خبر
آهن و فولاد   بورس کالا  
نائب رئیس هیات مدیره سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران:

شیوه نامه جدید وزارت صمت رانت را از بین می برد/ فولادی ها سکوت کردند

می متالز - فولاد، امروز تبدیل به یک مافیا شده و اعمال مفاد شیوه‌نامه جدید وزارت صمت می‌تواند معضلاتی مانند رانت‌ خواری را از بین برده و نظم را در بازار برقرار کند.

به گزارش می متالز، مهدی ملک‌ثابت، نائب رئیس هیات مدیره سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران درباره شیوه‌نامه جدید ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد گفت: انتشار این شیوه‌نامه به اعتراض شماری از فعالان زنجیره فولاد کشور انجامید که به نظر می‌رسد این معترضان همان گروهی طماعی هستند که راضی به انتفاع همگان و یا سایر صنایع فعال در این صنعت نبوده و صرفاً حفظ منافع خود را به منافع دیگران ترجیح می‌دهند.

وی اضافه کرد: با این حال سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی قائل بر درستی این شیوه‌نامه است و اجرای آن را سبب سودمندی برابر و عادلانه همه اعضای فعال در حلقه‌های زنجیره می‌داند. همچنین به باور سندیکا مفاد شیوه‌نامه به گونه‌ای تدوین شده که امکان صادرات را برای محصولات تکمیلی پایین دست زنجیره میز فراهم خواهد آمد .

ملک ثابت همچنین به برگزاری جلسه مشورتی معاون اقتصادی ریاست جمهوری درباره شیوه‌نامه فولاد اشاره کرد و گفت: در نشست روز چهارشنبه که با حضور مدیران و معاونین وزارت صمت ، مدیرعامل بورس و شماری از روسای انجمن‌ها و مدیران شرکت‌های فولادی برگزار شد به صراحت اعلام شد حلقه‌های ابتدایی و انتهایی از کمترین سود در زنجیره برخوردارند و سود اصلی به تولیدکنندگان شمش که در میانه زنجیره قرار دارند، اختصاص دارد؛ به طور مثال ذوبی‌ها به اندازه یک شهر آب، برق و گاز مصرف می‌کنند، به اندازه یک کشور آلودگی ایجاد می‌کنند و در نهایت از بیشترین سود هم بهره‌مند می‌شوند.  

وی ادامه داد: تولیدکنندگان فولاد در جلسه یادشده اظهار کردند که با اعمال مواد شیوه‌نامه امکان صادرات را از دست خواهند داد  این در حالی است که صادرات  شرکت های فولادی با استفاده از انرژی یارانه ای صورت می گیرد که به بیت المال تعلق دارد، در نتیجه فولاد ارزان تولید و صادر می‌شود و سود چشمگیری نصیب صنایع فولادسازی می شود .  

نائب رئیس هیات مدیره سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل گفت: همه این موارد در جلسه به صراحت بیان شد و واکنش فولادی‌ها به این بیانات تنها سکوت بود.

ملک ثابت افزود: فولاد، امروز تبدیل به یک مافیا شده و اعمال مفاد این شیوه‌نامه می‌تواند معضلاتی مانند رانت‌ خواری =، تخصیص سهمیه‌های غیرواقعی از سامانه بهین‌یاب را از بین برده و نظم را در بازار برقرار کند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 عضو کمیسیون صنایع مجلس:

قیمت فولاد باید بورسی کشف شود، نه دستوری/ درمان بیمار نیازمند جراحی، استامینوفن نیست!

می متالز - روح‌الله ایزدخواه، عضو کمیسیون صنایع مجلس می‌گوید که وزارت صمت باید در حوزه صنایع و بازارهای مختلف، سیاست گذاری کند و اینکه صرفا سعی کنیم با مداخلات قیمتی بازار یک محصول را کنترل کنیم، مانند این است به بیماری که نیاز به جراحی دارد فقط استامینوفن بدهیم! به گفته او، اینکه قیمت پایه فولاد در بورس را پایین نگه داریم و از طرفی تقاضا را نیز کنترل کنیم همان سیاست قیمت گذاری تکلیفی و دستوری را اجرا کرده ایم.
 در ۹ ماهه امسال؛

۲۵ درصد متقاضیان، تسهیلات رونق تولید گرفتند

می متالز - جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که در ۹ ماهه امسال حدود ۲۵ درصد از کل ثبت نام کنندگان دریافت تسهیلات رونق تولید و حدود ۳۹ درصد از ثبت نام کنندگان تسهیلات برنامه تولید و اشتغال (تبصره ۱۸) موفق به دریافت آن‌ شده‌اند.
 طی ۹ ماهه امسال محقق شد؛

رشد تولید ۶ محصول منتخب معدن و صنایع معدنی

می متالز - از ابتدای سال جاری تا پایان آذرماه، از بین ۱۰ محصول منتخب معدنی، شش محصول رشد تولید و چهار محصول افت را نسبت به مدت مشابه سال گذشته تجربه کرده‌اند که طی آن شمش آلومینیوم خالص همچنان در صدر افزایش تولیدها قرار گرفته و در مقابل تولید ظروف چینی بیشترین کاهش تولید طی این مدت را به خود اختصاص داده است.
 

تکلیف فولاد چه می شود؟ وزارت صمت فولاد را به کجا می برد؟

می متالز - به بیان وزیر صنعت، معدن و تجارت در رابطه با آنچه در مورد فولاد در درازای روزهای گذشته مطرح شده باید تاکید کرد که این وزارتخانه به هیچ عنوان موافق قیمت‌گذاری دستوری نیست. وزارت صمت سهل‌انگاری کرده و یک‌طرفه تصمیم گرفته است. شیوه‌نامه پایه قیمت را ۸۰ درصد cis گذاشته است در حالی وزیر صمت خود شیوه‌نامه را زیر سوال برده و قیمت پایه را ۷۰ درصد cis اعلام کرد.
 وزارت صنعت اعلام کرد:

افت ۱۳ درصدی صادرات فولاد در در ۹ ماهه سال جاری

می متالز - طبق اعلام وزارت صنعت، صادرات فولاد در ۹ ماهه سال جاری با کاهش ۱۳درصدی به بیش از ۷. ۴ میلیون تن رسید.
 فراخوانی برای آزادسازی پهنه‌های معدنی؛

۲۳ دی‌ماه نقطه عطفی برای معادن کشور

می متالز - طبق فراخوان وزیر صمت تا ۲۳ دی‌ماه یک هزار و ۴۰۰ هکتار از مساحت استان قم که معادنی بلوکه شده هستند آزادسازی خواهند شد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما