خبر
اقتصاد   بازار مسکن  
نایب‌رئیس انجمن انبوه‌سازان:

ضرورت رفع موانع بخش خصوصی در تولید مسکن

می متالز - نائب‌رئیس انجمن انبوه‌سازان معتقد است که برای رفع مشکلات مسکن باید موانع سر راه بخش خصوصی رفع شود.

به گزارش می متالز، ایرج رهبر با بیان این مطلب گفت: قسمت عمده تولید مسکن در دست بخش خصوصی است و برای رفع مشکلات بخش مسکن، باید موانع تولید رفع شود.

وی با تاکید بر تغییر در سیاست‌های راهبردی بخش مسکن گفت: بخش مسکن باید برای بخش خصوصی جذاب شود.

افزایش قیمت مسکن نتیجه تولید کم در سال‌های اخیر

نائب‌رئیس انجمن انبوه‌سازان با بیان اینکه بیش از یکسال است که روند افزایشی مسکن غیر قابل کنترل شده است، گفت: فقط بخش مسکن نیست بلکه بخش‌های دیگر هم دچار افزایش قیمت شده است.

رهبر با بیان اینکه وضعیت امروز نتیجه ۵ سال گذشته است، گفت: افزایش امروز قیمت مسکن نتیجه تولید کم در چند سال گذشته است.

وی افزود: طرح‌های ارائه شده برای مسکن قابل قبول است و در این میان مجلس هم طرح‌های موثری برای مسکن دارد.

نائب‌رئیس انجمن انبوه‌سازان گفت: برنامه‌های طرح‌ریزی شده درباره مسکن در دو سال آینده اثرگذاری خود را نشان خواهد داد.

رهبر با بیان اینکه سیاست اجرایی در بخش مسکن باید عوض شود، گفت: موانع سر راه بخش خصوصی را باید برطرف کنیم تا مثل گذشته بخش مسکن برای بخش خصوصی جذاب باشد.

تاثیر بازارهای موازی در قیمت مسکن

یک کارشناس بازار مسکن گفت: بازار‌های موازی مسکن در قیمت مسکن موثر هستند.

مهدی روان شادنیا با اشاره به افزایش قیمت ارز و طلا در بازار آزاد گفت: تسهیلات در دنیا قسمت اعظم قیمت مسکن را شامل می‌شود، اما در سال‌های اخیر با توجه به افزایش قیمت مسکن ناچیز شده است.

وی افزود: متوسط متراژ ساختمان که پروانه گرفته در کل کشور ناچیز است که این نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری در بخش مسکن هنوز خرد و کوچک است.

این کارشناس بازار مسکن گفت: ظرفیت فنی و مهندسی کشور بالاست به شرطی که از این ظرفیت حمایت مالی شود.

بازار مسکن یک بازار ثانویه برای مردم است

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی هم گفت: بخش مسکن در منظر کلان یک بازار ثانوی برای مردم مورد توجه است.

محمدعلی دهقان دهنوی افزود: نمی‌توان انتظار داشت که قیمت ارز بالا باشد، اما مسکن رشد قیمت نداشته باشد.

وی افزود: از منظر خرد بخش مسکن تنوع زیادی دارد و طبقات بیشتری نیاز به مسکن دارند و همین در نظام تولید، تقاضا و … منعکس می‌شود.

مسکن موضوع کوتاه‌مدت نیست

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی هم گفت: مسکن موضوع کوتاه‌مدت نیست و نمی‌شود در یک سال در بازار مسکن تغییر ایجاد کرد.

محمود محمود زاده افزود: با درک شرایط اقتصادی برنامه‌هایی برای مسکن طرح کردیم و در آینده تغییراتی را شاهد خواهیم بود.

وی گفت: در حال حاضر طرح اقدام ملی مسکن ۴۰۰ هزار واحد است و ۷۰۰ هزار واحد هم با دستگاه‌های ذیصلاح قرارداد بسته شده است.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: ما چند اقدام کوتاه‌مدت در بازار اجاره انجام داده‌ایم و اقداماتی هم در تامین مسکن میان‌مدت و بلندمدت مثل اجاره‌دار حرفه‌ای که برای همیشه اجاره‌داری قانونمند می‌شود، انجام داده‌ایم.

محمود زاده گفت: ما امیدواریم با افزایش تولید، بخشی از مشکلات مسکن حل شود.

وی افزود: افزایش قیمت مسکن در دو سال گذشته به دلیل جذابیت بازار‌های دیگر بوده به همین دلیل ساخت‌وساز در این زمان کمتر شده است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 معاون وزارت صنعت، معدن و تجارت:

۵۰ هزار کیلومترمربع ذخایر معدنی در نیمه نخست سال اکتشاف شد

می متالز - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از اکتشاف ۵۰ هزار کیلومترمربع اکتشاف ذخایر معدنی (شناسایی، پی‌جویی، اکتشاف عمومی و تفصیلی) در نیمه نخست سال خبر داد و گفت: این رقم تا پایان سال به ۱۰۰ هزار کیلومترمربع خواهد رسید.
 

احتمال تسهیل‌گری در سیستم تهاتری تا هفته آینده/ ۸۰ درصد مشکلات با واردات در مقابل صادرات حل می‌شود

می متالز - رییس کمیسیون صادرات غیرنفتی اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد:‌ من فکر می‌کنم تسهیل‌گری در تهاتر و واردات در برابر صادرات تا هفته آینده انجام شود. این اقدامات شامل تسریع مراحل بروکراسی، ساده شدن بخشنامه‌ها و برگشتن اعتماد به بخش خصوصی است.
 سبقت بازدهی ماهانه «ملک» یا کند شدن بازارهای موازی؟

رفت و برگشت تورم مسکن/ دو رویداد متضاد در بازار مسکن مهر ماه

می متالز - تورم مسکن در تهران بعد از افت شدید ماهانه در شهریور، مجددا در مهرماه دورقمی شد. ماه آخر تابستان با کاهش انتظارات تورمی در دو سمت معاملات مسکن - ناشی از قرار گرفتن شاخص بورس در سراشیبی - سرعت رشد ماهانه قیمت مسکن نصف شد. اما با تغییر بازیگردان اصلی بازار ملک در اوایل مهر، جهت نوسان قیمت مسکن بار دیگر در مسیر رشد تند قرار گرفت. متوسط قیمت هر مترمربع آپارتمان در پایتخت به ۷/ ۲۶ میلیون تومان رسیده است. همچنین فاصله مسکن با سایر بازارها در نرخ بازدهی، در حال کم‌شدن است.
 

وضعیت ایران در نماگر الزام‌آور بودن اجرای قراردادها

می متالز - نمایندگان بخش خصوصی در نشست بیست‌و‌هفتم کمیسیون «حمایت قضایی و مبارزه با فساد» اتاق بازرگانی تهران که با حضور مدیران و کارشناسان مرکز مطالعات پایش و بهبود محیط کسب‌و‌کار وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد به بررسی جایگاه اقتصاد ایران در نماگر الزام‌آور بودن اجرای قراردادها پرداخته و بر ایجاد بسترهایی برای اطلاع‌رسانی دقیق‌تر و افزایش سطح آگاهی و دانش فعالان اقتصادی در ایران در مورد پرسش‌نامه‌های بانک جهانی برای ارائه اطلاعات صحیح به این نهاد بین‌المللی تاکید کردند.
 رئیس اتاق کرمان:

با فرافکنی در مساله بازگشت ارز، بخش خصوصی را مقصر جلوه می‌دهند

می متالز - رئیس اتاق کرمان با اشاره به اظهاراتی که درباره بازگشت ارز حاصل از صادرات می‌شود، می‌گوید: با فرافکنی این مساله، بخش خصوصی را مقصر جلوه می‌دهند؛ در حالی که در شرایط فعلی هیچ‌چیز جز شفافیت نمی‌تواند به بهبود فضای اقتصادی کشور کمک کند و ضروری است که هرکس مسوولیت حرف‌هایی که می‌زند را بپذیرد.
 آذری مطرح کرد

انتقال مالکیت راه کار رفع مشکل مسکن نیازمندان؛ تداوم رویکرد سرمایه‌ای عامل بروز تلاطم در بازار مسکن

می متالز - عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: در بسیاری از کشور برای رفع مشکل بخش مسکن، از راه کار انتقال مالکیت استفاده می کنند، یعنی آنکه دولت سامانه ای را برای شناسایی اقشار نیازمند طراحی کرده و سپس از طریق آن، مساکن اجاره ای را میان نیازمندان توزیع می کند، پس از گذشت مدتی، آن مساکن را از طریق انتقال مالکیت و با قیمت مناسب، به آن افراد واگذار می کند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما