای بازگشت سرمایه و به تبع آن ارزآوری برای کشور بیاندیشند تا با افزایش صادرات فلزات، کاهش درآمدهای نفتی در زمان تحریم جبران شود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما