خبر
اقتصاد   حمل و نقل  
وزیر راه و شهرسازی:

دستیابی به بازار پایدار نیازمند اعتماد سازی در بازارهای هدف است

می متالز - وزیر راه و شهرسازی گفت: داشتن قدرت تجارت و دستیابی به بازار پایدار نیازمند تولید با کیفیت و عرضه مستمر آن و برند سازی و اعتماد سازی در بازارهای هدف ، جامعه مصرف و جامعه تولیدکننده است.

به گزارش می متالز،‌ محمد اسلامی روز سه شنبه در همایش بین المللی "اتحادیه اوراسیا و نقش ژئوپلتیک مناطق آزاد در توسعه روابط منطقه ای" در منطقه آزاد انزلی اظهار داشت: عضویت در اتحادیه ای با موقعیت ژئو استراتژیک بسیار مهم بازار مصرف ۱۸۰ میلیونی و غنی از منابع طبیعی علاوه بر مزایایی نظیر استفاده از تعرفه های ترجیحی ، کاهش استفاده از دلار و افزایش سهم ارز ملی در پرداختهای تجاری ، تنوع بخشی به صادرات کشورمان و استفاده از ظرفیتهای اتحادیه بعنوان درگاهی برای تامین نیازهای اساسی در شرایط تحریم های ظالمانه، امکان سرمایه گذاری های مشترک در بخش های مختلف تولیدی و ایجاد بازار مشترک را فراهم می آورد.

وی خاطرنشان کرد: پیوستن ایران به اتحادیه اوراسیا علاوه بر دستاوردهای  اقتصادی ، سیاسی ، تضمینی برای استقرار صلح و امنیت در منطقه قلمداد می شود.

اسلامی تصریح کرد: در صورت عدم رفع نواقصی نظیر فقدان ساختار واحد در حوزه مدیریت تجارت خارجی در کشورمان ، تولیدات با کیفیت و رقابتی ، سیستم توزیع نامناسب بازار و عدم استقرار بازار به صورت حرفه ای و یا بحران شرکتهای بزرگ شاهد عدم تعادل در صادرات و واردات همسنگ در منطقه خواهیم بود.

وزیر راه تاکید کرد:ضرورت دارد با استفاده از فرصت موافقتنامه تجارت آزاد برنامه های مطلوبی پایه ریزی شود و در راستای ایجاد قدرت تجارت و لجستیک برنامه ریزی های منسجمی را به انجام برسانیم .

وی افزود: باید با برخورداری از قدرت لجستیک بتوانیم همواره با استفاده از ظرفیت‌های حمل و نقل ترکیبی در تداوم رساندن کالاها به بازارهای مقصد هم به صورت هدفمند در تدارکات صادراتی و هم در بحث ترانزیت با فرصتهای بیشمار موجود در کشور را در دستور کار قرار دهیم.

اسلامی گفت: با ایجاد برندهای تجاری معتبر و قدرت لجستیک می توانیم  سهم خودمان را در منطقه به ویژه با استفاده از مزیت  های مناطق آزاد روز افزون افزایش دهیم .

اسلامی تصریح کرد: منطقه آزاد انزلی با مزیت هایی چون قرار داشتن در کنار دریای خزر و بخشی از کریدور ترانزیتی شمال-جنوب ، با توجه به تعاملات فی مابین بنادر دریای خزر و از همه مهمتر الحاق راه آهن جمهوری اسلامی ایران در اتحادیه راه‌آهن کشورهایcis  و همچنین تعاملات پنج جانبه راه‌آهن ها با همدیگر و مبادلات بندری این فرصت را به وجود آورده که ما بتوانیم حجم  ترانزیتی  در منطقه خزر و ارزش ترانزیتی کشور را از ۱۰ میلیون تن سریعا به  حداقل ۵۰ میلیون تن ترانزیت در این منطقه افزایش بدهیم .

وی با اشاره به الزامات وزارت راه در این زمینه افزود: برای این هدف گذاری اقداماتی از قبیل توسعه زیرساختها به خصوص در بحث ریلی   مورد تاکید مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهور در حال انجام داریم .

اسلامی تصریح کرد: در پیشبرد برنامه اتصال چابهار به شبکه‌های ریلی ، پیشبرد اتصال راه‌آهن قزوین- رشت –بنادر انزلی- آستارا  جزو اولویت یکم بوده و در برنامه زمان بندی اجرا خواهد شد.

وزیر راه اظهار داشت:اتصال راه آهن جمهوری اسلامی ایران به کشور افغانستان که انشاءالله در ماه آینده با حضور روسای جمهور دو کشور بهره برداری خواهیم کرد به افزایش ظرفیت ترانزیتی و حمل و نقل بین المللی ما کمک می کند .

وی با اشاره به ۲۴۰ میلیون تن ظرفیت تخلیه و بارگیری و هدف‌گذاری ۳۰۰ میلیون تنی گفت: با تعاملات ایجاد شده  با کشورهای آسیای میانه و عضو اوراسیا آنها می توانند با سرمایه گذاری در پس کرانه‌های بنادر جنوبی ما  از فرصت حضور در بنادر جنوبی ما در دریای عمان و خلیج فارس بهره‌مند شوند .

به گفته وی در این صورت ما می توانیم  ظرفیت تبادلات تجاری و ترانزیتی مان را با در اختیار گذاشتن فرصت‌های سرمایه‌گذاری برای کشورهای محصور در خشکی در آسیای میانه فراهم کنیم و از این طریق شاهد گسترش تبادلات تجاری و ترانزیت باشیم.

وزیر راه نوید داد ، برای تسهیل کار جابه جایی کالا برای  بازرگانان عزیز در منطقه اوراسیا و ماورای قفقاز همین ماه حرکت کشتی‌های رو-‌رو آغاز شده است.

وی اظهار داشت:جمهوری اسلامی ایران با تصویب و ابلاغ موافقتنامه کنونی برای همکاری با اتحادیه اروپا آسیا گام اولیه و اساسی را به سوی گسترش ارتباطات در کلیه حوزه های تجاری و اقتصادی با اعضای این اتحادیه برداشته و پیوستن به این تشکل اقتصادی منطقه‌ای فرصت بی نظیری را برای کشور به وجود آورده است.

اسلامی افزود: آسیای مرکزی و قفقاز و عمده کشورهای عضو اوراسیا به مثابه بخشی از حوزه تمدنی ایران فراتر از معادلات مربوط به واحدهای ملی و مرزهای جغرافیایی سیاسی برای جمهوری اسلامی ایران از اهمیت ژئوپولتیکی برخوردار است .

وزیر راه و شهرسازی ابراز امیدواری کرد در این فضای دوستانه تخصصی راهکارهای عملیاتی در جهت شتاب دهی به توسعه این منطقه و بهبود ارتباطات اقتصادی کشورمان با سایر اقتصادها در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی ارائه گردد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 با انعقاد تفاهم نامه میان وزارت کار و وزارت راه و شهرسازی

۱۰ هزار مسکن برای کارگران در شهرهای جدید ساخته می‌شود

می متالز - معاون فرهنگی، اجتماعی وزارت کار از ساخت ۱۰هزار واحد مسکونی برای بهره مندی کارگران در شهرهای جدید خبر داد و گفت: اتحادیه اسکان، مدیریت ساخت ۳۰هزار واحد مسکونی را عهده دارشد که ۱۰ هزار واحد آن ظرف حداکثر ۳۶ ماه در۱۲ شهر جدید احداث می شود.
 درخواست وزیر راه از روحانی

۲۰۰۰ کامیون معطل در گمرک ترخیص شود

می متالز - درپی ترخیص نشدن کامیون‌های وارداتی زیر سه سال ساخت طرح نوسازی ناوگان فرسوده، وزیر راه و شهرسازی از رییس جمهور درخواست کرد تا دستور ترخیص هر چه سریعتر ۲۰۰۰ دستگاه کامیون معطل مانده در گمرک را صادر کند.
 

ذوب‌ آهن اصفهان، تامین کننده تمام نیازهای ریلی در کشور

می متالز - تولید ریل استاندارد و با کیفیت در ذوب آهن اصفهان، نه تنها تامین کننده نیاز داخل و ممانعت کننده از واردات این محصول است، در صورت تامین کامل مصارف داخل، به دلیل برخورداری از آخرین استانداردها به عنوان محصول صادراتی مطرح است.
 معاون شرکت راه آهن:

۱۲۹۹ دستگاه ناوگان ریلی از ابتدای سال گذشته تولید شده است

می متالز - معاون ناوگان راه آهن جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه از ابتدای سال گذشته تاکنون ۱۲۹۹ دستگاه ناوگان ریلی وارد چرخه حمل وقنل ریل شده است گفت: امسال تاکنون ۵۲۱ دستگاه و سال گذشته ۷۷۸ دستگاه ناوگان ریلی در کارخانجات داخلی تولید شده است.
 در حاشیه هیات دولت؛

وزیر راه: راه‌آهن ایران- افغانستان تا چند هفته دیگر افتتاح می‌شود

می متالز - وزیر راه و شهرسازی از افتتاح پروژه راه آهن خواف - هرات تا پایان آذرماه خبر داد و گفت: با حضور مقامات عالی پایه دو کشور راه‌آهن ایران و افغانستان تا چند هفته دیگر به یکدیگر متصل می‌شود.
 

راه‌آهن خواف-هرات تا پایان ماه جاری افتتاح می‌شود

می متالز - وزیر راه و شهرسازی گفت: کار اجرایی راه آهن خواف - هرات به اتمام رسیده است و تا پایان همین ماه با حضور مقامات عالی رتبه دو کشور این خط ریلی را افتتاح خواهیم کرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما