خبر
بانک ها   شهرسازی  
دبیر کانون سراسری انبوه سازان:

شرایط ساخت و ساز مسکن سخت است/ الزام سایر بانک ها به پرداخت تسهیلات

می متالز - دبیر کانون سراسری انبوه سازان با اشاره به اینکه شرایط ساخت و ساز این روزها سخت و دشوار شده و بانک مرکزی باید از ابزارهای خود برای الزام سایر بانک ها به پرداخت تسهیلات مسکن بهره بگیرد گفت: در حال حاضر تنها بانک مسکن است که در بخش مسکن و ساخت و ساز تسهیلات پرداخت می کند.

به گزارش می متالز، افزایش سقف تسهیلات ساخت مسکن تا سقف ۲۵۰ میلیون تومان در سال جاری باعث شد تا سازندگان مسکن اقبال بیشتری برای دریافت این تسهیلات از خود نشان دهند. پرداخت تسهیلات ساخت مسکن و افزایش سقف آن از سوی بانک مسکن که یک بانک دولتی محسوب می شود نشان می دهد که پرداخت تسهیلات چه در بخش خرید مسکن با نرخ تک رقمی 6 تا 8 درصد و چه در بخش تولید مسکن از سوی بانک مسکن با نرخ 18 درصد برای این بانک سر به سر می‌شود، چرا که این بانک‌ دولتی است و به دنبال سودآوری نیست.
مطابق با سیاست های اعتباری امسال، بانک مسکن سقف تسهیلات پرداختی به انبوه سازان را که از فناوری‌های نوین استفاده کنند در شهر تهران به ۲۵۰ میلیون تومان افزایش داد. این تسهیلات در مراکز استانها و شهرهای بیش از ۲۰۰ هزار نفر به ۲۲۰ میلیون تومان و در سایر شهرها به ۱۸۰ میلیون تومان افزایش یافت.
افت ساخت و ساز در چند سال گذشته باعث شده تا میزان ساخت و ساز در کشور کمتر از میزان تقاضا باشد. طبق آمارهای اعلام شده در حالیکه بر اساس طرح جامع مسکن باید سالانه ۹۰۰ هزار مسکن تولید شود اما در خوشبینانه ترین حالت میزان تولید مسکن در سال به ۳۰۰ هزار واحد مسکونی می رسد.
حال با توجه به افزایش سقف تسهیلات مسکن در سال جاری که حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد میزان هزینه های تولید را می تواند پوشش دهد می توان امیدوار بود که میزان تولید مسکن افزایش یابد.

بانک مسکن در پرداخت تسهیلات ساخت مسکن تنها است

اما فرشید پورحاجت دبیر کانون سراسری انبوه سازان، با اشاره به اینکه در حال حاضر بانک مسکن در پرداخت تسهیلات ساخت مسکن تنها است گفت: بانک مرکزی می تواند با استفاده از ابزارهای خود سایر بانک ها را ملزم به پرداخت تسهیلات مسکن به خصوص در بخش تولید کند.
وی با تاکید بر اینکه با هر نرخ سود بانکی که خود جای نقد دارد به هر حال این روزها بانک مسکن به وظایف خود در اعطای تسهیلات مسکن عمل می کند تاکید کرد: شرایط بخش تولید مسکن این روزها دشوار شده است و به هر حال تامین منابع از سوی بانک ها نیز سخت شده است. اما به هر حال باید سیستم بانکی پاسخگوی تولید مسکن و بخش مسکن باشد.

سیستم بانکی می تواند کمک حال بخش مسکن باشد

دبیر کانون سراسری انبوه سازان در پاسخ به این پرسش که آیا وضعیت تولید مسکن در شش ماه نخست امسال بهتر شده است یا خیر؟ گفت: وضعیت تولید مسکن بهتر نشده است و متاسفانه ایجاد گلوگاه های تولید مسکن و بالا رفتن ریسک سرمایه گذاری موجب کمبود تولید مسکن شده است و حتی نرخ سرمایه گذاری در بخش مسکن منفی شده است.
پورحاجت افزود: سیستم بانکی می تواند کمک حال بخش مسکن باشد، چرا که اگر تولید مسکن رونق بگیرد در کنار این تولید می توان فرصت های شغلی خوبی ایجاد کرد.
وی ادامه داد: ریسک پرداخت تسهیلات در حوزه تولید مسکن پایین است اما نکته ای که حائز اهمیت است این است که نرخ کنونی تسهیلات مسکن نسبت به سایر بخش ها مناسب است.
وی با اشاره به اینکه به هر میزان بتوانیم هزینه تولید مسکن را کاهش دهیم آن کالا در بازار مسکن به راحتی در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت و خرید و فروش آن نیز آسان خواهدشد، افزود: اصلاح قانون پیش فروش مسکن می تواند سازنده ها را به تولید مسکن و پیش فروش آن ترغیب کند. امید است امسال مجلس یازدهم به اصلاح پیش فروش مسکن ورود کند تا نقایص آن برطرف شود.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

۷۴ میلیون دلار عرضه در بازار متشکل انجام شد

می متالز - بانک مرکزی در چهارمین روز اجرای سیاست جدید ارزی، حدود ۷۴ میلیون دلار ارز به‌صورت اسکناس در «بازار متشکل معاملات ارزی» در نرخ‌های حاشیه بازار عرضه کرد.
 

سقف کارت‌به‌کارت کماکان ۶ میلیون تومان است

می متالز - روابط عمومی بانک مرکزی ضمن تکذیب خبر جعلی منتشره در شبکه‌های اجتماعی مبنی‌بر افزایش سقف کارت‌به‌کارت تا ۱۰ میلیون تومان، به آگاهی می‌رساند سقف مبلغ کارت‌به‌کارت کماکان ۶ میلیون تومان است.
 

تمهیدات ویژه بانکی برای نابینایان

می متالز - بانک مرکزی در راستای تحقق مسوولیت اجتماعی شبکه بانکی و ‌به مناسبت روز جهانی نابینایان و اهمیت بهره‌مندی هموطنان نابینا از خدمات بانکی و بانکداری الکترونیک، طی بخشنامه‌ای از شبکه بانکی خواست تمهیدات ویژه‌ای برای این گروه از افراد در نظر گرفته شود.
 مقایسه تزریق طی ۱۵ سال نشان می‌دهد

سهم سکانداران پولی در ارزپاشی

می متالز - بررسی‌ها نشان می‌دهد بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز از سال ۸۲ تا ۹۷ حدود ۲۸۲ میلیارد دلار ارز مداخله‌ای به بازار تزریق کرده است. به گزارش «ایبنا»، طی سال‌های ۹۷ تا ۹۹ بانک مرکزی حدود یک میلیارد دلار از بازار جذب کرده است. برای مقایسه بهتر، میانگین ارز تزریقی در بازار در هر سال محاسبه شده است.
 

قیمت دلار و یورو کاهش یافت / دومین نرخ ارز صرافی ملی 99/7/28

می متالز - نرخ ارز در صرافی‌ ملی امروز دوشنبه برای دومین بار اعلام شد و بر این اساس قیمت دلار و یورو نسبت به ابتدای روز کاهش یافت و بهای دلار با افت ۱۵۰تومانی به رقم ۳۱ هزار و ۷۰۰ تومان رسید.
 

پیش فروش خودروسازان با قیمت‌های قبلی به اتمام رسید/ به‌روزرسانی قیمت‌ها در فروش بعدی

می متالز - یک مقام مسوول در وزارت صمت از اتمام فروش فوق‌العاده خودروسازان با قیمت‌های قبلی خبر داد و گفت: طبق مصوبه شورای رقابت باید تمام فروش‌های خودروسازان از مهر ماه با قیمت‌های جدید انجام می‌شد که به دلیل تاخیر بانک‌مرکزی این کار انجام نشد ولی در فروش‌های بعدی به طور حتم قیمت‌ها به روزرسانی خواهد شد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما