خبر
آهن و فولاد  
مدیرعامل فولاد خوزستان عنوان کرد

فولاد خوزستان به‌دنبال مدیریت بازار و حذف واسطه‌ها

می متالز - قیمت‌های افسارگسیخته انواع محصولات فولادی، بهترین فرصت را برای واسطه‌ها و دلالان در بازار ایجاد کرده است تا بازار را جولانگاه خود کرده و با خرید و احتکار این محصولات، به افزایش قیمت‌ها بیش از پیش دامن زده و روند افزایشی قیمت‌ها را هر چه بیشتر به پیش ببرند، این در حالی است که با افزایش قیمت محصولات فولادی سود آن نصیب تولیدکنندگان در زنجیره فولاد نخواهد شد.

به گزارش می متالز، از این رو باید سیاست‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌ سویی پیش برود که در جهت حذف این واسطه‌ها در بازار گام بردارد. فولاد خوزستان به عنوان یکی از بزرگ‌ترین واحدهای تولیدکننده شمش در کشور با در پیش گرفتن سیاست‌های مناسب به ‌دنبال حذف واسطه‌ها در این بازار است.

مدیرعامل فولاد خوزستان با تاکید بر این موضوع که هدف اصلی ما تامین نیاز تولیدکنندگان داخلی است، عنوان کرد: یکپارچه‌سازی قیمت‌‌گذاری در تولید معادن، شمش و محصولات نوردی آرامش بازار را به همراه می‌آورد. با توجه به سیاست‌های جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت به دنبال مدیریت بازار، حذف دلالان و واسطه‌ها هستیم تا محصول نهایی را با قیمت مناسب در اختیار مصرف‌کننده نهایی قرار دهیم. به گزارش «دنیای اقتصاد» و به نقل از روابط عمومی فولاد خوزستان، علی محمدی در خصوص برنامه فولاد خوزستان برای کاهش عطش بازار عنوان کرد: افزایش قیمت فولاد به درآمد بیشتر شرکت‌های فولادی نمی‌انجامد، زیرا به تبع آن قیمت مواد اولیه و تجهیزات افزایش می‌یابد‌. بدون شک ثبات در نرخ ارز به آرامش بازار و تعادل در عرضه و تقاضا منجر می‌شود. بهترین مکان برای شناسایی و تعیین قیمت، بورس کالاست. البته شرط موفقیت بازار بورس، پرهیز از دستوری کردن و دخالت در بازار است.

وی تاکید کرد: بازار عرضه و تقاضا باید به سمتی حرکت کند تا شفافیت، عرضه و تقاضای واقعی شکل گیرد. نقش وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز باید در این راستا بیشتر نظارتی باشد و به سمت تهیه سازوکار و دستورالعمل اجرایی حرکت کند تا دخالت مستقیم در بازار. مدیرعامل فولاد خوزستان با تاکید بر این موضوع که تعیین قیمت عرضه شمش فولادی بر اساس قیمت تمام‌شده و وضعیت بازار است، اظهار کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت و سایر نهادهای حاکمیتی باید با نظارت کامل و توجه به ظرفیت واقعی شرکت‌ها و سابقه عملکرد آنها، از ایجاد تقاضای کاذب جلوگیری و دست دلالان را که تنها به دنبال سود بیشتر هستند، از صنایع کوتاه کنند.

 

 اهمیت استانداردهای محصولات فولادی

محمدی با بیان اینکه استانداردهای بین‌المللی خود به دو دسته استانداردهای فنی و استانداردهای مدیریتی تقسیم می‌شوند، عنوان کرد: رعایت استانداردهای فنی بر اساس نوع محصول کاملا اجباری است، حتی اگر استاندارد ملی مشابه یا هم‌سنگ نداشته باشند، اما انطباق با استانداردهای بین‌المللی مدیریتی بستگی به شرایط کسب و کار و بازارهای هدف دارد.  وی در ادامه خاطرنشان کرد: برخی استانداردهای مدیریتی از سوی برخی کشورها یا به صورت منطقه‌ای بر مبنای بازارهای هدف یا سازمان‌های دریافت‌کننده خدمت یا محصول اجباری و برخی اختیاری هستند، ولی می‌توانند به عنوان صحه‌گذاری بر فعالیت سازمان‌ها بر کسب و کار اثر جدی داشته باشند. در بعضی موارد باوجود انطباق با استانداردهای موردنیاز، سازمان‌های دریافت‌کننده خدمت یا کالا حداقل برای یک‌بار به صورت مستقیم سازمان‌های تولید‌کننده یا عرضه‌کننده خدمت یا کالا را براساس استانداردهای خاص یا چک‌لیست‌های تخصصی مورد ممیزی یا بازرسی قرار می‌دهند که می‌تواند دامنه کاربرد محصول یا سیستم یا هر دو را در بر بگیرد.

مدیرعامل فولاد خوزستان ادامه داد: محصولات فولاد خوزستان در بازارهای بین‌المللی، همیشه با اقبال مشتریان همراه بوده است، به‌گونه‌ای که با وجود کشورهای CIS باز هم خریداران سراغ محصولات فولاد خوزستان می‌آیند. بدون شک یکی از مهم‌ترین دلایل نگاه مشتری برخورداری تولیدات از استاندارد بین‌المللی است. ضمن اینکه استانداردهای فولاد جزو سختگیرانه‌‌ترین استاندار‌دهاست. بدون شک با رعایت این استانداردهای سختگیرانه و در نظر گرفتن ذائقه مشتری می‌توان در بازارهای جهانی جایگاه خود را تثبیت کرد.

وی در  پایان تاکید کرد: هر اندازه رعایت استاندارد در حضور موفق در بازار رقابت مهم و اثرگذار است، به همین نسبت، رعایت نکردن و تولید محصول بدون کیفیت، تهدیدی برای از دست دادن بازار است. کیفیت، رقابت‌پذیری، رضایت مشتری و سرمایه‌گذاری، مهم‌ترین فاکتورهای تولید محصول با قابلیت جهانی به‌شمار می‌روند. خلأ هر‌یک از موارد یادشده، به حذف و از دست دادن بازارهای بین‌المللی منجر می‌شود.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 عضو کمیسیون صنایع مجلس:

قیمت فولاد باید بورسی کشف شود، نه دستوری/ درمان بیمار نیازمند جراحی، استامینوفن نیست!

می متالز - روح‌الله ایزدخواه، عضو کمیسیون صنایع مجلس می‌گوید که وزارت صمت باید در حوزه صنایع و بازارهای مختلف، سیاست گذاری کند و اینکه صرفا سعی کنیم با مداخلات قیمتی بازار یک محصول را کنترل کنیم، مانند این است به بیماری که نیاز به جراحی دارد فقط استامینوفن بدهیم! به گفته او، اینکه قیمت پایه فولاد در بورس را پایین نگه داریم و از طرفی تقاضا را نیز کنترل کنیم همان سیاست قیمت گذاری تکلیفی و دستوری را اجرا کرده ایم.
 شکوری مطرح کرد؛

شیوه صحیح قیمت‌گذاری فولاد

می متالز - اخیرا بحث‌هایی پیرامون قیمت‌گذاری دستوری فولاد در بازار سرمایه مطرح شده، اما باید به این نکته توجه داشت که در حال حاضر در فولاد قیمت‌گذاری دستوری صورت نمی‌گیرد.
 در ۹ ماهه امسال؛

۲۵ درصد متقاضیان، تسهیلات رونق تولید گرفتند

می متالز - جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که در ۹ ماهه امسال حدود ۲۵ درصد از کل ثبت نام کنندگان دریافت تسهیلات رونق تولید و حدود ۳۹ درصد از ثبت نام کنندگان تسهیلات برنامه تولید و اشتغال (تبصره ۱۸) موفق به دریافت آن‌ شده‌اند.
 فیروزی در تشریح کلیات طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد:

آشفتگی بازار محصولات فولادی ناشی از ناتوانی دولت/ طرح مجلس موجب اصلاح سیاست‌های تنظیم بازار خواهد شد

می متالز - سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس آشفتگی بازار محصولات فولادی را ناشی از ناتوانی دولت دانست و گفت: طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد مجلس موجب اصلاح سیاست‌های تنظیم بازار خواهد شد.
 

ثبات قیمتی در بازار محصولات فولادی ترکیه/ پیش خرید، سنگ‌آهن را گران کرد

می متالز - امروز با نگاهی بر قیمت محصولات فولادی طی یک هفته گذشته می بینیم که بازار محصولات فولادی در ترکیه از شمش گرفته تا میلگرد و مفتول با ثبات قیمتی همراه شده و دلیل آن بررسی شرایط توسط تولیدکنندگان فولاد و تامین کنندگان مواد اولیه آنها بوده است.
 طی ۹ ماهه امسال محقق شد؛

رشد تولید ۶ محصول منتخب معدن و صنایع معدنی

می متالز - از ابتدای سال جاری تا پایان آذرماه، از بین ۱۰ محصول منتخب معدنی، شش محصول رشد تولید و چهار محصول افت را نسبت به مدت مشابه سال گذشته تجربه کرده‌اند که طی آن شمش آلومینیوم خالص همچنان در صدر افزایش تولیدها قرار گرفته و در مقابل تولید ظروف چینی بیشترین کاهش تولید طی این مدت را به خود اختصاص داده است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما