خبر
مس   تحقیق و توسعه  
گفت‌وگو با پژوهشگر برتر و سرپرست کارخانه آزمایشی فرآوری مواد امور تحقیق و توسعه مجتمع مس سرچشمه

پژوهش همراه خط تولید است

می متالز - «مجید بهجت‌جباری» که 13 سال است در بخش تحقیقات فرآوری امور تحقیق و توسعه مجتمع مس سرچشمه مشغول فعالیت است، در سال جاری توانست به‌عنوان یکی از سه پژوهشگر برتر مجتمع مس سرچشمه انتخاب شود.

به گزارش می متالز به نقل از عصر مس آنلاین، پژوهشگر نمونه مجتمع مس سرچشمه گفت: «یکی از مهم‌ترین پروژه‌هایی که در سال جاری توسط واحد تحقیقات فرآوری در کارخانجات تغلیظ مجتمع مس سرچشمه انجام شد، پروژه «بررسی امکان بهبود بازیابی مولیبدن در کارخانه مولیبدن» بود که با پایش‌هایی که انجام گرفت و با کمک همکاران امور تغلیظ، افت بازیابی کارخانه مولیبدن جبران شد.»

«مجید بهجت‌جباری» ادامه داد: «از اسفند سال گذشته بازیابی کارخانه مولیبدن دچار نوسان شدید شد. این نوسان ادامه داشت و در نتیجه بازدهی کارخانه افت کرد و تولید کارخانه به‌شدت پایین آمد. از همان روزهای ابتدایی که این اتفاق افتاد، پروژه‌ای در این زمینه تعریف و تحقیقات شروع شد.»

این فارغ‌التحصیل مهندسی متالورژی از دانشگاه شهید باهنر کرمان اضافه کرد: «خوشبختانه پس از نمونه‌گیری‌هایی که در کارخانه انجام شد، اطلاعات خیلی خوبی به دست آمد و براساس آن‌ها در یک بازه زمانی، یک تغییر مدار در کارخانه اعمال و باطله مدار هفت ساعته از کارخانه خارج شد.  در پی این تغییر، مشکلات ناشی از بار در گردش بالای مواد در کارخانه به میزان قابل توجهی کاسته شد و عیار مولیبدن باطله نهایی رفته‌رفته کاهش پیدا کرد.  در ادامه با توجه به نوساناتی که در باطله مدار هفت ساعته وجود داشت با نظر معاونت محترم عملیات تغلیظ جناب آقای مهندس فاضلی موقتاً با برگشت مدار به حالت قبل و طراحی یک سینی در بخش ابتدایی سلول‌های کلینر ششم تولید کنسانتره مولیبدن بهبود یافت.»

سرپرست کارخانه آزمایشی فرآوری مواد امور تحقیق و توسعه مجتمع مس سرچشمه همچنین درباره دیگر طرح‌های پژوهشی انجام شده در این واحد گفت: «یکی از مشکلات اصلی کارخانجات تغلیظ افت عیار کنسانتره است که در اثر راه‌یابی پیریت به کنسانتره اتفاق می‌افتد که سال‌هاست در حال کار روی آن هستیم و پژوهش خوبی که در این زمینه انجام گرفت منجر به معرفی یک بازداشت‌کننده شد. این بازداشت‌کننده در مقیاس نیمه‌صنعتی نیز آزمایش شد و براساس آن جهت تست این ماده شیمیایی در مقیاس صنعتی یک دستگاه طراحی، ساخته و در کارخانه تغلیظ قدیم نصب شد که طی چندین مرحله مورد استفاده قرار گرفت.»

پژوهش مغز متفکر کارخانه است

جباری که 13 سال است در بخش تحقیقات فرآوری امور تحقیق و توسعه مجتمع مس سرچشمه مشغول فعالیت است و در سال جاری توانست به‌عنوان یکی از سه پژوهشگر برتر مجتمع مس سرچشمه انتخاب شود، درباره اهمیت تحقیق و توسعه در صنعت هم گفت: «تحقیق و توسعه و پژوهش یکی از ارکان اصلی شرکت‌ها هستند و نباید نقش و اهمیت آن‌ها کم‌رنگ انگاشته شود. در دنیا بسیاری از شرکت‌های بزرگ تولیدی سرمایه‌گذاری‌های کلانی در بخش تحقیق و توسعه خود دارند زیرا می‌دانند مغز متفکر یک شرکت و کارخانه تحقیق و توسعه آن است. اگر شرکت‌های برتر دنیا را بررسی کنید خواهید دید که بخش قابل توجهی از بودجه این شرکت‌ها مربوط به حوزه تحقیق و توسعه است و اساساً یکی از دلایل موفقیت این شرکت‌ها اهمیت و اولویت دادن به بحث پژوهش است.»

او ادامه داد: «ما از نظر امکانات و توان انجام پژوهش و تحقیق در صنعت در کشور کمبودی نداریم اما آن‌چه باعث می‌شود گاهی این مهم نادیده گرفته شود، اولویت ندادن به تحقیق و توسعه در صنایع است. این نگاه به تحقیق و توسعه باید تغییر کند زیرا حتی اگر پنج درصد از طرح‌های تحقیقاتی و پژوهشی بتوانند عملیاتی شوند، بازگشت سرمایه فوق‌العاده‌ای برای صنعت به همراه خواهند داشت.»

سرپرست کارخانه آزمایشی فرآوری مواد امور تحقیق و توسعه مجتمع مس سرچشمه همچنین یادآور شد: «یکی از اتفاقات خوبی که در سال جاری در زمینه تقویت فرهنگ تحقیق و پژوهش اتفاق افتاد، برگزاری جشنواره به مناسبت هفته پژوهش در مجتمع مس سرچشمه بود که در جریان آن پژوهشگران برتر نیز انتخاب و معرفی شدند. این اقدامی قابل تحسین بود که باعث ایجاد انگیزه و حس رقابت سالم بین محققان و پژوهشگران خواهد شد.»

جباری اضافه کرد: «البته پژوهشگر هیچ‌وقت نباید ناامید باشد و همیشه باید انگیزه لازم را برای تلاش و کوشش و به‌روز بودن داشته باشد؛ مخصوصاً به علت سرعت تغییر تکنولوژی پژوهشگر همواره باید آماده تغییر باشد. با این حال تلاش در راستای تقویت فرهنگ پژوهش در صنعت امری مهم است که انگیزه و توان پژوهش در پژوهشگران و محققان را بیشتر می‌کند. برای خود من عنوان پژوهشگر برتر، مسئولیت بیشتری را ایجاد کرده است برای این‌که با تلاش بیشتر و انجام طرح‌های پژوهشی مناسب، با کمک سایر همکاران بتوانیم گوشه‌ای از مشکلات خط تولید را کم کنیم.»

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 قائم مقام وزیر صنعت ،‌معدن و تجارت در مراسم تقدیر از برترین های HSEE

با بررسی مجدد دستورالعمل ها خلاهای قانونی حوزه HSEE رفع شوند

می متالز - معاون امور حقوقی، ‌مجلس و استان های وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت تصریح کرد: تنقیح قوانین در حوزه HSEE موضوع مهمی است و تمام بخشنامه ها و دستورالعمل ها باید مجددا بررسی شود تا خلاهای قانونی آن رفع شود.
 مدیر مجتمع مس سرچشمه:

رکوردزنی مجتمع مس سرچشمه در همه حوزه های شرکت مس در سال جاری

می متالز - مدیر مجتمع مس سرچشمه گفت: در سال جاری در همه حوزه ها در شرکت ملی صنایع مس ایران رکوردزنی کردیم به نحوی که در 40 سال اخیر این شرکت بی سابقه بوده است.
 عضو هیأت مدیره شرکت مس مطرح کرد

افزایش تولید بهترین راهکار مقابله با تحریم‌ها/ رشد 55درصدی تولید کاتد نسبت به سال گذشته

می متالز - مهندس«علی محمدی» گفت: در ابتدای سال 97 تولید 200 هزار تن کاتد برنامه‌ریزی شده بود ولی پس از اعمال تحریم‌ها و تأکید مدیریت ارشد بر رویکرد افزایش تولید به‌عنوان بهترین راهکار مقابله با تحریم‌ها افزایش 45هزار تنی تولید در دستور کار قرار گرفت.
 در تازه‌ترین جلسه شورای معاونین مطرح شد

فروش 200 هزار تن کاتد با وجود تحریم‌ها

می متالز - مدیرعامل ملی مس در تازه‌ترین جلسه شورای معاونین شرکت در سال 97 از فروش بیش از 10 هزار میلیارد تومانی ملی مس با تحقق 246 هزار تنی تولید این مجموعه در سال جاری خبر داد.
 

فرستنده دیجیتال شهرک مس سرچشمه راه اندازی می شود

می متالز - در تفاهم نامه بین صداوسیمای مرکز کرمان و مجتمع مس سرچشمه مصوب شد فرستنده دیجیتال شهرک مس سرچشمه راه اندازی شود.
 مدیر طرح پیمانکار کارخانه اسید سولفوریک مجتمع مس سرچشمه

پروژه سبز صنعت مس سر موعد مقرر به پایان رسید

می متالز - فروزین باقری گفت: با وجود تحریم‌ها و خروج اتوتک به‌عنوان پیمانکار اصلی از این طرح موفق شدیم با تکیه بر توان و تجربه داخلی پروژه سبز صنعت مس را سر موعد مقرر و طبق قولی که به هیات‌دولت مبنی بر اتمام این طرح تا پایان سال 97 داده بودیم به پایان برسانیم.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما