خبر
بانک ها  

انجام عملیات «ریپو» برای اولین بار در ایران

می متالز - بانک مرکزی از انجام اولین عملیات ریپو (قرارداد توافق بازخرید) در بازار بین بانکی و با ساز و کار بازار خبرداد.

به گزارش می متالز، بانک مرکزی اعلام کرد هم‌راستا با مصوبات ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در زمینه توسعه «عملیات بازار باز» و تأکید ريیس جمهوری مبنی بر هدایت نرخ سود بازار بین بانکی با سازوکار بازار، برای اولين بار بانک مرکزی روز دوشنبه ۲۸ مهرماه ۱۳۹۹ با هدف تأمین نقدینگی بسيار کوتاه‌‌مدت (اضطراری) بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی، در قالب قرارداد توافق بازخرید (ريپو) با درخواست اعتبارگیری یک بانک متقاضی موافقت کرد.

ميزان اين اعتبارگیری ۸.۹ هزار میلیارد ریال بود که در نرخ سود سقف دالان (۲۲ درصد) صورت گرفت. معاملات مربوط به نقل و انتقال اوراق توسط کارگزاری بانک‌مرکزی انجام و تسویه ریالی آن نیز صورت پذیرفت.

يادآور می‌شود مطابق دستورالعمل و شيوه‌نامه اجرایی «انجام عملیات بازار باز و اعطای اعتبار در قبال اخذ وثیقه» بانک‌ها مشروط به تودیع وثیقه می‌توانند از اعتبارات کوتاه‌‌مدت بانک مرکزی استفاده کنند.

اعتبارگیری از بانک مرکزی در نرخ سود سقف و بر اساس قراردادهای وثیقه‌گیری یا توافق بازخرید انجام می‌شود. با توجه به ماهیت زمان‌بر وثیقه‌سپاری، بانک‌ها می‌توانند از قرارداد توافق بازخرید بر پایه خرید و فروش اوراق بدهی دولتی که انعطاف‌پذیری بیشتری دارد استفاده کنند. به دليل محدودیت زمانی فعالیت بازار سرمایه برای نقل و انتقال مالکیت اوراق، به بانک‌های متقاضی استفاده از این خدمات توصيه می‌شود در ارسال درخواست به اين محدوديت‌ها نیز توجه داشته باشند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

کاهش ۹ درصدی اقتصاد مکزیک

می متالز - بانک مرکزی مکزیک اعلام کرد با ریکاوری کُند اقتصاد جهانی از پاندمی کرونا، اقتصاد این کشور ۹/ ۸ درصد در سال جاری میلادی آب خواهد رفت.
 رئیس جمهور در ستاد ملی مبارزه با کرونا:

بانک مرکزی ارز مورد نیاز برای تامین واکسن کرونا را تامین کند

می متالز - بانک مرکزی ارز مورد نیاز برای تامین واکسن کرونا را تامین کند
 براساس اعلام بانک مرکزی؛

نرخ رسمی ۱۵ ارز کاهش یافت

می متالز - بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۱۵ ارز کاهش و ۲۰ ارز افزایش یافت. نرخ ۱۲ ارز نیز ثابت ماند.
 براساس اعلام بانک مرکزی؛

نرخ رسمی ۱۵ ارز کاهش یافت

می متالز - بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۱۵ ارز کاهش و ۲۰ ارز افزایش یافت. نرخ ۱۲ ارز نیز ثابت ماند.
 معاون امور صنایع وزارت صمت:

روند ترخیص و تامین مواد اولیه با مصوبه ستاد اقتصادی دولت تسهیل می‌شود

می متالز - معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت تداوم روند تولید در کشور را از امور با اهمیت کشور دانست و تاکید کرد: برای تامین مواد اولیه مورد نیاز واحدهای صنعتی کشور، ثبت سفارش به روش‌های مختلف انجام می‌شود.
 سازمان خصوصی سازی اعلام کرد:

تعیین سود باقی‌مانده سهام عدالت بر اساس تصمیم شورای عالی بورس

می متالز - سازمان خصوصی‌سازی به تشریح آخرین وضعیت سهام عدالت پرداخت و اعلام کرد: پس از انجام تکالیف سازمان خصوصی‌سازی، مانند وصول کامل سود عملکرد مالی سال‌های گذشته و افزایش سرمایه برخی از شرکت‌ها، به طریقی که شورای عالی بورس تعیین کند، درباره الباقی سود مذکور تعیین تکلیف می‌شود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما