خبر
مواد معدنی   سرمایه گذاری  
در دیدار روسای سازمان نظام مهندسی معدن ایران و سازمان نظام مهندسی معدن آذربایجان شرقی مطرح شد:

مشکلات سازمان نظام مهندسی معدن آذربایجان شرقی / جذب نقدینگی و سرمایه‌گذاران به بخش معدن

می متالز - در دیدار روسای سازمان نظام مهندسی معدن ایران و سازمان نظام مهندسی معدن آذربایجان شرقی با بررسی مشکلات سازمان نظام مهندسی معدن آذربایجان شرقی بر جذب نقدینگی و سرمایه‌گذاران به بخش معدن و صنایع معدنی تاکید شد.

سازمان نظام مهندسی معدن آذربایجان شرقی

به گزارش می متالز، رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران با حضور در سازمان نظام مهندسی آذربایجان شرقی و دیدار و گفتگو با رئیس و اعضای هیات مدیره این سازمان، از نزدیک در جریان اقدامات، مشکلات و نیازهای این سازمان در حوزه‌های مختلف از جمله تامین مکان و منابع مالی، قرار گرفت.

در این جلسه با بررسی موارد مذکور، راهکارهای مختلفی برای حل آنها، پیشنهاد و مورد بررسی قرار گرفت.

ظرفیت‌های بالای معدنی در آذربایجان شرقی

داریوش اسماعیلی در این جلسه با اشاره به منابع معدنی استان آذربایجان شرقی، اظهار داشت: استان آذربایجان شرقی در بخش معدن استعداد و ظرفیت بالایی دارد و در این رابطه می‌توان به مجموعه سونگون به عنوان نگین مس ایران اشاره داشت و از طرف دیگر این استان در بخش طلا نیز در کنار استان‌های کردستان و خراسان، پتانسیل بالایی دارد.

وی در ادامه تصریح کرد: برای استفاده از این ظرفیت‌ها و استعدادها می‌توان از سازمان نظام مهندسی معدن که حدود ۳۰۰۰ نفر عضو دارد نهایت استفاده را نمود.

از این تعداد حدود ۸۰۰ نفر پروانه اشتغال گرفتند که آموزش و سازمان‌دهی شدند و می‌توانند در حوزه زمین‌شناسی و معدن بسیار موثر باشند.

اقتصاد، پاشنه آشیل کشور

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران در ادامه به اوضاع اقتصادی کشور پرداخت و اظهار داشت: با توجه به اینکه در حال حاضر، حوزه اقتصادی به پاشنه آشیلی برای بخش‌های مختلف کشور تبدیل شده است و رهبر معظم انقلاب نیز همواره بر تقویت و رفع مشکلات آن تاکید دارند، همه باید تا آنجا که می‌توانیم برای رونق اقتصادی کشور تلاش کنیم.

ضربه نقدینگی به اقتصاد

داریوش اسماعیلی با اشاره به چالش نقدینگی در کشور، گفت: متاسفانه در حال حاضر نقدینگی بیداد می‌کند و بیش از ۱۷۰۰ میلیارد نقدینگی در کشور وجود دارد و روزانه هزار میلیارد نیز به آن اضافه می‌شود و درواقع همین نقدینگی است که به وضعیت اقتصادی کشور ضربه می‌زند.

جذب نقدینگی به بخش معدن

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران در ادامه، تصریح کرد: با توجه به وضع مذکور و همانطور که رهبر معظم انقلاب صراحتا فرمودند معدن می‌تواند جای نفت را بگیرد و باید برای تحقق این مهم تلاش کرد.

وی اضافه کرد: اما در حال حاضر نکته مهمی که وجود دارد همین نقدینگی سرگردان است که به هر بخشی وارد شود، ویرانه‌ای بیشتر از خود بجای نمی‌گذارد و به اعتقاد بنده یکی از بهترین‌ راه‌های جذب این نقدینگی، بخش معدن و صنایع معدنی می‌باشد.

جذب سرمایه‌گذاران به بخش معدن

اسماعیلی با اشاره به اینکه اگر بخواهیم بخش معدن و صنایع معدنی فعال و تقویت شود باید زمینه‌های آن را فراهم کنیم، تصریح کرد: در این راستا، ما زمانی می‌توانیم سرمایه‌گذاران را به حوزه معدن و صنایع معدنی جذب کنیم که سرمایه‌گذاران از سرمایه‌گذاری در این بخش احساس منفعت کند.

صیانت از منابع معدنی

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران در پایان به حفاظت از منابع معدنی اشاره و اظهار داشت: بنده در تمام سخنرانی‌های خود بارها بر صیانت از منابع معدنی به عنوان یکی از منابع خدادادی و تجدیدناپذیر که از اولویت‌های اصلی ما نیز محسوب می‌شود، تاکید کردم و برای این اقدام مهم نیز سازمان نظام مهندسی معدن و ظرفیت‌های بالقوه و بالفعلی که در این سازمان وجود دارد می‌تواند بسیار مفید و موثر باشد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 معدن؛ ظرفیتی که در استان‌های کم برخوردار مغفول مانده است

دغدغه‌مندان توسعه استان‌ها عجله نکنند

می متالز - استان کهگیلویه و بویراحمد از نظر داشتن معادن، در حوزه استان‌های توانمند و با ظرفیت بالا است اما با توجه به همه توانمندی‌ها، از نظر معادن جزو مناطق غنی کشور نیست و هنوز نتوانسته است امکانات خود را به صورت بالفعل درآورد.
 مدیرکل حفاظت محیط‌زیست آذربایجان شرقی:

شرکت مس به تعهدات زیست‌محیطی‌اش عمل کرده است

می متالز - مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان آذربایجان شرقی در بازدید از غرفهٔ شرکت ملی صنایع مس ایران در نمایشگاه محیط‌زیست گفت: خوشبختانه شرکت مس در همهٔ موارد ابلاغی در زمینه محیط‌زیست، با این سازمان تعامل و هماهنگی لازم را داشته و به تعهدات خود عمل کرده‌ است.
 اسماعیلی:

ارزش افزوده پیدا و پنهان معدن چرخه تولید و اقتصاد را به راه می‌اندازد

می متالز - عضو کمیسیون صنایع و معدن مجلس شورای اسلامی گفت: توجه به ظرفیت معدن در شرایط تحریم می‌تواند منابع مالی بسیاری برای کشور ایجاد کند چراکه معدن قدرت و ارزش افزوده آشکار و پنهانی دارد که نباید مورد غفلت قرار گیرد.
 نماینده مردم سراب در مجلس؛

باید معادن کشور سریعا مورد بهره برداری قرار گیرد/ مبادله قرارداد و موافقتنامه اجرایی آلومینای سراب

می متالز - نماینده مردم سراب در مجلس، توجه به رونق تولید در آذربایجان شرقی را مورد تاکید قرار داد و گفت: با توجه به اینکه نیازهای آلومینای کشور وارداتی است، برای رونق تولید و عمل به دستور رهبری باید معادن ما مخصوصا مس و آلومینا سریعا مورد بهره بردای قرار گیرد.
 

کمیسیون صنایع و معادن مجلس شعار سال را به جد دنبال خواهد کرد

می متالز - عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تولید صادرات محور را اولویت سال 98 دانست و گفت: کمیسیون صنایع و معادن شعار سال را به جد دنبال خواهد کرد.
 به ریاست معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی؛

مشکلات واحدهای تولیدی فولاد استان مورد بررسی قرار گرفت

می متالز - مشکلات واحدهای تولیدی فولاد استان با حضور مدیران ارشد صنعتی استان و به ریاست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی، موردبحث و بررسی قرار گرفت.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما