خبر
فلزات غیرآهنی   مواد معدنی   اقتصاد  

هشدار درباره انحصار و مافیای موجود در صنایع فلزی و معدنی

می متالز - عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه حضور مافیا موجب شده مواد اولیه موردنیاز صنایع پایین دستی فولاد و مس تامین نشود، گفت: در حوزه آهن برخی تولیدکنندگان، شمش را با هدف ارزآوری صادر کردند و این امر موجب افزایش چشم گیر قیمت شمش به دلیل کمبود عرضه شد.

به گزارش می متالز، الله وردی دهقانی با بیان اینکه معادن همچون سایر بخش‌ها از سوء مدیریت مسوولان در امان نمانده‌اند، اظهار داشت: در حال حاضر کشور با پدیده‌ای به نام دلالی و خام فروشی در صنایع معدنی و فلزی روبه رو است؛ به طور مثال زنجیره مس و فولاد به دلیل گرانی ارز و سیاست‌های نادرست به کار گرفته شده با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کند، برخی برای کسب سود بیشتر، بدون توجه به نیازِ حلقه‌های بعدی زنجیره تولید، محصولات خود را، صادر می‌کنند.

 

کمبود عرضه، شمش آهن را گران کرد

نماینده مردم ورزقان در مجلس شورای اسلامی افزود: در حوزه آهن برخی تولیدکنندگان شمش را با هدف ارزآوری صادر کردند و این امر موجب افزایش چشم گیر قیمت شمش به دلیل کمبود عرضه شد، حتی در برخی مراحل شمش در ایران از خارج کشور نیز گرانتر شد.

 

نوسانات ارزی تولیدکنندگان را به صادرات مواد معدنی و فلزی ترغیب کرد

وی نوسانات ارزی را دلیل تمایل تولیدکنندگان به صادرات مواد معدنی دانست و اضافه کرد: هرچند قیمت جهانی شمش آهن افزایش نیافته اما کاهش ارزش پول ملی و رشد نرخ دلار موجب تشویق افراد به صادرات شده است در نتیجه برخی تولیدکنندگان به جای عرضه محصولات معدنی و فلزی در بورس درصدد صادرات هستند.

 

انحصار و مافیای موجود در صنایع فلزی و معدنی

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با اشاره به انحصار و مافیای موجود در صنایع فلزی و معدنی، ادامه داد: حضور مافیا موجب شده مواد اولیه موردنیاز صنایع پایین دستی فولاد، مس و... تامین نشده و مشکلات به تولید نهایی کالا برسد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه در صنایع فلزی محصولاتی مانند کاتد، کنستانتره، شمش، سنگ آهن، کنداله و.... برای زنجیره‌های بعدی مواد اولیه محسوب می‌شود، تصریح کرد: باید با هدف خلق ثروت، ارزش افزوده و اشتغالزایی مواد موردنیاز حلقه آخر صنایع فلزی و معدنی را تامین کرده و از صادرات آن‌ها به صورت خام جلوگیری کنیم.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان مطرح کرد

راه‌اندازی سرای نوآوری صنایع فلزی و معدنی واحد زنجان تا پایان سال 99

می متالز - فیروزفر گفت: با توجه به پتانسیل‌های منطقه‌ای صنایع فلزی ازقبیل مس، فولاد، سرب و روی و وجود مرجعیت صنایع سرب و روی کشور در استان زنجان، دانشگاه آزاد اسلامی زنجان طرح سرای نوآوری صنایع فلزی و معدنی را بعد از بررسی‌های کارشناسی به سازمان مرکزی دانشگاه و معاونت علمی ریاست‌جمهوری ارسال کرده است.
 عضوکمیسیون صنایع و معادن مجلس خواستار شد؛

اولویت وزارت صمت در فولاد داخلی سازی و شکوفایی مواد اولیه و واسطه ای باشد

می متالز - عضوکمیسیون صنایع و معادن مجلس: در حال حاضر کنترل بازار فولاد باید جز اولویت های اولیه وزارت صمت باشد و این وزاتخانه باید در جهت داخلی سازی و شکوفایی حداکثری مواد اولیه و واسطه ای حرکت کند به گونه ای که ما در مجلس اجازه نخواهیم داد هیچ ماده اولیه و واسطه ای از کشور خارج شود.
 مروری بر مهم ترین رویدادهای تالار نقره ای؛

یک هفته با بورس کالا

می متالز - طی هفته گذشته رویدادها و اظهارنظرهای مختلفی پیرامون بورس کالای ایران صورت گرفت که مهم ترین آن ها به تاکید مجلس به عرضه کل فولاد در بورس کالا و پذیرش ٧ باب واحد تجاری برای عرضه در این بورس اختصاص داشت.
 عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تشریح کرد:

لزوم عرضه کامل زنجیره فولاد در بورس کالا

می متالز - الله وردی دهقانی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در خصوص اوضاع بازار فولاد گفت: بررسی ها نشان می دهد که در صورت عرضه کامل تولید فولاد کشور در بورس کالا از التهاب و دونرخی شدن بازار جلوگیری می شود و از این رو طرحی در مجلس به زودی آماده می شود که زنجیره فولاد باید تمام و کمال در بورس کالا عرضه شود.
 عضو کمیسیون صنایع مجلس:

زنجیره تولید فولاد باید در بورس کالا عرضه شود

می متالز - عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره وضع بازار فولاد گفت: در صورت عرضه کامل تولید فولاد کشور در بورس کالا از التهاب و دونرخی شدن بازار جلوگیری خواهد شد و از این رو طرحی در مجلس به زودی آماده می‌شود که بر اساس آن، زنجیره فولاد باید به طور کامل در بورس کالا عرضه شود.
 عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس:

زنجیره فولاد تمام و کمال راهی بورس کالا می شود

می متالز - الله وردی دهقانی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در خصوص اوضاع بازار فولاد گفت: بررسی ها نشان می دهد که در صورت عرضه کامل تولید فولاد کشور در بورس کالا از التهاب و دونرخی شدن بازار جلوگیری می شود و از این رو طرحی در مجلس به زودی آماده می شود که زنجیره فولاد باید تمام و کمال در بورس کالا عرضه شود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما