خبر
سهام  
آبسیم بررسی کرد:

خوب‎ها و بدهای بورس تهران / «فولاد» و «فارس» سرآمد بازار سرمایه

می متالز - نگاهی به صورت‎های مالی شرکت‎های حاضر در بازار سهام نکات جالب توجهی را به معرض نمایش می‎گذارد. عملکرد این شرکت‎ها رتبه بندی شدند که حضور بانک‎ها و خودروسازان در زمره بدترین‎ها، می‎تواند جالب توجه باشد.

به گزارش می متالز، در حال حاضر از میان تمام شرکت‎های حاضر در بازار سرمایه، حدود 68 درصد سود انباشته دارند و 32 درصد دیگر با زیان انباشته دست و پنجه نرم می‎کنند. از این میزان، 89 شرکت بیش از 2 برابر سرمایه خود زیان انباشته دارند و مشمول ماده 141 قانون تجارت هستند.

در این میان، شرکت «فولاد مبارکه اصفهان» با رقمی‎در حدود 127667 میلیارد ريال، بیشترین میزان سود انباشته را دارا است و پس از آن، شرکت بزرگ «صنایع پتروشیمی‎خلیج فارس» با 105114 میلیارد ريال در رتبه دوم قرار گرفته است. این دو شرکت اختلاف بسیار زیادی با دیگر شرکت‎ها در انباشت سود دارند. «ملی صنایع مس ایران» در این رتبه بندی در جایگاه سوم ایستاده است.

اما در آن سوی داستان، بانک «سرمایه» با زیان انباشته بالغ بر 166209 میلیارد ريال، ضعیف‎ترین عملکرد را به نام خود ثبت کرده است. بانک‎های «تجارت» و «صادرات» نیز رتبه‎های بعدی را از آن خود نموده‎اند. در لیست 20 شرکت با بیشترین زیان انباشته، بانک‎های دیگری نیز به چشم می‎خورد و علاوه بر آن، دو غول خودروسازی کشور نیز حضور دارند. بنابراین، صنعت بانکداری و خودروسازی که جزو صنایع برتر و سودآور شناخته می‎شوند، شرایط مطلوبی ندارند.

بررسی‎ها نشان می‎دهد که نماد «قاروم» بیش از 29 برابر سرمایه خود، سود انباشته دارد که البته قرار است به زودی از محل سود انباشته به میزان 159 میلیارد ريال بر سرمایه خود بیافزاید. «زاگرس» دیگر نمادی است که بیشترین نسبت سود انباشته به سرمایه را دارد و به راحتی می‎تواند از این محل افزایش سرمایه دهد. سه شرکت پتروشیمی‎دیگر «شخارک»، «شفن» و «شگامرن» نیز دارای نسبت بالایی هستند که از بین این سه، تنها «شخارک» به دنبال تبدیل سود انباشته به سرمایه رفته و از معافیت مالیاتی که شامل حال آن می‎شود، استفاده کرده است.

در طرف مقابل، «فسدید» که موضوع ورشکستگی آن بسیار گفته شده، نسبت زیان انباشته به سرمایه بیش از 49 برابر است. بانک «سرمایه» دیگر شرکتی است که نسبت منفی بسیار بالایی دارد که باید نسبت به این موضوع اقدامی‎مؤثر انجام دهد. همانطور که در تصویر ذیل مشاهده می‎کنید، نمادهای بسیاری از بازار پایه حضور دارند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 در نظرسنجی هفتگی «دنیای بورس» مطرح شد

افق صعودی سهام از دو لنز

می متالز - با وجود تداوم فشارهای محیطی بر سهام اما اکثر تحلیلگران و سهامداران حاضر در نظرسنجی این هفته، انتظار رشد قیمت‌ها را دارند. این گروه با اشاره به ظرفیت‌های سهام با توجه به وفور گزارش‌های ارسالی روی سامانه کدال نظیر انتشار صورت‌های مالی سالانه و رونمایی قریب‌الوقوع از عملکرد شرکت‌ها در اردیبهشت و همچنین نرخ‌های حمایت‌کننده دلار، چشم‌اندازی مثبت برای روند شاخص بورس طی این هفته دارند.
 

اوراق وکالت در راه بازار سرمایه

می متالز - رییس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار بدهی اعلام کرد: طراحی و تصویب اوراق وکالت و انواع اوراق مالی اسلامی در سال جاری عملیاتی می‌شود.
 

شاخص بورس در یک روند تعادلی 103 واحد رشد کرد

می متالز - شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با رشد 103 واحدی به رقم 212 هزار و 851 واحد رسید.
 تحلیل بازار سهام در هفته‌ای که پیش‌روست/دوربرگردان هفتگی

چشم‌انداز جدید از بورس تهران

می متالز - مشارکت‌کنندگان بازار سهام در دو ماه آتی اطلاعات مهمی را دریافت می‌کنند که احتمالا تا حدی ابهام‌های موجود در زمینه آثار رویدادهای جاری بر وضعیت شرکت‌ها را برطرف می‌کند. تمرکز تحلیلگران بر بررسی گزارش‌های ماهانه اردیبهشت و خرداد، صورت‌های مالی ۱۲ماهه شرکت‌ها و نیز عملکرد فصلی بهار خواهد بود.
 

ساماندهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک

می متالز - رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار می‌گوید: صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک از نظر نظام نرخ‌ها، ساماندهی و تخلفات بانک‌ها در خصوص صدور یونیت صندوق‌ها برطرف شد.
 رییس سازمان بورس و اوارق بهادار تشریح کرد:

اقداماتی کم نظیر در فرهنگ سازی بازار سرمایه

می متالز - شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بررسی اقدامات انجام شده در معاونت های این سازمان در سال گذشته و اثرات آن در سال جدید به پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، گفت: در حوزه بازار یکی از مهم ترین اقدامات انجام شده بحث حاکمیت شرکتی بود که اصول آن در سال گذشته تدوین و ابلاغ شد و در سال ۹۸ اجرایی می شود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما