خبر
اقتصاد   مالیات  
معاون وزیر اقتصاد در پی الکترونیکی‌شدن استعلام مالیات خبر داد:

کاهش ۸۰ هزار نفری مراجعه به سازمان امور مالیاتی

می متالز - معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی از کاهش ۸۰ هزار نفری مراجعه فعالان اقتصادی به طور روزانه برای دریافت استعلام پرداختی‌ها به سازمان امور مالیاتی خبر داد.

به گزارش می متالز، «محمدعلی دهقان» روز سه شنبه در شانزدهمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با اشاره به اینکه مجموعه حاکمیت جدا از دنیای تکنولوژی امروز نیست، افزود: حاکمیت می تواند از فضای الکترونیکی و اینترنتی برای دستیابی به اسناد جهت صدور مجوزها بهره بگیرد.

وی در همین ارتباط گفت: به طور مثال امسال توانستیم با ایجاد فضای الکترونیکی استعلام مالیات برای دریافت مجوزها ۸۰۰ هزار مراجعه را در سازمان امور مالیاتی کشور کاهش دهیم که با بهره گیری از این تکنولوژی و حمایت و پشتیبانی اتاق بازرگانی تهران صدور مجوزها از ۷۲ روز به ۷۲ ساعت کاهش یافت و موجب شد تا سرمایه‌گذاری‌ها ۶۹ روز زودتر انجام شوند.

وی با اشاره به اینکه موضوع بهبود فضای کسب و کار در وزارت اقتصاد مورد توجه است، اظهار داشت: بنگاه‌های اقتصادی برای ادامه فعالیت‌های خود با عوامل بیرونی مواجه هستند، به عنوان مثال برای عواملی مانند تورم و تغییر قیمت ارز به صورت کلان، تصمیم گیری و سیاست گذاری می شود که خارج از کنترل آنها قرار دارد.

وی افزود: برخی عوامل بیرونی از سوی مدیران و افراد طراحی می شوند که از جمله آنها مواجهه بنگاه های اقتصادی با قوانین و مقرراتی است که هر روز براساس یک فکر جدید امکان تغییر آن وجود دارد که در این زمینه نیز حاکمیت تصمیم می گیرد و خارج از کنترل بنگاه محسوب می‌شود.

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه در حال حاضر در شرایط ویژه اقتصادی قرار داریم، تصریح کرد: در وضعیتی که تحقق بودجه با نوساناتی مواجه است نیاز به اعمال سیاست بیشترین تاثیرگذاری با کمترین منابع مالی دیده می شود و باید برای رسیدن به آن تلاش کنیم.

به گفته وی، این بهبود فضای کسب و کار جهت تسریع در روند فعالیت بنگاه‌های اقتصادی باید به تمام کشور توسعه پیدا کند زیرا از اقدامات بسیار موثر با هزینه کم محسوب می‌شود.

دهقان همچنین با بیان اینکه ذهنیت مدیران اقتصادی در برخی زمینه‌ها باید تغییر کند، خاطرنشان کرد: برای تبدیل دولت نگهبان به باغبان اتفاقاتی باید رقم بخورد نخست اینکه نظارت پیشینی تبدیل به نظارت پسینی شود به این معنا که در آغاز فعالیت و دریافت مجوز نیازی به تایید صلاحیت نباشد بلکه بعد از راه‌اندازی کسب و کار نظارت‌ها را بیشتر کنیم تا در طول مدت فعالیت اگر خطایی بر خلاف قوانین و مقررات رخ داد بنگاه اقتصادی در روند اصلاح قرار بگیرد یا تعطیل شود.

وی با بیان اینکه زمان انتظار برای دریافت مجوز نیز باید محدود شود زیرا در معطل نماندن فعالان اقتصادی برای کسب و کار به نفع کشور نیز هست، تاکید کرد: فعالان اقتصادی باید مطالبه‌گر باشند و برای تسهیل روند فعالیت و سرمایه‌گذاری درخواست ‌های خود را ارائه دهند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 نامه دبیر کل اتاق ایران پیرو پاسخ رئیس سازمان توسعه تجارت به ایرادات سامانه جامع تجارت

سامانه کارت بازرگانی محل آزمون و خطا نیست

می متالز - فرار به جلوی سازمان توسعه تجارت برای پوشش ضعف‌های سامانه جدید کارت بازرگانی موجب شد تا دبیر کل اتاق ایران طی نامه‌ای به ریاست این سازمان، ضمن بر شمردن ایرادات این سامانه، پیشنهادات اتاق ایران طی ماه‌های گذشته را بازگو کند.
 معاونین وزیر و سازمان بورس و نماینده مجلس مطرح کردند:

اقداماتی برای تقویت بورس: از منع رفتار هیجانی تا ابزارهایی برای نقدشوندگی

می متالز - معاونین وزیر اقتصاد و سازمان بورس و نماینده مجلس بر اقداماتی برای تقویت بورس مانند جلوگیری از رفتارهای هیجانی، کاهش محدودیت‌های بازارگردانی و سه ابزار کمکی نقدشوندگی تاکید کردند.
 معاون وزیر:

سهامداران نگران نباشند

می متالز - معاون وزیر اقتصاد و دارایی گفت: با ابزار اوراق تبعی و اوراق خزانه و بازارگردانی سهامداران نباید نگران نوسانات بازار سرمایه باشند.
 رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور خبر داد:

مهلت ارایه اظهارنامه مالیاتی صاحبان مشاغل تمدید نخواهد شد

می متالز - رییس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرد: شنبه یکم شهریورماه، آخرین مهلت ارایه اظهارنامه مالیاتی صاحبان مشاغل است و این مهلت به هیچ عنوان تمدید نخواهد شد.
 آغاز شصت و نهمین سال فعالیت بانک صادرات ایران

رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران: اقدامات بانک صادرات ایران در گشایش اعتبارات اسنادی داخلی، موجب امیدواری تولیدکنندگان شده است

می متالز - رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران، گفت: در شرایط اقتصادی امروز که بنگاه‌های اقتصادی به دلیل کمبود نقدینگی در تامین مواد اولیه در تنگنا هستند، اقدامات بانک صادرات ایران در گشایش اعتبارات اسنادی داخلی می‌تواند از فشار حاصل از این مشکل بکاهد و موجب امیدواری تولیدکنندگان شود.
 یک مقام مسوول خبر داد:

شناسایی و پیگیری قضایی سایت‌های جعلی پرداخت مالیات

می متالز - مدیرکل دفتر مرکزی حراست سازمان امور مالیاتی کشور، از شناسایی، تشکیل پرونده و پیگیری قضایی سایت‌های جعلی پرداخت مالیات خبر داد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما