خبر
مواد معدنی  

رشد صدور پروانه بهره برداری از معدن در ۱۲ استان

می متالز - عملکرد هفت ماهه امسال وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می دهد صدور پروانه بهره برداری معدنی در ۱۲ استان از نظر تعداد در مقایسه با مدت مشابه پارسال بین هفت تا ۵۰۰ درصد رشد داشته است.

به گزارش می متالز، با وجود رشد صدور پروانه های بهره برداری معدنی در 12 استان، در کل کشور این شاخص 21 درصد کاهش یافته است. در مجموع عملکرد بخش معدن در دوره یاد شده در همسنجی با پارسال از نظر میزان استخراج اسمی و نیز تعداد اشتغال به ترتیب 55.6 و 24 درصد کاهش نشان می دهد.
استان های مازندران، ایلام و قزوین از نظر تعداد پروانه های بهره برداری معدن به ترتیب از 500، 400 و 125 درصد، رشد در 7 ماهه امسال نسبت به دوره مشابه در سال گذشته برخوردار شدند.
علاوه بر این استان های زنجان، مرکزی و فارس به ترتیب با 63.2، 59.3 و 53.3 درصد بیشترین کاهش صدور تعداد پروانه های بهره برداری معدن در دوره مورد بررسی را داشتند.
مجموع تعداد پروانه های بهره برداری معدن در دوره این گزارش به رقم 331 رسید و میزان استخراج رسمی نیز 119 میلیون و 48 هزار تن ثبت شده و شمار اشتغال نیروی کار هم 2 هزار و 564 نفر در نظر گرفته شد.
بر پایه آمارهای مورد بررسی از لحاظ میزان استخراج رسمی معدن، استان های مازندران، سیستان و بلوچستان و ایلام به ترتیب با 585، 382.6 و 230.7 درصد بیشترین رشد را در سطح کشور در دوره مورد بررسی داشتند و استان های کرمان، منطقه آزاد تجاری - صنعتی ماکو (آذربایجان شرقی) و یزد به ترتیب با 93.9، 90.5 و 83.9 درصد در هفت ماهه امسال در مقایسه با دوره مشابه پارسال بالاترین افت را نشان می دهد.
همچنین در زمینه میزان اشتغال پیش بینی شده استان های مازندران، چهارمحال و بختیاری و ایلام به ترتیب با 900، 283.3 و 227.3 درصد بیشترین افزایش را نسبت به هفت ماهه 96 دارند و از سوی دیگر استان های البرز، زنجان و لرستان به ترتیب با 96.4، 73.1 و 69.1 درصد بالاترین کاهش پیش بینی اشتغال را در مدت این گزارش داشتند.
بررسی جداول آماری وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می دهد که میزان حقوق دولتی اخذ شده از معادن فعال کشور در مدت هفت ماهه امسال به رقم بیش از چهار هزار و 186 میلیارد و 822 میلیون ریال رسید؛ این رقم در مقایسه با عملکرد دوره مشابه پارسال که افزون بر چهار هزار و 725 میلیارد و 276 میلیون ریال بود، 11.4 درصد کاهش داشت.
مهرماه امسال بیش از 798 میلیارد و 75 میلیون ریال حقوق دولتی از معادن فعال وصول شده بود که بیش از 19 درصد مجموع حقوق دولتی اخذ شده در هفت ماهه امسال را نشان می دهد.
بر پایه آمارهای وزارتخانه یاد شده، بیش از پنج هزار و 500 معدن دارای پروانه بهره برداری بوده و افزون بر سه هزار و 300 معدن در کشور فعال است و بقیه در مراحل تجهیز قرار دارند.
گزارش های منتشر شده حاکی است، در سال های فعالیت دولت یازدهم (96- 1392) بطور متوسط از معادن فعال کشور سالیانه حدود 400 میلیون تن مواد معدنی استخراج شد.

کد خبر: 26297
تاریخ: 1397/10/20 - 13:26
منبع: عصر معدن

معدن  پروانه بهره برداری 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 مهدی کرباسیان رییس سابق ایمیدرو:

مقامات ارشد کشور به آمارهای معدن ‌وصنایع معدنی افتخار می کنند/ از روند صادرات گله مند هستیم

می متالز - همایش دوسالانه بومی سازی کاتالیست و فرآیند احیا مستقیم آهن، رویدادی است که هر دوسال یکبار به میزبانی شرکت نفت و گاز سرو با هدف رویکرد و بررسی وضعیت بومی سازی کاتالیست و فرآیند احیا مستقیم آهن برگزار می شود.
 

کشورهای همسایه و اروپا متقاضی سنگ ایران هستند

می متالز - دبیر انجمن سنگ ایران گفت: جمهوری اسلامی همواره در شمار کشورهای شاخص تولید کننده سنگ تزئینی و نما محسوب می شود و بازار کشورهای همسایه و اروپا همچنان از متقاضیان تولیدات این بخش هستند.
 

افزایش ۴۹ درصدی سهم زنجیره معدن از کل تجارت خارجی کشور

می متالز - در ۱۱ ماهه پارسال، سهم تجارت خارجی زنجیره معدن از کل تجارت خارجی کشور، از لحاظ وزنی ۴۹ درصد و از نظر ارزشی ۲۱ درصد بوده است.
 بعد از بیش از ۷ سال رخ داد:

کوچ مدیر خوشنام بازارسرمایه از کارگزاری بانک دولتی/ معرفی مدیر جدید

می متالز - مدیرعامل جوان و خوشنام بورس بعد از حدود ۷ سال از کارگزاری بانک توسعه صادرات رفت و مدیر جدید این شرکت وابسته به بانک معرفی شد.
 رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم مطرح کرد

تشکیل 729 پرونده برای متخلفان اقتصادی در قم

می متالز - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم گفت: 10 هزار و 148 بازرسی از واحدهای تولیدی، توزیعی و صنفی استان از ابتدای بهمن ماه تا 15 اسفندماه صورت گرفت که این بازرسی‌ها منجر به تشکیل 729 پرونده برای متخلفین به ارزش 10 میلیارد تومان شد.
 

مزایده عمومی فروش 3 هزار تن ماده معدنی باریت

می متالز - شرکت تهیه و تولید موادمعدنی ایران در نظر دارد جمعا 3 هزار تن باریت را از طریق مزایده عمومی به فروش برساند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما