خبر
آهن و فولاد  
عضو هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد مطرح کرد:

وزارت صمت فولادسازان را دور زد/ تعامل نمی‌کردیم، مجوز صادرات نمی دادند

می متالز - سید رضا شهرستانی، عضو هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، اظهار داشت: وزارت صمت در موضوع قیمت‌گذاری فولاد، تولیدکنندگان فولاد را دور زد. وی گفت: اگر ما در انجمن فولاد در بحث قیمت‌گذاری با وزارت صمت تعامل نمی‌کردیم، مجوزهای صادرات فولاد را صادر نمی‌کردند و جلوی صادرات را می‌گرفتند. علی‌رغم این تعامل، وزارت صمت با تغییر قیمت پایه و سقف رقابت در بورس کالا، فولادسازان را دور زد.

به گزارش می متالز، سید رضا شهرستانی، عضو هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، در گفت‌وگوی ویدئویی اظهار داشت: وزارت صمت در موضوع قیمت‌گذاری فولاد، تولیدکنندگان فولاد را دور زد. وی گفت: اگر ما در انجمن فولاد در بحث قیمت‌گذاری با وزارت صمت تعامل نمی‌کردیم، مجوزهای صادرات فولاد را صادر نمی‌کردند و جلوی صادرات را می‌گرفتند. علی‌رغم این تعامل، وزارت صمت با تغییر قیمت پایه و سقف رقابت در بورس کالا، فولادسازان را دور زد.

شهرستانی عنوان کرد: قرار بود با مکانیزم جدید، قیمت‌ محصولات فولادی در بورس کالا طی سه هفته به محدوده طبیعی خود برسد اما وزارت صمت با تغییر قیمت پایه و سقف رقابت در بورس کالا این مکانیزم را بر هم زد و تولیدکنندگان فولاد را دور زد. با تصمیمات جدید وزارت صمت، حاشیه سود خریداران محصولات  فولادی به ۸۰ درصد می‌رسد و دلالان در بورس کالا ورق فولادی را ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان می‌خرند و به قیمت ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان در بازار آزاد به فروش می‌رسانند.

شهرستانی افزود: سپردن مسوولیت‌های بزرگ به افراد کوچک باعث فروپاشی سیستم‌ها می‌شود.

عضو هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران نتیجه قیمت‌گذاری دستوری را توزیع گسترده رانت ارزیابی کرد.

 

امضای طلایی صادرات، ابزار فشار بر فولادسازان

سیدرضا شهرستانی به فشار بر فولادسازان از طریق ارائه‌ مجوزهای صادرات فولاد نیز اشاره کرد و گفت: اگر با وزارت صمت تعامل نمی‌کردیم، جلوی صادرات فولاد می‌گرفتند. گفتنی است صادرات فولاد، نیازمند اخذ مجوز محموله به محموله از معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت است.

قابل ذکر است که روز گذشته بخشی از پیش نویس دستورالعمل جدید تنظیم بازار فولاد در فضای مجازی منتشر شد که موج گسترده‌ای از انتقادات فعالان اقتصادی و برخی از مسئولین از جمله رئیس سازمان بورس را به دنبال داشته است. گفته می شود چنانچه این دستورالعمل اجرایی شود، بیش از ۲ میلیارد دلار رانت توزیع خواهد شد.

برای مشاهده کلیپ اینجا کلیک کنید

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 خودتحریمی بلای جان صادرات فولاد شده است؛

رکوردشکنی هم‌زمان تولید و واردات فولاد ایران

می متالز - تحول صنعت فولاد کشور در سال‌های اخیر بر کسی پوشیده نیست. این صنعت در سال‌های اخیر موفق شده ظرفیت تولید خود را به فراتر از ۲۵ میلیون تن در فولاد خام و همچنین بیش از ۱۸ میلیون تن در محصولات فولادی برساند.
 

پیامد «مچینگ» افزایش قیمت فولاد در بازار است

می متالز - کارشناس بازار سرمایه گفت: با بیرون کشیدن بخش زیادی از محصولات فولادی از تالار بورس و عرضه آن‌ها در مچینگ، میزان عرضه در بورس کم شده و این کمبود باعث افزایش قیمت این محصول مهم شده است.
 وزیر صمت:

برنامه ما حذف دلال‌هاست

می متالز - وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ما دنبال کاهش بروکراسی نحس اداری، مبارزه با فساد، شفاف سازی و تقویت تولید و حذف دلال‌ها هستیم.
 

بازار میلگرد ترکیه رو به رشد

می متالز - رشد قیمت قراضه و رونق تقاضای محصولات فولادی، فولادسازان ترکیه را تشویق کرد قیمت میلگرد خود را بالاتر ببرند در حالی که با توجه به حمایت بانک مرکزی ترکیه ارزش لیر ترکیه دو هفته اخیر نسبت به دلار صعودی بوده است.
 نتیجه جلسه رسته نورد انجمن فولاد در گفت و گو با احرامیان:

مخالفت نوردکاران با دور زدن تولیدکنندگان فولاد از طریق شیوه‌نامه‌های دستوری/ نرخ‌های CIS نباید مبنای معاملات فولاد باشد/ حضور ۷۰ درصدی نوردکاران در انجمن فولاد/ جمع‌بندی نظرات رسته نورد به دولت ارائه می‌شود

می متالز - بهادر احرامیان نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در مورد نتیجه جلسه رسته نورد این انجمن اظهار داشت: در این جلسه که 36 شرکت تولیدکننده مقاطع طویل فولادی با بیش از 16 میلیون تن ظرفیت تولید محصولات نوردی کشور حضور داشتند، همه متفق‌القول بودند که هر شیوه‌نامه‌ یا دستورالعمل یا طرحی از طرف دولت یا مجلس که به قصد کنترل دستوری بازار فولاد تدوین شود و مسائل تولیدکنندگان فولاد کشور چه در ذوب و چه نورد و سایر حلقه ها که همگی متعلق به بخش خصوصی هستند را نادیده بگیرد، مصداق به بیراهه رفتن است و لذا شرکت‌های حاضر در جلسه که نماینده بیش از 70 درصد ظرفیت نورد کشور بودند، با این رویه مخالفت کردند.
 وزیر صمت در تیتر امشب شبکه خبر:

ایجاد تجارت مدرن و وزارت صمت شیشه ای و شفاف با سامانه جامع تجارت/ سیاست وزارت صمت فراوانی کالا است

می متالز - وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن معرفی فراوانی کالا به عنوان سیاست اخیر وزارتخانه متبوعش، از ایجاد تجارت مدرن و وزارت صمت شیشه ای و شفاف با عملیاتی شدن سامانه جامع تجارت، خبر داد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما