خبر
اقتصاد   بانک ها   حمل و نقل  
در سی و چهارمین کارگروه توسعه صادرات مطرح شد:

تسهیل روند صادرات و بازگشت ارزهای صادراتی

می متالز - در سی و چهارمین نشست کارگروه توسعه صادرات، بر تسهیل روند صادرات و بازگشت ارزهای صادراتی بخش خصوصی تأکید شد.

به گزارش می متالز، در نشست کارگروه توسعه صادرات، بعضی از مسائل دستور کار نشست آینده شورای‌عالی صادرات از جمله پیشنهادهای بخش غیردولتی مبنی بر اصلاح بسته سیاستی ۲۵ تیرماه ۹۹ بانک مرکزی پیرامون بازگشت ارز صادرات به چرخه اقتصادی کشور و تعیین تکلیف واردات کانتینر یخچال‌دار برای کمک به ناوگان حمل زنجیره سرد محصولات کشاورزی فسادپذیر صادراتی بررسی شد.

در این نشست همچنین تاکید شد که جایگاه و نقش بخش خصوصی در صادرات غیرنفتی باید مورد دقت‌نظر و حمایت واقع شود و تمامی دستگاه‌های اجرایی به ویژه بانک مرکزی برای کمک به تسهیل صادرات و برگشت ارز صادراتی به چرخه اقتصادی کشور تدابیر لازم را به فوریت اجرا کنند، زیرا انتظار برای بازگشت ارز صادرات به چرخه اقتصادی کشور بدون رفع موانع و چالش‌های سر راه صادرات غیرنفتی بخش خصوصی و متنوع‌سازی رویه‌های مطمئن بازگشت ارز صادرات، سیاست قابل تضمینی نخواهد بود.

در نشست کارگروه توسعه صادرات، راهکارهایی برای اصلاح بسته سیاستی بانک مرکزی پیشنهاد شد و به تایید اعضای کارگروه توسعه صادرات رسید و مقرر شد به فوریت در دستور کار شورای‌عالی صادرات و بانک مرکزی قرار گیرد.

در ادامه، اعضای کارگروه با توجه به اهمیت و ضرورت تقویت ناوگان حمل سرد محصولات صادراتی بخش کشاورزی به‌منظور کاهش هزینه‌های حمل و رعایت استاندارد بین‌المللی حمل و نقل کالای صادراتی و حفظ کیفیت محصولات تا بازار هدف با واردات ۲۰ درصد نیاز ناوگان یخچالی کشور موافقت کردند و بر این اساس مقرر شد ساز و کار اجرایی آن به فوریت توسط کمیته ماده یک آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات تعیین و ابلاغ شود.

سی و چهارمین نشست کارگروه توسعه صادرات با حضور نمایندگان دستگاه‌های اجرایی و بخش غیردولتی عضو شورای‌عالی توسعه صادرات غیرنفتی کشور در محل سازمان توسعه تجارت ایران برگزار شد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 سخنگوی فراکسیون تشکل‌های اتاق بازرگانی ایران اعلام کرد:

آمادگی بخش خصوصی برای تشکیل دبیرخانه مشترک با وزارت صمت جهت بازبینی بخشنامه‌ها/ لزوم اعمال نظرات کارشناسی صاحبان کسب و کارها در روند تصمیم گیری ها

می متالز - رئیس کمیسیون توسعه پایدار اتاق بازرگانی ایران گفت: بخش خصوصی آمادگی لازم را برای تشکیل دبیرخانه مشترک دائمی با وزارت صنعت، معدن و تجارت دارد تا بتوانیم تمامی پیش نویس ها، آیین نامه ها و بخشنامه ها را مورد بازبینی قرار دهیم.
 علی‌اصغر جمعه‌ای:

به‌جای انداختن تقصیرها بر گردن بخش خصوصی، رویه‌های موجود اصلاح شود

می متالز - علی‌اصغر جمعه‌ای، رئیس اتاق سمنان می‌گوید: صدور کارت بازرگانی تابع قوانین و مقرراتی است که روند آن در کشور مشخص است و انتقادی به آن وارد شود، باید به‌جای مقصر جلوه دادن بخش خصوصی، رویه‌های موجود در صدور این کارت بازنگری شوند.
 دبیر فراکسیون تشکل های اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد:

رویکرد مثبت وزیر صمت می تواند به حذف و اصلاح قوانین زائد کسب و کار منجر شود/ ضرورت فعالسازی ظرفیت قوانین مترقی بخش اقتصادی کشور

می متالز - دبیر فراکسیون تشکل های اتاق بازرگانی ایران گفت: رویکرد مثبت آقای رزم حسینی، وزیر صنعت، معدن و تجارت برای برقراری ارتباط تنگاتنگ با تشکل های بخش خصوصی می تواند در حذف یا اصلاح بخش زیادی از مقررات و گلوگاه های مخل کسب و کار موثر واقع شود.
 نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران:

فعالسازی ظرفیت های همکاری بخش خصوصی و دولت، ضرورت امروز کشور است/ افزایش بهره وری و بهینه سازی مصرف انرژی از ملزومات اصلی افزایش تولید و توسعه صادرات است

می متالز - نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد: یکی از راه های عبور از شرایط موجود و محدودیت های ناشی از تحریم ها، همکاری مشترک دولت و بخش خصوصی در زمینه فعال سازی تمامی ظرفیت های موجود در بخش های مختلف تولیدی و تجاری کشور است.
 در نامه روسای سه اتاق ایران، تعاون و اصناف به روسای قوای سه‌گانه مطرح شد:

اتاق‎های سه‌گانه آماده ارائه نظرات مشورتی به ستاد ملی مقابله با کرونا هستند

می متالز - روسای اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، تعاون و اصناف برای حضور در جلسات ستاد ملی مقابله با کرونا و ارائه نظرات مشورتی، به روسای قوای سه‌گانه نامه نوشتند و تأکید کردند که خواستار تقویت رویکرد دولت برای ارائه انواع حمایت‌ها و تسهیلات، در حمایت از کسب وکارها و پیشگیری از بروز پدیده بیکاری هستند.
 مرکز رسانه قوه‌قضاییه:

ارقام جدید رفع تعهد شده ارز صادراتی اعلام می‌شود

می متالز - مرکز رسانه قوه‌قضاییه اعلام کرد: بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو ارز صادراتی با پیگیری قوه‌قضاییه تا نیمه مرداد ماه بازگشته و بزودی ارقام جدید رفع تعهد شده ارز صادراتی اعلام می‌شود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما