خبر
مواد معدنی   سرب و روی  

تزریق امید به معدن رها شده‌ آلبلاغ اسفراین/ ایمیدرو رفت؛ قرارگاه خاتم آمد

می متالز - معدن آلبلاغ اسفراین که مدت‌هاست رها شده و همچنان برداشت‌های غیر مجاز از آن به شدت رو به افزایش است، برای بهره‌برداری در اختیار قرارگاه خاتم قرار گرفت.

به گزارش می متالز، یکی از ظرفیت‌های مهم خراسان شمالی در حوزه معدنی، معدن روی و سرب آلبلاغ اسفراین است که مدت هاست نه تنها از سوی مسئولان به حال خود رها شده، بلکه برداشت‌های غیر مجاز از آن روز به روز افزایش می‌یابد.

معدن آلبلاغ اسفراین که پیشنیه زیادی در حواشی دارد، با پیگیری‌های فراوان بنا بود به شرکت ایمیدرو واگذار شود، اما این شرکت پس از انعقاد قرارداد، بار‌ها و بار‌ها بد عهدی کرد؛ به نحوی که حتی پس از انتشار اخباری مبنی بر اسقرار تیم حفاظتی در منطقه، باز هم برداشت‌های غیر مجاز به سهولت انجام می‌پذیرفت.

در این بین هر روز و هر روز وعده‌های جدید و از سوی دیگر گله‌های تازه از عدم اجرای قرارداد به گوش می‌رسید.


اما چند روز گذشته فیلمی در صفحات مجازی دست به دست می‌شد که نشان می‌داد کار دلالی بیشتر از گذشته در این منطقه به رونق افتاده است. در این فیلم گله‌ای از الاغ‌ها مشاهده می‌شود که در حال رفتن به دامنه معدن آلبلاغ هستند تا در آنجا مستقر شده و به کارگران اجاره داده شوند. این به این معنا بود که نه تنها تیم‌های حفاظتی مستقر اقدامی انجام نداده اند، بلکه برداشت غیر مجاز از آلبلاغ رونق نیز گرفته است.

توسعه ظرفیت تولیدی مجتمع آلومینای جاجرم با ۲ هزار میلیارد ریال اعتبار، بررسی و تکمیل مراحل دوم پروژه تولید پودر آلومینای جاجرم با ۳ هزار میلیارد ریال و ۳۵۰ میلیون دلار اعتبار ارزی، بررسی و اجرای طرح تولید هیدرات ریزدانه در جاجرم با ۴۳۰ میلیارد ریال، تضمین تامین خوراک و مواد اولیه توسعه آلفا آلومینا در شهرستان گرمه، بررسی ذخایر و کیفیت مواد قابل استحصال خوشه‌های معدنی استان برای تصمیم‌گیری در خصوص ایجاد و راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی- صنعتی اسفراین با رویکرد فرآوری مواد معدنی و صنایع معدنی؛ از مواد این تفاهم نامه بود.

اما همه این‌ها در حالیست که مشخص نیست شرکتی که به تعهدات پیشین خود در قبال استان عمل نکرده چرا باید پروژه های دیگری را در خراسان شمالی بپذیرد؟

سفر فرمانده قرارگاه خاتم به خراسان شمالی و امیدهای تازه

با وجودی که تفاهم نامه جدید در این راستا به امضا رسید، اما قرارداد پیشین در خصوص معدن آلبلاغ همچنان رها شده باقی مانده بود. اما سفر سردار سعید محمد، فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا به خراسان شمالی امید‌های جدیدی را در دل‌ها زنده کرد.

غلامرضا هوایی، معاون عمرانی استاندار خراسان شمالی در تشریح دستاورد‌های سفر فرمانده قرارگاه خاتم به خراسان شمالی، ضمن اشاره به مشارکت فعال قرارگاه خاتم‌الانبیاء در اجرای پروژه‌های زیربنایی استان، اعلام کرد: مطالعه طرح‌هایی که ظرفیت واگذاری دارند، به‌پایان رسیده و قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء در اجرای ۳ طرح راه‌آهن گرگان - بجنورد - مشهد، بیمارستان راز و جرگلان و معدن آلبلاغ اسفراین اعلام آمادگی کرده است.

۴۰درصد سهام آلبلاغ به مردم واگذار شود

در این بین امان الله حسین پور، نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی نیز با تاکید بر اینکه اکنون معدن آلبلاغ به حال خود رها شده است، گفت: در این معدن باید مردم سهام دار شوند و در این راستا می‌توان سهم ۴۰ درصدی را برای آنان در نظر گرفت و ۶۰ درصد دیگر را به قرارگاه خاتم الانبیا واگذار کرد؛ البته می‌بایست بهره برداری و فرآوری مواد معدنی در اسفراین انجام شود تا سود معدن به مردم استان برسد.

وی افزود: با این شرایط عملا شرکت ایمیدرو از دور خارج خواهد شد.

حسین پور بیان داشت: صفر تاصد مراحل استخراج، اکتشاف وفرآوری معدن سنگ سرب باید دراسفراین انجام شود و این برعهده دستگاه مورد نظر است؛ لذا باید مردم طعم اشتغال این مجموعه را بچشند.
معدن آلبلاغ اسفراین سال هاست درگیر برداشت غیر مجاز شده و حتی چندین تفر به دلیل حفر تونل‌های غیر استاندارد، جان خود را از دست داده اند ولی حالا امیدی تازه برای احیا دارد.اما آنچه اهمیت دارد آن است که واگذاری معدن آلبلاغ به قرارگاه خاتم نیازمند پیگیری مسئولان استانی است، زیرا قرارگاه به صورت پیمانکار به پروژه‌های تعریف شده ورود می‌کند و اگر همتی از سمت مسئولان استانی برای واگذاری این پروژه وجود نداشته باشد، اقدامی در این زمنیه صورت نخواهد پذیرفت.

برای مشاهده ی فیلم کلیک کنید.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

برداشت های غیر مجاز از معدن سرب اسفراین کنترل می شود

می متالز - شرکت ایمیدرو برای حفاظت از معدن سرب و روی اسفراین با شرکت حفاظتی قرارداد بست.
 

ساخت ۴ واحد تولیدی و خدماتی در منطقه ویژه لامرد آغاز شد

می متالز - دو کارخانه تولید محصولات پایین‌دست آلومینیوم و همچنین طرح‌های مزرعه ارز دیجیتال و جایگاه عرضه سوخت از پروژه‌هایی بودند که روز سه‌شنبه عملیات اجرایی ساخت آن‌ها با مشارکت سرمایه‌‎گذاران بخش خصوصی در منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر لامرد آغاز شد.
 

قرارداد «حفاظت از معدن سرب و روی آلبلاغ» امضا شد/ جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز

می متالز - با حضور فرماندار اسفراین و سرپرست سازمان صمت خراسان شمالی، قرارداد ایمیدرو با یک شرکت حفاظتی جهت حفاظت از معدن سرب و روی آلبلاغ اسفراین به امضا رسید.
 سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خراسان شمالی اعلام کرد؛

نیروهای حفاظتی در آلبلاغ مستقر می‌شوند/ صدور پروانه اکتشاف مرحله دوم

می متالز - رضازاده با اعلام اینکه روز گذشته میان سازمان ایمیدرو با موسسه حفاظتی منتخب قرارداد منعقد شد، گفت: از امروز جذب نیروهای بومی برای استقرار در منطقه آلبلاغ به منظور انجام حفاظت از این منطقه معدنی و جلوگیری از برداشت های غیر مجاز معدنی در آن انجام می شود.
 دوشنبه 29 دی ماه انجام می شود

برنامه تقدیر از 20 شرکت معدنی و صنایع معدنی در همایش بهداشت، ‌ایمنی،‌ محیط زیست و انرژی

می متالز - 20 شرکت همایش سالانه بهداشت، ‌ایمنی، محیط زیست و انرژی ایمیدرو، با اعطای تندیس و لوح، مورد تقدیر قرار می گیرند.
 فرماندار اسفراین خبر داد:

امضاء قرارداد ایمیدرو با شرکت حفاظتی جهت حفاظت از معدن آلبلاغ

می متالز - فرماندار اسفراین از امضاء قرار داد ایمیدرو با شرکت حفاظتی جهت حفاظت از معدن آلبلاغ خبر داد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما