خبر
فلزات گرانبها   بانک ها  
آخرین تحولات بازار ارزی کشور

رشد دلار و سکه تعدیل شد

می متالز - در معاملات روز دوشنبه بهای دلار و سکه با سرعت کمتری نسبت به روز قبل افزایش یافت. پیش‌دستی بازارساز در جلوگیری از شکل‌گیری فاصله آربیتراژی مانع از مرزشکنی شاخص ارزی کشور شد. سکه نیز همگام با نرخ ارز و با نادیده گرفتن افت اونس طلا در بازار جهانی به افزایش قیمت پرداخت.

به گزارش می متالز، هر دلار آمریکا ساعت 18 امروز به بهای 13 هزار و 810 تومان به فروش رفت تا تنها 60 تومان در مقیاس روزانه افزایش قیمت داشته باشد. در آغاز معاملات دوشنبه شاخص ارزی کشور خیلی زود توانست از مرز 13 هزار و 800 تومانی عبور کند، اما به دلیل ضعف تقاضا در بازار امکان حمله به مرز روانی 14 هزار تومانی برای دلالان میسر نشد. بازارساز که در معاملات یکشنبه متوجه جبهه‌گیری افزایشی‌های بازار شده بود در شروع معاملات امروز با تغییر استراتژی قیمت‌گذاری مانع از نیل سفته‌بازان به اهداف خود شد. صرافی‌های عامل بازارساز نرخ ارز مندرج بر تابلوی خود را 240 تومان افزایش دادند و به سطح 13 هزار و 690 تومان رساندند. این حربه بازارساز تفاوت قیمتی دلار صرافی‌های عامل و نرخ ارز بازار آزاد را به کمتر از 100 تومان رساند تا با حذف فاصله آربیتراژی، جذابیت صف‌نشینی خرید از صرافی‌های بازارساز و کسب سود از فروش آن در بازار آزاد برای دلالان از بین برود. همین امر با محدود کردن نوسان دلار منجر به رشد روزانه نرخ ارز به سطح 0.4 درصد شد.

 کند شدن سرعت رشد سکه

هر سکه طرح جدید ساعت 18 امروز به قیمت 4 میلیون و 840 تومان معامله شد و رشد روزانه 30 هزار تومانی را تجربه کرد. از رمق افتادن صعود شاخص ارزی کشور و افت اونس طلا در بازار جهانی از سرعت رشد سکه کاست، بطوری که رشد 1.7 درصدی این دارایی ارزشمند در روز یکشنبه به سطح 0.6 درصد در معاملات امروز تقلیل یافت. اونس طلا به واسطه سیگنال‌های مثبت اقتصادی کاهشی شده و از مرز روانی 1300 دلاری هرچه بیشتر دور شد. مدیریت بازارساز نیز ضمن از میان برداشتن فاصله آربیتراژی ایجاد شده در یکشنبه به محدود شدن سرعت افزایش روزانه نرخ ارز در سطح 0.4 درصد منجر شد. با این حال عدم وجود نهادی همچون بازارساز ارزی برای کنترل جریان معاملات بازار سکه، کنترل رفتار این دارایی ارزشمند را دشوار ساخته است. صرافی‌های عامل بازارساز می‌توانند با تغییر در جریان عرضه نوسان نرخ ارز را کنترل کنند، اما نبود چنین نهادی در بازار سکه منجر به واکنش شدید‌تر سکه نسبت به دلار شده است. در همین راستا بهای سکه بیش از دو برابر رشد نرخ ارز افزایش یافت. طی معاملات دوشنبه حباب سکه نیز 50 هزار تومان ارتفاع گرفت.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 افت همگام دلار و سکه

بازارساز ارزی قاعده بازی را عوض کرد

می متالز - دلار و سکه در حالی معاملات روز دوشنبه را آغاز کردند که بازارساز استراتژی خود را برای مدیریت بازار ارزی کشور تغییر داد. پیش از این بانک مرکزی سعی داشت با افزایش فشار عرضه نوسان‌گیران را متضرر کند تا کنترل بیشتری بر شرایط بازار داشته باشد. با این حال سیاست بازارساز به سمت مدیریت دامنه نوسان تغییر جهت پیدا کرده تا بتواند در هنگام نیاز از فراز و فرود افسار گسیخته دلار جلوگیری کند. سکه نیز شرایط مشابهی را تجربه کرد و با افت اونس طلا در بازگشایی بازار جهانی مزید علت شد تا قیمت خود را اصلاح کند.
 نماینده شورای اقتصادی سران قوا:

دو سناریو برای حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی اعلام شد / زمان تعیین تکلیف

می متالز - نماینده شورای اقتصادی سران قوا اعلام کرد: ستاد اقتصادی سران سه قوه به منظور تعیین تکلیف حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی روز پنجشنبه تشکیل جلسه می‌دهد و در مورد دو سناریو تصمیم می کیرد .
 

چرخش بازار به سمت شرکت های کوچک و بانک ها

می متالز - قیمت ها در بازار سهام همواره بر اساس انتظارات عقلایی سرمایه گذاران شکل نمی گیرد. این موضوع در مورد بازار سهام کشورهای پیشرفته که در آنها محرک اصلی رشد بازار سهام، بهره وری، توسعه بازارهای فروش محصولات و کاهش ریسک های سرمایه گذاری است نیز صحت دارد.
 دلار و سکه صعودی شدند

چرخش در معاملات بازار ارز

می متالز - دلار و سکه در معاملات دومین روز کاری هفته به افزایش قیمت پرداختند. امروز نرخ ارز وارد محدوده 13 هزار و 700 تومانی شد و سکه از مرز 4 میلیون و 700 هزار تومانی عبور کرد. رشد نرخ حواله درهم و اخبار غیر اقتصادی نامطلوب تاثیر به سزایی در تغییر ذهنیت معامله‌گران ارزی داشت و افزایش نرخ فروش صرافی‌های عامل بانک مرکزی مهر تاییدی بود بر بازگشت دلار به مدار صعود. سکه نیز که نرخ ارز را تنها مولفه تاثیرگذار بر خود می‌دید به تبعیت افزایشی شد.
 

تصمیمی برای حذف دلار 4200 تومانی نیست؟

می متالز - رییس کل بانک مرکزی از اجرای برنامه جدید برای بازگشت ارز حاصل از صادرات خبر داد.
 آغاز کم نوسان نرخ ارز در هفته انتهایی خرداد

دلار در میانه کانال 13 هزار تومانی باقی ماند

می متالز - دلار معاملات هفته جدید را منفی آغاز کرد، اما نتوانست خود از میانه کانال 13 هزار تومانی جدا کند. کاهش دلار در حالی ثبت شد که شماری از فعالان بازار انتظار داشتند روند افزایشی انتهای هفته قبل تکرار شود و چه بسا نرخ ارز واکنش شدیدتری به بالا رفتن تنش‌های منطقه‌ای نشان دهد. سکه نیز هم‌راستا با دلار به نوسان پرداخت و کاهشی شد، با این حال رشد انتهای هفته اونس طلا در بازار جهانی کاهش این دارایی ارزشمند را محدود کرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما